Beyaz kuyruklu kartal İngiltere’nin en büyük yırtıcı kuşudur. Uzunluk ve genişlik anlamında devasa kanatlara sahiptir; deniz kartalı olarak da adlandırılan bu kuşların kanat açıklıkları 2,5 metreyi bulur. Kaçak avlanma, sanayileşme ve nüfus yoğunluğu gibi sebeplerle yaklaşık 100 yıldır İngiltere’de görülmeyen beyaz kuyruklu kartallar ağırlıklı olarak Norveç’te yaşamaktadır.

İngiltere’deki üreyen son beyaz kuyruklu kartal 1780 yılında Wight Adası’ndaki Culver Cliff’te kaydedilmişti. Bundan kısa bir süre önce aynı yerde, Forestry England ve Roy Dennis Wildlife Foundation liderliğinde yeni bir nesil yaratmak adına tekrar çalışmalar başlatıldı. Geçtiğimiz ağustos ayında da bir umutla, altı bebek kartal Wight Adası’ndan gökyüzüne bırakıldı. Başlangıçta yuva alanlarında kalmayı tercih ettiler, bol bol uyudular, ancak bir süre sonra çıkıp dengeleme ve hareket etme çalışmaları yapmaya başladılar.

240 Yıl Sonra Beyaz Kuyruklu Kartallar İngiltere’de | Çünkü Başka Sen YokBenzer bir projeye 1970’li yıllarda başlayan İskoçya bugün 130 üreme tesisine sahip. İskoçya’nın batı ve doğu kıyıları havada özgürce uçan birçok beyaz kuyruklu kartalla karşılaşabilirsiniz. 19. yüzyılın başlarına kadar hemen hemen tüm Avrupa’da görülen bu kuşlar en çok Norveç’te bulunuyor. Bir diğer adıyla deniz kartalları Norveç’in haricinde, Grönland’dan, İzlanda’ya, Orta ve Kuzey Asya’dan Pasifik’e kadar geniş bir alanda yaşamlarını sürdürüyor.

Uydu etiketleriyle donatılmış olarak Wight Adası’ndan çıkan beyaz kuyruklu kartalların bir kısmı yüzlerce kilometre yol yaparken 2 adedi çevreye uyum sağlayamadı. Ekim ayında birinin öldüğü, diğerinin ise kayıp olduğu tespit edildi. Ancak kalan 4 beyaz kuyruklu kartal İngiltere’nin gururu olmaya devam ediyor. Roy Dennis Yaban Hayat Vakfı’nın sözcüsü İngilizlere “her an evinizin veya bahçenizin üzerinde beyaz kuyruklu bir kartal görebilirsiniz, lütfen böyle bir durumda hemen bizlerle temasa geçin” ifadesini kullanıyor.

Kaynak: bbc.com/news/uk-england-hampshire-52528155  

Beş yıllık planın bir parçası olarak, Isle of Wight kolonisi her yıl yeni kuş sürümleriyle desteklenecek. En az 2024 yılına kadar bir üreme beklenmezken, gelen her kuş küçük vericiler sayesinde proje yetkililerinin gözetiminde olacak. İngiltere’nin güneyinde ak kuyruklu kartallardan oluşan bir popülasyonun kurulması, bu türlerin Hollanda, Fransa, İskoçya ve İrlanda’da ortaya çıkan popülasyonlarını da birleştirerek destek olacak.

Dünya bize neler söylüyor?” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Önemse kategorisine geri dönebilirsiniz.