fbpx
Maske İnsanları Virüsten Korur Mu?

Maske İnsanları Virüsten Korur Mu?

2009 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde domuz gribi salgını yaşandığında, herkes virüsün yayılmasını nasıl azaltabileceği üzerinde çalışıyordu. O sene yeterli sayıda aşı yoktu ve insanlar daha önce hiç yapmadıkları bir şey yapmaya başladılar: cerrahi yüz maskeleri giymek…

Peki, yüz maskesi gerçekten grip veya SARS-CoV-2 ya da bir başka deyişle Covid-19 (Koronavirüs) gibi virüslerin yayılmasını önler mi? Ya da maske takmak bizleri virüsten korur mu?

Salgının en başından beri World Health Organization (WHO) yani Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), sadece hastalık belirtisi gösterenler ile Koronavirüs hastalığından şüphelenilen hastalara bakanların maske takmasını öneriyor. Bununla birlikte DSÖ’de görevli Profesör David Heymann, yapılan yeni araştırmalar ve bunlardan edinilen sonuçlar göz önüne alındığında, yüz maskesinin salgının azalmasında kilit bir rol oynayabileceğini ifade etti. Ancak henüz DSÖ maskeler hakkındaki resmi açıklamasını revize etmedi.

DSÖ sözcüsü Tarık Jasareviç’e göre, maske tek başına virüsten korunmayı garanti etmiyor. Ek olarak maskeler yanlış bir biçimde insanlar üzerinde güvenlik hissi doğuruyor böylece insanlar sık sık ellerini yıkamak, ellerini yüzüne değdirmemek gibi diğer hayati önlemleri unutabiliyor. Üstelik maskenin nasıl takılacağını bilemeyenler ya da maskenin varlığına alışamayan insanlar sık sık yüzlerine dokunuyor.

Her ne kadar maske takmak hususunda çelişkili görüşler olsa da ülkeler ve resmi kurumlar kamu sağlığı adına doğru olduğuna inandıkları kararları almaktan çekinmiyor. Söz gelimi bazı Asya ülkelerinde maske kullanımı çok yaygın. Hatta Çin’de maske kullanmayanlara ceza veriliyor. Çek Cumhuriyeti’nde ve Slovakya’da maske takmak yasal olarak zorunlu iken Anglosakson kültürünün yaygın olduğu İngiltere, Amerika ve Avustralya gibi ülkelerde maske takmamak kabul edilebilir bir davranış olarak görülüyor.

Bildiğiniz üzere ülkemizde de “maske takma zorunluluğu” alınan önlemlerden bir tanesi. Toplu ulaşım araçları, market, pazar yerleri gibi kalabalık bir biçimde bulunma ihtimalimiz olan yerlerde zorunlu olarak maske takmamız gerekiyor. Peki, maske takmak bizleri Koronavirüs’ten korur mu?

Maske takmak virüslerin yayılmasını engelleyebilir!

Bilim adamları uzun yıllar boyunca maske takmanın virüslerin yayılmasını önlemekte etkili olup olmadığından emin değildi. Bununla birlikte, son çalışmalar kurallara uygun bir biçimde maske takmanın virüsün yayılmasını engellemeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

Mesela 2013 tarihli bir çalışma, doğru maske kullanımının, insanların havaya saçtığı virüsleri 2/3 oranında azalttığını göstermiştir. Sözgelimi CDC (Centers for Disease Control and Prevention – USA) sağlık kuruluşlarındaki influenza yayılımını azaltmak için hastaların cerrahi yüz maskesi kullanmasını önermektedir.

Kaynak: ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3591312/

Maske takmak insanları virüsten koruyabilir!

Olayı 2 şekilde değerlendirmek lazım: Yaygın maske kullanımı Koronavirüsten etkilenmiş kişilerin virüsü başkalarına bulaştırma oranını azaltacaktır. Yani başkalarının maske takması dolaylı olarak da olsa bizlerin virüslerden korunmasına yardımcı olacaktır.

Ancak maske takarak direk kendinizi enfeksiyonlara karşı korumak istiyorsanız maske cinsleri hakkında detaylı bilgi edinmenizde fayda var.

Cerrahi yüz maskeleri

Cerrahi yüz maskeleri, sağlıkla ilgili kamu kurumları tarafından onaylanan, oldukça rahat ancak tek kullanımlık maskelerdir. Doktorlar, diş hekimleri ve hemşireler tedavi ve ameliyat esnasında sıklıkla cerrahi maske takarlar. Bu maskeler hem virüs ve mikropların takanlara bulaşmasını büyük ölçüde engeller, hem de takan kişinin hapşırması ya da öksürmesi durumunda virüslerin başka insanlara bulaşma riskini azaltır. Ancak cerrahi maskeler de dahil olmak üzere hiçbir maske virüs parçacıklarının gözlerinize bulaşmasını engelleyemez.

Maske İnsanları Virüsten Korur Mu?

N95 solunum maskeleri

N95 solunum maskeleri, virüsler gibi havadaki küçük parçacıklardan korumak için tasarlanmıştır. Ancak bu maskeleri kullanırken boşluk kalmaması önem arz eder. Standart yüz maskelerinden farklı olarak hem büyük hem de küçük parçacıklara karşı koruma sağlar.

Maske İnsanları Virüsten Korur Mu?

Kumaş maskeler

Bez maskeler, başkalarıyla yakın temas içinde olabileceğiniz ve sosyal mesafeyi korumakta zorlanabileceğiniz marketler gibi halka açık ortamlarda rahatlıkla kullanılabilir. Ancak cerrahi yüz maskeleri ve N95 maskeleri ile aynı düzeyde koruma sağlamaz. Bununla birlikte, halk tarafından genel olarak kumaş maske takılması, virüslerin yayılmasını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Maske İnsanları Virüsten Korur Mu?

Sıcak İçecekler Sizi Korona Virüsten Korur Mu?” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Koronavirüs’ün hangi ülkelerde ne sıklıkta yayıldığını gösteren Koronavirüs Haritasını inceleyebilirsiniz.

Herhangi bir şey ara