Tüm zamanların en popüler gruplarından biri olan Queen, dünya çapında 170 milyondan fazla plak satmıştır. Guinness Dünya Rekorları’nı kırmışlar, Rock and Roll Onur Listesi’ne girmişlerdir. Hatta şöhret yükselişlerini detaylandıran milyar dolarlık bir filmleri bile vardır! Bunun üzerine, grubun hit single’ı Bohemian Rhapsody, çeşitli anketlerde tüm zamanların en iyi şarkısı seçilmiştir.

1970’teki kuruluşundan bu yana hala güçlü olan grup, 1991’de solisti Freddie Mercury’nin trajik ölümü de dahil olmak üzere çok şey yaşamıştır ama hala popülerliğini korumaktadır.

Bu ikonik grup hakkındaki bazı gerçekleri merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin!

Brian May ve Roger Taylor aslında farklı bir grupta beraberlerdi.

Queen’den önce, Brian May ve Roger Taylor, solisti ve basçı Tim Staffell ile birlikte Smile adlı bir grubun üyeleriydi. Staffell, 60’ların sonlarında Ealing Sanat Koleji’nden arkadaşı Farrokh Bulsara’yı grupla tanıştırdı.

Staffell, 1970 yılında gruptan ayrıldığında, May ve Taylor, Bulsara’yı yedek solisti olarak gruba davet ettiler ve basçı olarak Mike Grose’u işe aldılar. Dörtlü, ilk konserlerini o yıl Haziran ayında Bulsara’nın önerdiği ‘Queen’ adı altında verdi. Aynı zamanda, Bulsara soyadını ‘Mercury’ olarak değiştirmeye karar verdi.

Brian May bir astrofizikçidir.

Roger Taylor, gruba katılmadan önce diş hekimi olmak için eğitim alıyordu; basçı John Deacon eğitimli bir elektrik mühendisiydi ve Brian May, doktora düzeyinde bir astrofizikçiydi.

May astrofizik dünyasında başarılı oldu – NASA ile New Horizons Pluto görevinde işbirliği yaptı; 2014 yılında Stephen Hawking ve Brian Cox ile birlikte Asteroid Day’i kurdu; ve hatta onun adını taşıyan bir asteroide (Asteroid 52665 Brian May) sahip oldu.

Queen Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

“Another One Bites To Dust” için Michael Jackson’a teşekkür borçluyuz.

Popun kralı Michael Jackson, grubu Another One Bites the Dust’ı bir single olarak yayınlamaya ikna etti, bu aslında yapmayı planlamadıkları bir şeydi.  Jackson bunun anında bir hit olacağına inanıyordu. Şarkı, art arda üç hafta boyunca ABD Billboard 100’de 1 numarada kaldı.

Live Aid performansları rekor satışlarını önemli ölçüde artırdı.

Queen, 1985’teki Live Aid’in büyük bir küresel izleyici kitlesine ulaşmak için bir fırsat olduğunu biliyordu. Akıllıca, grup performanslarını prova etmek için önceden çok çabaladı. Queen dinleyicilerinin en büyük hitlerini duymak için can atacağını biliyordu ve sonraki günlerde plak satışları önemli ölçüde arttığında öngörülerinin doğru olduğu kanıtlandı. İngiltere ve ABD Live Aid konserlerinin bir sonucu olarak kıtlığın giderilmesi için yaklaşık 150 milyon sterlin toplandığı tahmin ediliyor.

Freddie Mercury grubun armasını tasarladı.

Freddie Mercury, Queen armasını dört grup üyesinin astrolojik işaretlerini kullanarak tasarladı – iki Aslan (Deacon ve Taylor), bir Yengeç (May) ve bir Başak (Mercury). Bu harika bir sanat eserine dönüştü! Queen’e katılmadan önce Mercury, Ealing Art College’da grafik tasarım eğitimi almıştı ve görsel sanatların yanı sıra performans sanatlarında da ustaydı.

Bir dizi Guinness Dünya Rekoruna sahipler.

Eşsiz sesleri ve kalıcı popülaritesi göz önüne alındığında, Queen’in zamanında bazı rekorlar kırması şaşırtıcı değildir. Guinness Rekorlar Kitabı’na göre Queen, bir rock grubu için dünyanın en uzun süredir devam eden hayran kitlesi rekorunu elinde tutuyor; Bohemian Rhapsody için ise Birleşik Krallık’ın tüm zamanların en sevilen hiti rekoru!

Mercury, AIDS olduğunu vefatından bir gün önce açıkladı.

Freddie Mercury, AIDS’ten dolayı trajik bir şekilde ölen ünlülerinden biri – ancak ölmeden önceki güne kadar röportajlarda bunu reddetti. 22 Kasım’da Mercury, Queen’in menajeri Jim Beach ile bir basın açıklaması hazırladı. Mercury daha sonra 24 Kasım 1991’de AIDS’in bir komplikasyonu olarak bronkopnömoniden öldü.

Bazıları onun hastalığını gizli tutma kararını eleştirirken ve halka duyurulmasının hastalık hakkında farkındalığı artırmaya yardımcı olacağını savunurken, Mercury 23 Kasım’daki açıklamasında “etrafındakilerin mahremiyetini korumak için hastalığı hakkında sessiz kaldığını” söyledi.

Hayatınızı Kurtaracak En Güzel Doğum Günü Mesajları” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Öğren kategorisine geri dönebilirsiniz.