Hikayeler içimizdeki mümkün değilleri kaldırır, duvarlarımıza pencereler açar!
Judith Liberman / Hikaye Anlatıcısı

Teknolojinin yapamadığı şeyler vardır diyor günümüzün modern masal anlatıcısı Judith ve toplum olmak için aynı ortamda biraya gelip birlikte hayal kurmanın ne kadar önemli olduğunu vurguluyor.

Modern hikaye anlatıcısı Judith Lieberman 1978 Paris doğumlu. Sorbonne Üniversitesinde dilbilim alanında yüksek lisans yapan Liberman, Pomona Üniversitesi’nde “Tiyatro”, Paris Konservatuvarı’nda “Profesyonel Masal Anlatıcılığı” eğitimi, Kaliforniya Pomona College’de “Oyunculuk” ve Conservatoire de Paris’de “Hikâye Anlatma” dersleri aldı.

Judith Lieberman bir gün arkadaşları ile birlikte Paris’te küçük bir restorana gider. Önce insanların önünde kuyruklar oluşturduğu, dört beş masalık bu küçük restoranın neden bu kadar özel olduğunu anlamaz. Anca bir müddet sonra, masaların ortasında bir masal anlatıcının, masalın anlatımına başlanmasıyla kendini bambaşka bir dünyada bulur. Judith “O anın hayatında bir dönüm noktası olduğunu” söylüyor.

Masalları Yeniden Yazan Kadının Hikayesi: Judith Malika Liberman Kimdir? Eserleri Nelerdir?Lieberman, Türkiye’ye atanmadan önce ABD’ye yerleşmeyi planlamış fakat bir yıllık görevini tamamladıktan sonra Türkiye’de kalmaya karar vermiş. 7 yıl boyunca Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde ardından da Koç Üniversitesi’nde akademik kariyerine devam etmiş. Türkiye ve dünya genelinde birçok konferans ve festivallere katılmış. Kendi deyimiyle eskilerin masal anlatıcılığını yeniden canlandırmayı kendine görev edinmiş.

2004 yılından beri ülkemizde yaşayan Lieberman Anadolu masallarını öğreterek, ülkemizde masal anlatıcılığı geleneğinin yeniden canlanmasının önünü açtı. Ayrıca pediatrik hastaların iyileşmesine yardımcı olmak amacıyla hikâye anlatıcılığı eğitimleri verdi. NTV Radyo’da 2014 yılından beri “Masal Bu Ya” programına devam eden Lieberman, her ne kadar sosyal izolasyon nedeniyle şu anda yapılamasa da, İstanbul Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde her ay farklı temalarda Türkçe masal anlatımı performansı sergilemeye devam ediyor. Lieberman aynı zamanda yurtdışında yapmış olduğu çalışmalarla Anadolu Masallarının tanıtımına da katkıda bulunuyor. En son 2018 yılında Kanada’nın Toronto kentinde gerçekleştirilen “Uluslararası Hikaye Anlatma Festivali”nde Türk mizah masallarını sundu ve Nasrettin Hoca’yı tanıttı.

Lieberman’a göre masallar önemliydi çünkü:

“Dünyanın duyduğu hikayeler değişirse dünya değişir”

“Hikayeler içimizdeki mümkün değilleri ortadan kaldırırır. Duvarlarımıza pencereler açar”

“Birlikte hayal kurmaya ihtiyacımız var ancak o zaman gerçek bir toplum oluruz”

Yaşadığımız günler ne kadar sıra dışı ve zor olsa da farklı şeylere zaman ayırabilme lüksümüz var aslında. Belki bizim de ailece hayal dünyamızda mümkün olmayanları masal öğretileri ile mümküne çevirme şansımız var. Örneğin, hepimizin bildiği Keloğlan hikayesini yeniden hep beraber canlandırarak okumak ve ailece eğlenmek için ne gibi bir engeliniz olabilir ki?

Dünya hikayeleri! Japonya’da yüzlerce yıl önce görülen antik kırmızı ışığın gizemi” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Öğren kategorisine geri dönebilirsiniz.

Kullanılan tüm görseller Judith Malika Liberman’ın instagram hesabından alınmıştır.