Muz muhtemelen dünya çapında en yaygın bulunan meyvelerden biridir. Muz, büyük otsu çiçekli bitkilerde salkımlar halinde yetişir ve kırmızı, kahverengi, mor, sarı ve yeşil çeşitlerde olabilir. Çiçek, yaprak, gövde veya meyvenin kendisi olsun, çalının tamamı çeşitli şekillerde faydalıdır. Muz yaprakları, su geçirmez ve şekillendirilebilecek kadar esnek oldukları için Hindistan’da çevre dostu tek kullanımlık yemek kaseleri yapmak için kullanılır.

Bir muzun kalorisi büyük ölçüde muzun büyüklüğüne bağlı olmakla birlikte, bir muz başına ortalama kalori miktarı vardır. Yaklaşık 20 cm uzunluğunda bir muz 105 kaloriye sahiptir. Muz, nispeten yüksek şekerli bir meyvedir, bu da onları diğer meyve türlerinden kalori açısından daha yoğun yapar. Bütün bir muzda çok fazla kalori olduğunu düşünüyorsanız, ikiye bölebilirsiniz.

Muz Besin Değerleri

Ortalama bir muz başına 105 kaloride, aşağıdakiler de dahil olmak üzere önemli besin değerleri bulunur:

  • 3 gram lif
  • 1.3 gram protein
  • 6 miligram kalsiyum
  • 10 miligram C vitamini
  • 32 miligram magnezyum
  • 25 mikrogram folat
  • 31 mikrogram beta karoten
  • 25 miligram fosfor
  • 422 miligram potasyum

Muz ayrıca eser miktarda demir, çinko, tiamin, riboflavin, B5 vitamini ve niasin içerir. Bununla birlikte, muzların yağ ve kolesterol oranı düşüktür, bu da onu mükemmel bir atıştırmalık yapar.

Muzun Kalorisi

Peki, muzu nasıl beslenme listenize dahil edebilirsiniz?

Muz çok besleyici bir meyve olduğu için diyetinize dahil etmek adına harika bir besindir. Sadece bir muz yemenin yanı sıra, onu ezebilir ve çeşitli tariflerde şeker yerine tatlandırıcı olarak kullanabilirsiniz.

Muz ayrıca smoothieler için harika bir yoğunlaştırıcıdır. Düşük kalorili, besleyici bir smoothie yapmak için yarım muz, en sevdiğiniz meyveler, biraz yağsız yoğurt, kırılmış buz ve biraz yağsız sütü bir karıştırıcıya koyun ve pürüzsüz olana kadar karıştırın!

Doğanın bize sunduğu her besin sağlığa faydalarıyla birlikte gelir; bu nedenle, bazı efsaneler nedeniyle muzdan kaçınmak, bizi sadece iyi bir beslenmeden değil, aynı zamanda yaşamın baharatı olan çeşitlilikten de mahrum eder. Muz tüketmek adına tek sorun, böbrek hastalığı olan veya potasyumda artışa neden olabilecek ilaç kullanan kişiler içindir.

Dakund: Bu Köpekler Oldukça Eğlenceli!” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Eğlen kategorisine geri dönebilirsiniz.