En başta Avrupa olmak üzere birçok hükümet vatandaşlarının faaliyetleri üzerindeki kısıtlamaları gevşetmeye başlıyor. Ülkemizde de popüler turistik yerler açılmak için gün sayıyor. Seyahat kısıtlamaları kaldırılınca otel, plaj, restoran gibi tüm turistik tesisler rutin temizlik ve hijyen protokollerine yeni önlemler ekleyerek kapılarını ziyaretçilere açacak. Peki, birçok belirsizliğin olduğu bir ortamda gönül rahatlığıyla tatil yapabilecek miyiz? Ya da tatil süresince Koronavirüsten korunmak için neler yapmamız gerekecek?

Aslında tatil boyunca son birkaç aydır titizlikle uyguladığımız kurallara riayet etmeye devam edeceğiz. Yani, koronavirüs hastalığına yakalanma riskimizi en aza indirmek için sık sık ellerimizi yıkayacağız. Yüzümüze dokunmamaya gayret edeceğiz. Sosyal mesafemizi koruyacağız. Halka açık alanlardaki nesnelere dokunduğumuz anda ellerimizi dezenfekte edeceğiz. Özellikle kapalı alanlarda kalabalıktan kaçınacağız.

Gelelim, herkesin aklına takılan soruların yanıtlarına…

Koronavirüs Havuzdan Bulaşır Mı?

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC – Centers for Disease Control and Prevention), tesislerin yönetmeliklere uygun olarak faaliyet göstermesi ve klor gibi kimyasallarla, kurallara uygun bir biçimde, düzenli dezenfekte edilmesi durumunda, COVID-19’a neden olan virüsün havuz, jakuzi, kaplıca veya su oyun alanlarından insanlara “su yoluyla” yayılabileceğine dair bir kanıt olmadığını ifade ediyor. Çünkü dezenfeksiyon maksadıyla kullanılan klor gibi kimyasallar virüsü etkisiz hale getiriyor.

Kaynak:  cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/php/water.html

Bu noktada bireylere düşen görev, sosyal mesafe ve kişisel hijyen kurallarına riayet etmekten ibaret. İşletme ve işverenler için de su güvenliği ve kalitesini sağlamanın yanı sıra toplu alanların dezenfeksiyonu da en önemli sorumluluk unsurlarından…

Sonuç olarak uzmanların hemfikir olduğu şey şu; sizi virüse maruz bırakabilecek havuz suyu değil, kapı kolları ve insanların çok fazla temas ettiği diğer nesneler. Dolayısıyla havuza girmeden ve havuzdan çıkar çıkmaz ellerinizi dezenfekte ettiğinizden emin olun.

Corona Virüsü Havuzdan Bulaşır Mı? Yazın Gönül Rahatlığıyla Havuza Girebilecek Miyiz?

Koronavirüs Denizde Bulaşır Mı?

Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara konu hakkında “Koronavirüs deniz ve havuz suyuyla bulaşmaz, onu çok net olarak söyleyelim. Bugün hiç öyle bir bilgimiz yok, bulaşmasını da çok fazla beklemiyoruz” ifadesini kullanıyor. COVID-19 virüsünün tuzlu suda yaşayabilme yeteneği hakkında hala yeterli bilgi olmamakla beraber, yoğun ve hareketli su içerisinde virüsün etkisiz olması gayet mantıklı. Sonuç olarak denize girmemizde bir sakınca yok gibi görünüyor; ama kontrollü ve dikkatli olmak kaydıyla.

Peki, özellikle denize girerken dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir?

  1. Tıpkı karada olduğu gibi suda da sosyal mesafe kuralının uygulanması önem arz ediyor.
  2. Kapı kolları, klozet kapakları, musluklar, soyunma kabinleri virüs bulaştırma anlamında en tehlikeli yüzeyler. Bu bağlamda mümkün olduğu kadar ortak alanları kullanmamak ya da kullandıktan hemen sonra ellerin sabunlu suyla 20 saniye boyunca yıkanması önem arz eden diğer hususlar arasında yer alıyor.
  3. Denizden çıktıktan sonra kuruma ve güneşlenme alanlarında da sosyal mesafenin korunması unutulmamalı.
  4. Denizden çıkmak için bir merdiven kullanılması durumunda mümkün olan en kısa zamanda eller dezenfekte edilmeli.

Koronavirüs Denizde Bulaşır Mı? Denizlerimiz Güvenli mi?

Koronavirüs Kumdan Bulaşır Mı? 

Kirlenmiş kumun potansiyel bir iletim yolu olduğu konusunda da bir literatür bulunmuyor. Koronavirüs Bilim Kurulu da virüsün deniz ya da kumdan geçmeyeceğini ifade ediyor.

Aslında plajlardaki en büyük risk kum ya da deniz değil, sosyal mesafenin korunamaması! Kalabalık bir plajda, diğer insanlarla yakın bir biçimde güneşlenmenin, denize girmenin virüse yakalanma riskini arttıracağı şüphe götürmez bir gerçek. Dolayısıyla hem denizde hem de plajda sosyal mesafe kuralına harfiyen uyulması gerekiyor.

Bir diğer önemli husus da, tıpkı havuzlarda olduğu gibi, ortak kullanım alanlarındaki nesnelerden mümkün olduğu kadar uzak durulması. Kapı kolları, musluklar, merdivenler, şemsiye parçaları ve şezlonglar yaz boyunca kontamine olma riskiyle karşı karşıya olacaktır. Herhangi bir nesneye dokunulması halinde, ellerin yüze sürülmeden mümkün olan en kısa zamanda dezenfekte edilmesi yerinde olacaktır. Bu arada herkesin kendi şezlongunu kullanması en doğru çözüm olarak göze çarpıyor!

Koronavirüs Kumdan Bulaşır Mı? Plajlarda Ne Kadar Güvendeyiz?

Corona virüsü eşyadan bulaşır mı? Yüzeylerde ne kadar yaşar?” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Öğren kategorisine geri dönebilirsiniz.