En başta çocuklar olmak üzere bir çoğumuzun çok sevdiği patates, içerdiği Potasyum ve C vitamini ile temel besinlerimiz arasında yer alır. Peki, vücudumuz için faydalı patatesi cilt bakımında da kullanabilir miyiz? Uzmanlar kesinlikle evet diyor!

Henüz kesin olarak kanıtlanmamış olmakla beraber genel kanı, çiğ patates veya patates suyunun hiperpigmentasyondan akneye kadar çeşitli cilt sorunlarının giderilmesine yardımcı olduğudur. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar , patatesin içinde bulunan catecholase (katekolaz) adı verilen cilt ağartıcı enzimin cilt çilleri, güneş lekeleri ve melazma yani hormonal değişiklikler nedeniyle oluşan koyu lekeleri hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Patatesin cilde faydalarında bir diğeri ise içerdiği antioksidanlarla yaşlılık lekelerinin giderilmesini ve kırışıklıkların azalmasına yardımcı olmasıdır. Ayrıca tüm bunların yanında patates suyunun cilt nemlendirmek için mükemmel bir seçim olduğunu da eklemek gerek.

Biz de sizler için uzmanlar tarafından test edilmiş, çiğ patates ile yapılan birkaç maske önerisi hazırladık.

Patates ve limon suyu ile aydınlatıcı yüz maskesi

Büyükçe bir patatesi dilimleyin. Patates parçalarını limon suyu ile karıştırın. Ardından parçaları yüzünüze koyup 15 dakika bekleyin. Süre sonunda yüzünüzü su ile durulayın.

Patates ve pirinç unu ile aydınlatıcı yüz maskesi

Limon kullanmak istemeyenler ve daha yoğun kıvamlı maskelerden hoşlananlar için farklı bir maske önerimiz var. 2 patatesin suyunu çıkartın, içerisine iki çorba kaşığı pirinç unu ekleyip iyice karıştırın. Ardından karışımı yüzünüze sürüp 30 dakika bekletin. Süre sonunda yüzünüzü su ile durulayın. Bu maske düzenli olarak yapıldığında siyah noktaların kaybolmasına da yardımcı olacaktır.

Patates Cildinize İyi Gelir mi? İşte Patatesin Cilde Faydaları

Patates Suyu, Limon Suyu ve Bal – “Üçü Bir Arada” yaşlanma etkilerini azaltıcı maske

Patates suyu, limon suyu ve bal yüzünüz için harika bir karışımdır. Limon suyu, mükemmel bir cilt aydınlatıcıdır ve yüzünüzün pH dengesini korur. Patates suyunun içinde B vitamini, C vitamini, potasyum, kalsiyum, demir ve fosfor da dahil olmak üzere cildinizin ihtiyaç duyacağı birçok vitamin bulunur. Bu arada cilt uzmanlarının, özellikle belli bir yaşın üzerinde olan kişiler için hücrelerin kolojen üretimini tetiklemek maksadıyla C vitamini önerdiğini de hatırlatmak isteriz. Bal ise cildinize nem ve ışıltı verecektir.

Yeni sıkılmış patates suyu, limon suyu ve balı eşit oranlarda karıştırın, elde ettiğiniz karışımı yüzünüze uygulayın. 30 dakika bekledikten sonra yüzünüzü su ile durulayın.

Patates ve Yumurta ile cilt sıkılaştırıcı maske

Bu maske gözeneklerinizi sıkılaştıracaktır. Yarım patatesin suyunu çıkartın, içine yumurta akı ekleyin ve iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yüz ve boynunuza uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra durulayın.

Patates ve Zerdeçal ile cilt tonunu dengeleyici maske

Bu maske cilt tonunuzu dengeleyecek ve düzenli kullanımla cildinizin aydınlanmasına yardımcı olacaktır. Yarım patatesi rendeleyin ve bir tutam toz zerdeçal ekleyin. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze ve boynunuza uygulayıp 30 dakika bekledikten sonra durulayın.

Unutmayın: Cilt maskesi hazırlamak için kullanılan besinler hassas bünyelerde tahrişe neden olabilir. Kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Onay alsanız bile önlem olarak önce cildinize az miktarlarda uygulayın ve cildinizde oluşacak reaksiyonu bekleyin. Cildiniz tepki veriyorsa bu besinleri kullanmaktan sakının ve tekrar doktorunuza danışın.

Maske İnsanları Virüsten Korur Mu?” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Öğren kategorisine geri dönebilirsiniz.