En büyük aşk hikayelerinden nefes kesen tarihi dramalara kadar Türk edebiyatı, tüm edebiyat severler tarafından keşfedilmelidir.

Orhan Pamuk” veya “Sabahattin Ali” gibi önde gelen Türk yazarları, onlarca dile çevrilmiş ve hemen hemen her ülkede bulunan romanlarıyla dünya çapında oldukça sevilir ve tanınır.
Sadece okumak adına yeni bir hikaye arayanlar için değil, aynı zamanda Türkiye ve Türk kültürü hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için, özellikle seyahat etmenin kolay bir şey olmadığı günümüzde, bir kitabın keyfini bir fincan kahveyle çıkarmak harika olabilir!

Gelin, beraber Türk edebiyatının en sevilen başyapıtlarından bazılarına göz atalım.

“Kürk Mantolu Madonna” Sabahattin Ali (1943)

Sabahattin Ali, eserleriyle olduğu kadar ölümünün trajik koşulları ile de Türk edebiyatında önemli bir figürdür. 1943 yılında basılan bu kısa roman, çevirisiyle yurt dışında çok satanlar listesine girerek Türkiye’nin en çok okunan kitaplarından biri haline geldi. Konusu, 1920’lerde Berlin’e taşınan ve hayatının geri kalanında peşini bırakmayan bir kadınla tanıştığı, Türkiye’nin kırsal kesimlerinden utangaç bir genç adamın etrafında dönüyor.

“Saatleri Ayarlama Enstitüsü” Ahmet Hamdi Tanpınar (1954)

Türkiye’de yayınlanmasından 50 yılı aşkın bir süre sonra, 2014 yılında İngilizce’ye çevrilen Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Türk Modernizminin ustalarından bir çizgi roman şaheseridir. Tanpınar’ın hicivli romanı, Türkiye’nin Batı modernleşmesine gelişigüzel adaptasyonunun bir eleştirisidir; içinde, ülkedeki tüm saatlerin Batı saatine ayarlanmasını sağlamaya çalışan sıra dışı bir dizi karakter bulunmaktadır. Tanpınar, denemeleri ve şiirleriyle de tanınırken, en çok romanlarıyla tanınır; İstanbul doğumlu yazar, meslektaşı Orhan Pamuk tarafından 20. yüzyılın en büyük Türk romancısı olarak kabul edilir.

“Mehmet, Şahinim” Yaşar Kemal (1955)

Yaşar Kemal, Türkiye’nin önde gelen romancılarından biriydi ve ilk romanı ile Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterildi. Kitap, yerel toprak sahibinin elinde büyük zulme katlanan Mehmet adında genç bir köy çocuğunun hikayesini anlatıyor. Her ikisi de kaçmaya çalışırken sevgilisi Hatice hapse atıldığında, Mehmet intikamını planlamak için bir haydut çetesine katılıyor. Mehmet, Şahinim Türkiye kırsalının ve emekçilerinin lirik bir destanıdır.

Türk Edebiyatının En İyileri

Nâzım Hikmet’in Şiirleri (1986)

Nâzım Hikmet, Türkiye’nin en tanınmış şairlerinden biridir ve eseri 50’den fazla dile çevrilmiştir. Siyasi inançları nedeniyle yetişkin yaşamının çoğunu hapiste veya sürgünde geçirmiş ve şiirlerinin çoğunu burada yazmıştır. Türk avangardının bir lideri olan şiirleri aşk, ulusal kimlik, Marksizm ve daha birçok temayı işler.

“Masumiyet Müzesi” Orhan Pamuk (2008)

Bugün en çok okunan, çevrilen ve en çok satan Türk yazar Orhan Pamuk, Masumiyet Müzesi’nde aşka dönüşen saplantılı bir hikaye sunmaktadır. Kitabın kahramanı, 18 yaşındaki Füsun’la olan ilişkisine dair her nesneyi, duyguyu ve anıyı saplantılı bir şekilde kataloglayan zengin İstanbullu Kemal’dir. Kemal’in anlatımı bir müze tur rehberine benzer, her bölüm okuyucuyu bir duygusal sergiden diğerine götürür. Şehrin eski dünya Türkiye’si ile Batı modernleşmesi arasında bocaladığı 1970’lerin ve 80’lerin üst sınıf İstanbul’u da anıtlaştırılmıştır.

“Havva’nın Üç Kızı” Elif Şafak (2016)

Türkiye’nin en çok okunan kadın yazarının bu sürükleyici romanında terör saldırılarının harap ettiği bir İstanbul’da lüks bir akşam yemeği partisi gerçekleşiyor. Romanın merkezinde gelişen yemek masası sohbeti yer alırken, bir dizi kapsamlı geri dönüş bizi 1980’lerin Türkiye’sine ve 2000’lerin başında Oxford Üniversitesi’ne götürüyor. Şafak’ın cinsiyet, milliyet ve kimlikle ilgili kaygılarına uygun olarak, Havva’nın Üç Kızı, kadın arkadaşlığı, Müslüman kimliği ve Türkiye’nin durumu hakkında zengin ve zamanında bir keşif sunuyor.

Türk Mitolojisindeki Tanrılar ve Efsaneler” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Öğren kategorisine geri dönebilirsiniz.