Günümüzde, toplumda kansere doğrudan ya da dolaylı olarak bir şekilde dokunmamış insan sayısı oldukça sınırlı.

Dünya Kanser Günü, bu hastalıkla savaşanları ve bu hastalık sonucunda hayatını kaybedenleri onurlandırmayı umuyor. Bu eşsiz anma ve kararlılık günü, insanların kanser hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarına yardımcı olmayı ve bir gün toplumda kanserden etkilenmeyen birçok kişinin olması için onları harekete geçmeye teşvik etmeyi amaçlıyor.

Çeşitli kanser türleri olsa da, hastalık en yaygın olarak hücre mutasyonları tümör adı verilen büyümelere yol açtığında ortaya çıkıyor. Tedavi edilmediği takdirde kanserli büyümeler yayılmaya ve vücudun diğer bölgelerine bulaşmaya başlıyor.

Kanserin son derece ciddi ve yaygın bir sağlık sorunu olduğu inkar edilemez. Dünya çapında kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci önde gelen ölüm nedenidir ve özellikle sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı toplulukları ve ülkeleri etkiler. Yine de Dünya Kanser Günü gibi günler bizi araştırmaya önlemlere ve erken teşhise teşvik edip, umut için çok neden olduğunu hatırlatıyor.

Kanserlerin üçte birinden fazlası önlenebilir ve üçte biri, zamanında tespit edilip etkili bir şekilde tedavi edildiği sürece yok edilebilir. Yaş ve genetik gibi bazı risk faktörleri kontrolümüz dışında olsa da, kendi davranışlarımızın ve yaşam tarzı seçimlerimizinçoğunun kanser riskimizi önemli ölçüde azaltabileceğini bilmek güçlendiricidir. Sigarayı bırakmak, alkol alımını azaltmak, yeterli güneş kremi uygulamak veya aktif kalmak, sağlığımızı korumak için aksiyon alabileceğimiz çeşitli yollardır.

Tedavi söz konusu olduğunda, tıp bilimindeki gelişmeler hayatları kurtarmak adına çok büyük rol oynuyor. İnsan Papilloma Virüsü (HPV) aşısı gibi aşılar, insanları belirli kanser türlerine karşı korumaya yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra radyoterapi ve kemoterapi gibi çeşitli tedavi türleri de mevcut. Bu nedenle, küresel kanser araştırmalarını ve bakımını desteklemek, bu hastalığın üstesinden gelmeye yardımcı olmak için çok önemli.

4 Şubat, Dünya Kanser Günü

Dünya Kanser Günü Tarihi

Uluslararası Kanser Kontrol Birliği (UICC) tarafından düzenlenen Dünya Kanser Günü, bu çağın eski hastalığına ışık tutmayı amaçlayan oldukça yeni bir gün. İlk olarak 2000 yılında Paris’te Yeni Binyıl için Kansere Karşı Dünya Zirvesi’nde başladı ve 4 Şubat’ta resmen Paris Şartı tarafından kabul edildi. Şart, kanserin önlenmesi ve tedavisine ilişkin araştırmaları teşvik etmek, farkındalığı artırmak ve hastalara sunulan hizmetlerde değişiklik meydana getirmek de dahil olmak üzere birçok hedefle oluşturuldu. Kurucular, artan farkındalık ve bilginin küresel toplumu kanserle mücadeleye yardımcı olmak için harekete geçireceğini biliyorlardı – bu Tüzüğün ruhuyla Dünya Kanser Günü oluştu.

Amazonlar” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Önemse kategorisine geri dönebilirsiniz.