Sosyal medya hayatımızda gün geçtikçe daha fazla önem kazanıyor.  Birey olarak artık daha az kitap ya da gazete okuyor ama daha fazla sosyal medyada vakit geçiriyoruz. 2019 yılında Google ve Youtube’dan sonra aslen bir sosyal medya platformu olan Facebook’un üçüncü büyük arama motoru haline gelmesi de bu görüşü destekliyor.

Bazılarımız şaşırmayacaktır ama geçen senenin en fazla indirilen uygulaması Whatsapp, Messenger, TikTok, Facebook ve Instagram oldu. Sosyal medya ağırlıklı uygulama kullanımları yaygınlaşmaya devam ederken aynı zamanda bilgi kirliliğinin, reklam amaçlı olarak kişisel bilgilerin kullanılması ile ilgili açılan davaların, bazı platformların reklam veren raporlarında yaptığı iddia edilen yanıltıcı oynamaların belirli bir kullanıcı grubunu rahatsız ettiğini de özellikle belirtmek isteriz.

WikiTribune (WT Social) Nedir?

Eğer siz de bu şekilde düşünüyorsanız güzel bir haberimiz var. Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales ve ekibi tarafından kurulan yepyeni sosyal medya platformu WikiTribune (WT Social) reklamsız olarak, kesinlikle kişisel bilgilerin paylaşılmayacağı ve yanıltıcı bilgi paylaşımlarının olmayacağı taahhüttü ile artık hayatımızda. Jimmy Wales, reklamla yürütülen sosyal medya platformlarının hepsinde rahatsız edici problemler olduğunu ve bu platformu bu nedenle hayata geçirmek istediklerini belirtti.

WT Social Ne Vaad Ediyor?

Kasım 2019 ayı itibariyle platforma üye olanların sayısının 160.000 civarında olduğunu tahmin ediliyor. Kurucuları verilerin asla satılmayacağının, reklam olmayacağının ve platformun sadece bireysel bağışçılarının cömertliği ile ayakta kalacağının sözünü veriyorlar. Sunulacak içeriklerin seçilebileceği, yanıltıcı başlıkların düzenlenebileceği ve sıkıntılı yayınların işaretlenebileceği, tamamen açık bir platformdan bahsediliyor. WT Social’ı diğer sosyal medya platformlarından ayıran bir diğer özellik de kullanımın aylık ya da senelik bir ücrete tabi olması. Üyelerin tamamen bilgilendirici ve faydalı bilgileri paylaşabileceği bu platforma üyelik aylık 12 USD ya da senelik 100 USD.

WT Social Genel GörünümWT Social Bir PaylaşımWT Social ile Reklamsız Bir Sosyal Medya Platformu -3

WT Social, sosyal medyayı kabul edilen anlayışın dışında, doğru bilgiye ulaşmak için kullanmak isteyenlere yönelik güzel bir alternatif ama hayatımıza giren ilk reklamsız sosyal medya platformu değil. Umarız WT Social kaliteli platformların yaygınlaşmasına ön ayak olur ve taahhüt ettiği kriterlerden taviz veremeden uzun süre ayakta kalır.

Esnek çalış, verimli çalış” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Öğren kategorisine geri dönebilirsiniz.