fbpx
Sıcak içecekler sizi korona virüsten korur mu?

Sıcak İçecekler Sizi Korona Virüsten Korur Mu?

Gün geçmiyor ki corona virüsten nasıl korunulacağı konusunda bir öneri duymayalım. Bunlardan bir tanesi de sıcak içecekler. Peki, gerçekten sıcak içecekler corona virüsten bizi korur mu? Ortaya atılan bu iddianın bilimsel bir dayanağı var mı?

Sıcak bir çay ya da kahve hiç kuşkusuz soğuk bir günde içimizin ısınmasını sağlar. Hatta sıcak bir bitki çayı öksürüğümüzün azalmasına ve boğazımızın yumuşamasına yardımcı olabilir. Peki, sıcak içecekler bizi viral enfeksiyonlara karşı korur mu? Söz gelimi, sıcak bir çay corona virüsü öldürür mü?

Corona virüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olan büyük bir virüs ailesidir. Bu virüs familyasının, hafif bir soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Yolu Yetersizliği Sendromuna (SARS) kadar insanlarda birçok ciddi hastalığa neden olduğu bilinmektedir. En son keşfedilen corona virüs, corona virüs hastalığına sebep olan COVID-19’dur.

Tüm corona virüs ailesi gibi Covid-19 da yüksek ısıda varlığını sürdürmekte zorlanıyor. Bu bakımdan insan vücudunun ısısı virüsün çoğalması ve yayılması için mükemmel bir ortam oluşturuyor. Virüs, önce hücrelere yerleşiyor ve ardından bir bir hücreleri ele geçiriyor. Boğaz, solunum yolları ve akciğerleri adeta bir üs gibi kullanan Covid-19, buralardan kolayca yayılarak diğer hücrelere yayılıyor.

Linki tıklayarak corona virüsün nasıl oluşup nasıl yayıldığı hakkında bilgi alabilirsiniz. 

Bununla birlikte Covid-19’u öldürmek için gereken sıcaklık ciddi yaralanmaya neden olacak kadar yüksek. Dolayısıyla haşlanmadan içebileceğimiz bir sıcak içeceğin Covid-19’dan bizi kurtarması mümkün değil. Bir başka deyişle sıcak içeceklerin corona virüsü öldürdüğünü destekleyen hiçbir bilimsel kanıt bulunmuyor.

Sıcak içecekler sizi korona virüsten korur mu?

Corona virüs 70 derecenin üzerinde ölüyor!

Yine sıklıkla duyduğumuz söylentilerden biri de sıcak su ile ilgili. Yemek pişirirken 70 derece ve üstü sıcaklıklar corona virüsün ölmesini sağlar. Ya da 60 derecede yıkanan çamaşırlar, deterjanın da devreye girmesiyle Covid-19’dan arınır. Ancak; söz konusu veriler ışığında, vücudumuzun dayanabileceği kadar sıcak bir banyo hiçbir virüsü öldürmeyeceği gibi corona virüsü de etkilemez.

Linki tıklayarak corona virüsün yüzeylerde ne kadar süre hayatta kalacağı hakkında bilgi alabilirsiniz. 

Dünyadaki her birey gibi, geçirdiğimiz bu zor günlerde biraz rahatlamak için bir fincan kahve ya da bir bardak çaydan faydalanabiliriz. Sıcak içeceklerin birçok faydası olduğu ifade edilir. Ancak şurası kesin ki sıcak bir içeceğin kesinlikle yapamayacağı bir şey, bizleri Covid-19’dan korumaktır.

Corona virüsü paradan bulaşır mı?” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Koronavirüs’ün hangi ülkelerde ne sıklıkta yayıldığını gösteren Koronavirüs Haritasını inceleyebilirsiniz.

Herhangi bir şey ara