Uçmak fiili bize her ne kadar kuşları çağrıştırsa da bu yazımızda uçabilen diğer hayvanları keşfediyoruz. İşte yerçekimi kanunlarına meydan okumak için beklenmedik yollar bulan hayvanlar:

Uçan Vatozlar

Ağırlıkları 1 tondan fazla olan, Kaliforniya sularına özgü bu vatozlar sudan yaklaşık 5 metre kadar yükseğe zıplayabiliyorlar. Oldukça ilginç yüzme biçimlerinin yanısıra aniden sudan sıçrayarak adeta uçabilen bu balıklar nadiren de olsa sevimsiz kazalara sebebiyet veriyorlar.

Kuşların Dışında Uçabilen Hayvanlar - Uçan Vatozlar

Uçan Kurbağalar

Perdeli ayakları sayesinde her türlü hareketi oldukça rahat yapan bu kurbağalar, “paraşüt kurbağası” olarak da bilinirler. Ağaçlarda yaşarlar ve yalnızca çiftleşme zamanlarında alçalırlar. Yere inerken güçlü bir tutuş sağlayan güçlü vantuzlarından yararlanırlar.

Kuşların Dışında Uçabilen Hayvanlar - Uçan Kurbağalar

Uçan Kertenkeleler

Görünüşü ejderha çizimlerini andıran bu kertenkele türü gövdesini korumak amacıyla kaburgalarını kanat gibi yayarak açar. Yağmur ormanlarında avlanırken ağaçtan ağaca uçmayı tercih eder. Yaklaşık 8 metrelik bir mesafe kat edebilir.

Kuşların Dışında Uçabilen Hayvanlar - Uçan Kertenkeleler

Uçan Sincaplar

İlk bakışta yarasalara benzetilen sincapların memeli mi kuş mu olduklarını tartışanlar bile oluyor. Vücutlarını adeta bir planör gibi kullanan bu minik hayvanlar, bir sıçrayışta ağaçlar arasında 45 metre mesafeyi kat edebiliyor.

Kuşların Dışında Uçabilen Hayvanlar - Uçan Sincaplar

Uçan Kolugolar

Ağaçlarda yaşayan ve havada süzülerek hareket eden memelilerdendir. Uçan lemurlar olarak adlandırılan kolugolar ile uçabilen tek memeli türünün yarasalar olmadığını görüyoruz.

Kuşların Dışında Uçabilen Hayvanlar - Uçan Kolugolar

Uçan Mürekkep Balığı

Bu mürekkep balıkları sıçrama, fırlama, süzülme ve dalmadan oluşan dört adım ile adeta yüzmeden uçmaya geçebiliyorlar. Havada saniyede 11 metre süzülüp 3 saniye boyunca asılı kalabiliyorlar. Humboldt Kalamarı olarak da bilinen bu tür, Meksikalı balıkçılardan kaçarken kırmızı ile beyaz arasında bir renge bürünmesi ve saldırganlığı sebebiyle balıkçılarca diablos rojos (İspanyolca “kırmızı şeytan”) olarak adlandırılıyor.

Kuşların Dışında Uçabilen Hayvanlar - Uçan Mürekkep Balığı

Uçan Şeker Planörler

Bu tür aslında tüylü zarlarını geliştiren keselilerden olup görünümlerinin benzerliği nedeniyle sık sık uçan sincaplarla karıştırılıyor. Uçan Şeker Planörler Petaurus cinsinin bir üyesi olarak havada 40-45 metre kadar mesafe katedebiliyorlar. Dünyadaki çoğu keseli hayvan gibi, bu tür de yalnızca Avustralya ve Yeni Gine’de bulunuyor.

Kuşların Dışında Uçabilen Hayvanlar - Uçan Şeker Planörler

Uçan Örümcek

Fobisi olanları daha da ürkütmek istemeyiz ancak uçabilme yetisine sahip örümcek türleri de bulunuyor. Bu örümcekler yüksek bir yere tırmandıktan sonra bir ip üretiyor ve bunu rüzgâra bırakıyorlar. Rüzgâr ipi sürükleyince ona tutunmuş olan örümcekler de havalanıp ve uçmaya başlıyorlar.

Uçan Yılan

Bazı ağaç yılanları, vücutlarını içbükey bir kanat haline getirerek kendilerini düzleştirebiliyorlar. Bu kayma hareketlerinin aerodinamiği cennet ağacı yılanı gibi bazı türlerin 9 metreden fazla süzülmesine yardımcı oluyor.

Kuşların Dışında Uçabilen Hayvanlar - Uçan Yılan

Köfteye doymak istiyorsanız, Adıyaman’a gidelim” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Öğren kategorisine geri dönebilirsiniz.

Kullanılan tüm görseller bbc.com, australiangeographic.com, sci-news.com ve nypost.com adreslerinden alınmıştır.

Köfteye doymak istiyorsanız, Adıyaman’a gidelim” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Önemse kategorisine geri dönebilirsiniz.