Stres, anormal baskı altında olma hissidir. Bu baskı, günlük yaşamınızın farklı etkenlerinden kaynaklanabilir. Artan iş yükü, geçiş dönemleri, ailenizle olan bir tartışma veya mevcut finansal endişeler gibi. Her stres etkeni üst üste binerek birikmiş bir etkiye sahip olur.

Bu durumlar sırasında kendinizi tehdit altında veya üzgün hissedebilirsiniz ve vücudunuz bir stres tepkisi oluşturabilir. Bu, çeşitli fiziksel semptomlara neden olabilir, davranış şeklinizi değiştirebilir ve daha yoğun duygular yaşamanıza neden olabilir.

Stres bizi hem fiziksel hem de duygusal olarak çeşitli şekillerde etkiler. Peki, stresi azaltmanın ya da kontrol altına almanın yolları nelerdir? Unutmayın, her şey sizin elinizde.

Kafein, alkol ve nikotinden uzak durun

Kafein, nikotin ya da alkol içeren içecekleri azaltın ya da tamamen tüketimini bırakın. Bunlar vücudunuz için uyarıcıdır ve stres seviyenizi azaltmak yerine artırır.
Alkol, büyük miktarlarda alındığında anti-depresandır, ancak daha küçük miktarlarda uyarıcı görev görür. Bu yüzden, stresi azaltmak için alkol kullanmak asla yardımcı olmaz.

Hayatınıza fiziksel aktiviteler dahil edin

Stresli durumlar, vücudunuzdaki adrenalin ve kortizol gibi stres hormonlarının seviyesini artırır. Stresli ve gergin hissettiğinizde, temiz havada tempolu bir yürüyüşe çıkın. İşten önce veya sonra düzenli olarak günlük rutininize bazı fiziksel aktiviteler dahil etmeye çalışın. Düzenli fiziksel aktivite uykunuzun kalitesini artıracaktır ve stres hormonunu dengeleyecektir.

Stresle Başa Çıkmanın Püf NoktalarıDaha fazla uyuyun

Uyku eksikliği, önemli bir stres nedenidir. Maalesef, kafamızdaki düşünceler uykuya dalabilmek için rahatlamamızı engeller ve stres uykumuzu da kesintiye uğratır. Uyumadan önce rahatlamaya çalışın. Bitki çaylarından yardım alın veya rahatlatıcı melodiler dinleyin. Bunun yanı sıra, her gün aynı saatte uyumaya dikkat edin çünkü vücudunuz bu düzene alışacaktır.

Birileriyle konuşmayı deneyin

Birisiyle sadece nasıl hissettiğiniz hakkında konuşmak sizi rahatlatabilir.
Konuşmak, sizi stresli düşüncelerinizden uzaklaştırarak veya gerginliğin bir kısmını serbest bırakarak işinize yarayabilir.
Stres, muhakemenizi bulanıklaştırabilir ve olayları net bir şekilde görmenizi engelleyebilir. Bir arkadaşınızla ve hatta eğitimli bir profesyonelle konuşmak, stresinize çözümler bulmanıza ve sorunlarınızla başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Stres sizi yönetmesin, siz stresi yönetin

Stres, kontrol edilmesi ve çözülmesi zor gibi görünen bir problem tarafından tetiklenebilir. Sorunlarınıza nasıl çözüm bulacağınızı öğrenmek, daha fazla kontrol sahibi olmanıza yardımcı olur ve böylece stres seviyenizi düşürür.
Bir problem çözme tekniği olarak, probleminizi yazmak, olabildiğince çok olası çözümü bulmayı sağlar. Her bir problemin iyi ve kötü noktalarına karar verin ve en iyi çözümü seçin. Çözümün bir parçası olarak atmanız gereken her adımı yazın: ne yapılacak, nasıl yapılacak, ne zaman yapılacak, kimler dahil olacak ve nerede gerçekleşecek gibi.

Hayır demeyi öğrenin

Stresin sık karşılaşılan bir diğer nedeni, yapacak çok işimizin olması ve bunu yapmak için çok az zamanımızın olmasıdır. Yine de bu durumda birçok kişi ek sorumluluk almayı kabul eder. Bu ek sorumluluklara “hayır” demeyi öğrenmek, stres seviyenizi azaltmanıza yardımcı olur ve ayrıca daha fazla özgüven geliştirmenizi sağlar.

Deniz hayvanları için en tehlikeli atıklar” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Öğren kategorisine geri dönebilirsiniz.