Heykel, baskı, seramik gibi alanlardaki çalışmalarıyla da tarihe geçen dünyaca ünlü İspanyol ressam Pablo Picasso’nun hayatı, aşkları, eserleri ve Kübizm…

Pablo Picasso, 25 Ekim 1881’de, İspanya Malaga’da dünyaya geldi. Picasso’nun tam adı oldukça uzun; Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Clito Ruiz y Picasso. Annesinin soyadını kullansa da tıpkı babası gibi ressam oldu. Yalnızca resimde değil; heykel, seramik, baskı gibi alanlarda da muhteşem eserlere imza attı.

Kübizm ve Avignonlu Kızlar

20’li yaşlarında Paris’e taşınan Picasso, Georges Braque ile “Kübizm”in öncülerindendir. Bu sanat akımındaki en büyük eseri ise Avignonlu Kızlar’dır. Pipo İçen Adam (1911), Bambu Sandalyeli Natürmort (1912) ve Şişe, Bardak ve Keman (1911) ilk eserleri arasındadır. Braque ile birlikte 1910’da, Analitik Kübizm akımını başlatan Picasso, 1912 yılından sonra “Sentetik Kübizm” adını taşıyan yöntem ile eserler vermeye başlasa da I. Dünya Savaşı başladığında Georges Braque ile ortaklığı bitmiştir. 1905’te Klasisizme yönelmiş, 1906’da gravür ve heykelde de adını duyurmaya başlamıştır.

Pablo Picasso; aşkları, evlilikleriyle de hep konuşulmuş, hayatındaki kadınları eserlerinde ölümsüzleştirmiştir. Picasso’nun ilk aşkı olan Ressam Fernande Olivier, usta ressama modellik de yapmış; ilişkileri yedi yıl sürmüştür. Roma’da kaldığı dönemde dansçı Olga Kokhlova ile tanışan Pablo Picasso, 1918’de Olga Kokhlova ile evlenmiştir. Kokhlova ve oğullarına da eserlerinde sıklıkla yer vermiştir. 1927’de Marie-Therese ile tanışmış, Marie-Therese ile bir kız çocukları olmuştur.

“Mavi Dönem” ve “Pembe Dönem” Nedir?

Picasso, Gallery Volland’da (Paris/ 1900’ler) ilk sergisini açmıştır. 1901-1904 yılları arasındaki dönemde palyaçoları, akrobatları, kısacası sirk hayatını resmetmiştir. Dostu Carlos Casagemas’ın ölümüyle yıkılmış; “Mavi Dönem” adlı bu dönemde baskın renk olarak maviyi kullanmıştır. Blue Nude, The Old Guitarist ve La Vie, bu dönemin eserlerindendir. 1904’ten sonra renkten çok çizgi ve desene önem veren Picasso’nun “Pembe Dönem” adlı dönemde kullandığı baskın renkler ise gri, pembe ve kahverengi tonlarıdır. Family of Saltimbanques, Harlequin Family, Woman with Loaves, Lady with a Fans; Pembe Dönem’e ait eserleridir.

Picasso'nun en pahalı eseri - Nu au plateau de sculpteur

Picasso’nun en pahalı eseri – Nu au plateau de sculpteur

Paris Dünya Sergisi’ndeki İspanyol Pavyonu için gerçekleştirdiği “Guernica”, Pablo Picasso’nun sanatında bir doruk noktası… Guernica’da, İspanya İç Savaşı’nda yıkılan Guernica’nın yaşadığı felaketi betimlemiştir (1937). Bu dev eserinin kendi ülkesinde sergilenmesini istememiş ve tablo ancak 1981 yılında İspanya’ya geri dönmüştür. Guernica, günümüzde Madrid’deki Reina Sofia Museum’da sergilenmektedir.

45’lerde heykel ile ilgilenmeye başlamış; “Kübizm”i heykellerine de yansıtmıştır. 1945’te, Güney Fransa’da birlikte yaşamaya başladığı sevgilisi Françoise Gillot, Pablo Picasso’ya birçok eserinde ilham kaynağı olmuştur.

Eserlerini Pablo Picasso Müzesi’ne Bağışladı

Pablo Picasso, Komünist Parti üyesiydi. Komünist Parti, usta ressamdan Paris’teki Barış Kongresi için bir afiş yapmasını istemiş; Picasso da günümüzde barışın simgesi “güvercin” resmini yapmıştır.

1961’de Jacqueline Roque ile evlenen Picasso, Roque ile Cannes yakınlarındaki La Californie’de yaşamıştır. Bu süreçte; bir dizi atölye resmine imza atmış, eski ustaların yapıtlarına yönelmiştir. 1958’de La Californie atölyesinden ayrılan ünlü ressam, Aix-en-Provence’ın yakınlarındaki Vauvenargues Şatosu’na taşınmıştır. Picasso bu şatoda, Edouard Manet’nin 1863 tarihli resmi “Kırda Öğle Yemeği” üzerine çeşitlemeler yapmaya başlamıştır. Daha sonra Mougins’deki Nortre Dame de Vie villasına taşınan Pablo Picasso, eşi Jacqueline Roque’un portresi üzerine çeşitlemelerine devam etmiş; ömrünün sonlarında da pek çok esere imza atmıştır.

1963 yılında Barselona’da Picasso Müzesi açılmış ve büyük ressam, birçok eserini Picasso Müzesi’ne bağışlamıştır. Pablo Picasso, ayrıca 1971 yılında ikinci kez açılan bir sergiyle Louvre Müzesi tarafından onurlandırılmıştır. Ardında ölümsüz eserler bırakan dünyaca ünlü ressam Pablo Picasso, 8 Nisan 1973’te Fransa’da hayata veda etmiştir.

Hintliler neden alınlarına kırmızı boya sürer?” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Öğren kategorisine geri dönebilirsiniz.