Robin Hood; baladlara, kitaplara ve filmlere konu olan popüler kültürün en kalıcı halk kahramanlarından biridir. Nottinghamshire’da 700 yıl boyunca zenginlerden alıp fakirlere veren kanun kaçağı, Sherwood Ormanı’nda yaşayan neşeli bir haydut… Bu figürün varlığı yıllarca tarihçiler, yazarlar, sanatçılar ve film yapımcıları tarafından araştırıldı. Robin Hood; tarımsal isyanların feodal sistemi parçalamaya başladığı 14. yüzyıl İngiltere’sinde, hükümet ajanlarını ve zengin toprak sahiplerini öldüren, düzen karşıtı bir isyancı olarak görülüyor. Bazıları da Robin Hood’u altın kalpli, aşk dolu ve mülksüz bir aristokrat olarak görüyor. Peki, gerçek Robin Hood hangisi?

Robin Hood, İngiltere’deki bazı bölgelerde 15. yüzyıldan bu yana Hıristiyan eğlencelerinin dinsel bir figürüdür. 19. yüzyılda Howard Pyle gibi yazar-illüstratörler, geleneksel masallar ile Robin Hood’u tüm dünyada popüler hale getirdi. Yakın zamanda Robin Hood beyazperdeye taşındı. Akademisyenler, gerçek Robin Hood’u bulmak için tarihi kayıtları taradı. İngiltere’deki yasal tarihi kayıtlarda 13. yüzyılın başlarında “Robehod” ve “Rabunhod” gibi terimlerin suçlular için yaygın olarak kullanılan lakaplar olduğu belirtiliyor. Ama bu takma adlara ilham veren şey neydi; kurgusal bir hikaye mi, bir haydut mu veya her ikisinin karışımı mı?

Robin Hood’un Gerçek HikayesiRobin Hood’a atıf yapılan ilk edebi referanslar, 14. ve 15. yüzyıldaki baladlardır. Bu baladlarda, adamlarıyla birlikte Sherwood Ormanı’nda yaşayan ve Nottingham Şerifi ile sık sık çatışan bir hayduttan bahsedilir. Daha sonraki versiyonlarda bir köylü, bir şövalye veya düşmüş bir asil olarak Ortaçağ hikayelerinin kahramanıdır. Çoğu çağdaş bilim insanı, Robin Hood ile ilgili sağlam ipuçları ortaya koymada başarısız olmuştur. Ortaçağ tarihçileri, 12. veya 13. yüzyılda bir Robin Hood yaşadığını kabul etmiştir.

Robin Hood’un baladlar ve kitap sayfaları dışında var olup olmadığından kimse emin değil. Bilinen tek şey; “toplumun dış mahallelerinde yaşayan, yoldaşlarıyla adaletsizlik ve baskıya karşı savaşan cesur bir asi” fikrinin evrensel bir çekiciliğe sahip olduğudur. Robin Hood’un varlığını kanıtlamak için akademik ve tarihi çok sayıda girişimde bulunuldu; ancak bunlar pek işe yaramadı. Robin Hood ile ilgili yeni bir kanıt bulunur mu bilinmez; ama dünyaca ünlü bu kahramanın adını daha çok duyacağımız kesin!

Kaynaklar:
en.wikipedia.org/wiki/Robin_Hood
redpepper.org.uk/the-downfall-of-robin-hood-energy/
tr.wikipedia.org/wiki/Robin_Hood

Orion takım yıldızı efsaneleri” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Öğren kategorisine geri dönebilirsiniz.