Koronavirüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olan büyük bir virüs ailesidir. Bu virüs familyasının, hafif bir soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Yolu Yetersizliği Sendromuna (SARS) kadar insanlarda birçok ciddi hastalığa neden olduğu bilinmektedir. En son keşfedilen koronavirüs, koronavirüs hastalığına sebep olan Covid-19’dur.

Koronavirüsler zoonotiktir, yani hayvanlar ve insanlar arasında etkileşim gösterirler; yapılan araştırmalar SARS-CoV’un kedilerden insanlara, MERS-CoV’un da develerden insanlara bulaştığını göstermiştir. Bilinen birkaç koronavirüs cinsi de hayvanlar arasında dolaşmakta olup henüz insanları enfekte etmemiştir.

Yeni koronavirüs insandan insana bulaşmaktadır. Evde bakılan evcil hayvanların Covid-19 adı verilen yeni koronavirüsle enfekte olması beklenmemektedir. Ancak virüs kolayca yayıldığı için söz konusu hastalık Dünya Sağlık Örgütü tarafından “pandemi” yani salgın olarak nitelendirilmiştir.

Enfeksiyonun en temel belirtileri ateş, kuru öksürük, nefes darlığı ve solunum güçlüğüdür. Hastalık bir laboratuvar testi ile teşhis edilebilmektedir. Hastalığın kuluçka süresi 1 ile 14 gün arasında değişmekle beraber ortalama 5 gün içerisinde virüs enfekte olan kişi üzerinde etkilerini göstermeye başlar.

Koronavirüs Nedir

Koronavirüs Kaynaklı Hastalığın Tedavisi bulunuyor mu?

Şu ana kadar elde edilen veriler virüsün, ileri yaşta olanlarla, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, akciğer hastalığı, astım gibi farklı sağlık problemleri olanlarda ağır bir hastalık oluşturma riski taşıdığını göstermektedir. Enfekte olanların %80’i hastalığı hafif belirtilerle geçirirken, %15’i ağır, %5’i ise kritik hastalık seviyesinde geçirmektedir; virüsten mütevellit hayati tehlike oranı %2’dir.

An itibariyle virüs için spesifik bir tedavi bulunmamaktadır. Aşı da dahil olmak üzere tüm olası ilaç tedavileri araştırılmakta, bu yöndeki tüm çabalar Dünya Sağlık Örgütü tarafından koordine edilmektedir.

Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için tavsiye edilenler düzenli el yıkama, öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burnun kapatılması, solunum yolu rahatsızlığı belirtileri gösteren kişilerle yakın temastan kaçınılması, çiğ veya az pişmiş hayvansal ürünlerden uzak durmaktan ibarettir.

Koronavirüs hakkında aklınıza takılan tüm soruların cevabı için “11 Soruda Corona Virüs” başlıkı yazımızı okuyabilir ya da Koronavirüs’ün hangi ülkelerde ne sıklıkta yayıldığını gösteren Koronavirüs Haritasını inceleyebilirsiniz.