Doğal olarak sadece Madagaskar’da yaşayan Lemurlar, sevimli ve karizmatik olmanın yanı sıra garip bir şekilde insanlarla birçok ortak özellik barındırır. Boyları kadar kuyrukları olan, ortalama 60 cm’lik bu sevimli primatlar Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’ne (IUCN) göre dünyadaki en çok tehlike altında olan memeli grubudur.

Lemur Nedir?

Maymun ve maymun öncesi gelişen primatlardan olan lemurlar, ortalama 60 cm uzunluğa ve 4-5 kg ağırlığa sahip memelilerdir. Beyaz, gri, siyah, kahverengi ve kızıl renklerindeki tüyleri oldukça yumuşaktır. Dünyanın en eski primatları olarak 100’den fazla türe ayrılır. Vücutları zayıftır. Arka bacakları ön bacaklarından daha uzun olan lemurların tıpkı diğer maymunlar gibi tımarlanmak için kullandıkları ikinci ayak parmakları tırnaksızdır.

En çok meyve yemeyi seven bu sevimli hayvanların favori yemekleri arasında çiçek, yaprak, ağaç kabuğu ve bitki özsuları yer alır. Bazı lemurlar otoburken, omnivor olanlar beslenmek için böcek, örümcek ve küçük omurgalılardan da faydalanır.

20-30 yıl ömrü olan bu tüylü dostlarımıza biraz daha yakında bakalım.

Nesli Tükenmeye Başlayan Lemurlarla İnsanlar Arasındaki Şaşırtıcı BenzerliklerLemurlarla İnsanlar Arasındaki Benzerlikler

Bir lemur ne kadar akıllıysa o kadar popülerdir. Lemur yaşamında tımarlanmak karşılıklı bir sosyal davranış olmasına rağmen 2018 yılında 20 primat arasında yapılan bir araştırma, açılması zor bir kutudan üzüm almayı başaran primatın, hemcinsleri tarafından karşılıksız olarak tımarlandığını göstermiştir.

Kaynak: phys.org/news/2018-04-lessons-lemurs-friends-smarts.html

Lemurlar tıpkı insanlar gibi grup hainde şarkı söyler. Şarkıları, tehlikelere karşı bir savunma mekanizması olmanın yanı sıra grup oluşumunda da önemli rol oynar. Üstelik hem erkeklerin hem de dişilerin seslendirdiği şarkılarda grup üyeleri birbirlerinin ritimlerini kopyalayarak notaları senkronize eder.

Halka kuyruklu lemurlar, sorunları “pis kokular” ile çözer. Bölge ve eşler gibi sınırlı kaynaklar için birbirleriyle rekabet eden lemurlar fiziki kavgalar yerine bilekleri ve omuzlarındaki koku bezlerinden çıkan kokuları kullanırlar.

Lemurlar, insan olmayan primatlar içerisinde mavi göze sahip olan tek türdür. Mavi gözler memeliler, özellikle primatlar arasında oldukça nadirdir. Şimdiye kadar tespit edilen 600 primat türü arasında mavi göze sahip olanlar sadece insanlar ve lemurlardır.

Lemurlar oldukça zekidir. Yapılan araştırmalar lemurların dokunmatik ekrana dokunmak için burunlarını kullandıklarını, görüntü listelerini ezberleyebildiklerini, hatta temel matematiği bile anlayabildiklerini göstermiştir.

Lemur toplumunda dişiler kıymetli bir yere sahiptir. Primatlar da dahil olmak üzere memeliler arasında kadın hakimiyeti nadir görülür. Ancak lemur ailelerinde kadın egemenliği standart bir norm olarak dikkat çeker.

Bundan sonra ebediyen birbirimize dokunmadan yaşayabilir miyiz?” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Öğren kategorisine geri dönebilirsiniz.