“Virüsün kaynağı bilinmiyor. Hızla yayılıyor, tedavisi yok!” Size de tanıdık gelmedi mi? Dünyanın en sevilen meyvelerinden olan muzları kurtarmak için büyük çaba sarf edildiğini söylesek ne düşünürdünüz?

Manava bir dahaki uğrayışınızda kendinizi muzlarla empati yaparken bulabilirsiniz. Bizler insanlık olarak, tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 virüs kaynaklı pandemi ile savaşırken bu vitamin ve lif kaynağı olan meyve de kendi pandemisi ile başa çıkmaya çalışıyor. TR4 isimli Tropical Race 4, Panama Hastalığı adıyla da biliniyor ve son 30 yıldır muz çiftliklerine zarar veriyor. Tropical Race, Covid-19 gibi birden patlak vermese de son yıllarda bu salgın büyük bir hız kazandı. Birçok ülkede dünyanın en çok tüketilen besinlerinden birinin yok olacağı endişesi yayılıyor.

Panama Hastalığı Nedir?

Aslında bir çeşit mantar hastalığı olan Tropical Race 4 özellikle Latin Amerika’da bulunan ülkelerdeki tüm bahçeleri yok ediyor. Bu hastalık Fusarium mantarının bitkideki birtakım demetleri tıkaması sonucu ortaya çıkıyır ve bir hayli öldürücü. Bir bitki enfekte olduğunda bütün ağaçların da bundan nasibini almaması mümkün değil. Birkaç yıl önce, muz şirketleri “Cavendish” adındaki başka bir çeşidin bu hastalığa oldukça dirençli olduklarını duyurmuşlardı. Ancak hastalığın mutasyon geçirmesi sebebiyle artık Cavendish çeşidi bile tehdit altında.

Muzların Pandemisi, Muz Çiftliklerini Yok Eden Mantar

Dünyanın Favori Meyvesini Nasıl Kurtarabiliriz?

Sürdürülebilir ve etik tarım uygulamalarını savunan bir çevre STK’sı olan Rainforest Alliance, çiftçileri iklim değişikliği ve TR4 gibi salgınlara karşı daha dirençli hale getirmek amacıyla iklim açısından akıllı tarımı teşvik etmek için çok çalışıyor.

Bu hastalıktan korunmak için kesin bir çözüm olmasa da alınacak en uygun önlem daha dirençli çeşitlerin üretilmesi ve ilgili bahçelerin sık sık denetimden geçirilmesi. Rainforest Alliance tarafından desteklenen iklim açısından akıllı tarım stratejileri arasında bitkisel bariyerler ve tampon bölgeleri dikmek, bitkilerin sulanması ve paketlenmesi için daha sonra kullanmak üzere su toplamak ve depolamak dahil olmak üzere verimli su sistemleri kurmak ve organik gübrelere öncelik vermek yer alıyor.

Tehlikeli böcek ilaçlarının kullanımının sınırlanmasının, uzun vadede pestisitlerin direnç kazanması veya tarımın bu kimyasallara bağımlı hale gelmesi gibi sorunları önleyeceği ve ekosistem de doğal bir denge sağlayacağı düşünülüyor.

Kozmetikte kullanılan propanediol nedir?” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Öğren kategorisine geri dönebilirsiniz.