Atatürk Orman Çiftliği’nin kurulduğu bölge, iklim şartları sebebiyle verimsiz, hatta “ot bile bitmez” şeklinde ifade edilen bir araziydi. Önceleri SİT alanı olarak ilan edilen günümüzde de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yer aldığı yirmi bin dönümlük bu dev arazideki çiftliğin kuruluş serüveni 1930’lu yıllarda başladı.

Çorak Araziden Ormana: Gazi Orman Çiftliği

Atatürk, ülke tarımının gelişmesine öne ayak olmak için büyük bir çiftlik kurulması emrini verdi ve bu çiftlik için özellikle ağaç bile yetişmeyen bir araziyi tercih etti. Kuruluş çalışmaları ile bizzat ilgilenen Atatürk 1925 yılında Abidin Paşa’nın eşi Faika Hanım’dan 20 bin dönümlük arazi satın aldı. Bu arazide parklar ve sebze bahçeleri bulunuyordu. Arazi için oldukça yüksek bir fiyat ödendi. Bu yüksek fiyat, çevrede atıl vaziyetteki diğer arazilerin sahipleri için teşvik edici rol oynadı. Böylece; Etimesgut, Balgat, Güvercinlik, Macun, Çakırlar, Tahar ve Yağmur Baba çiftlikleri de alınarak ortaya dev bir arazi çıktı. Modern bir tarım işletmesi için yeterli büyüklükte olan araziler, Gazi Orman Çiftliği’ne dönüştü.

Atatürk Orman Çiftliği’ne Giden Süreç

Arazinin ilk adı “Orman Çiftliği” oldu. 1937 yılında Hazine’ye bağışlanmasının ardından 1938 yılında “Gazi Orman Çiftliği” adını aldı. Atatürk’ün de yakından takip ettiği Atatürk Orman Çiftliği’nin kuruluş hikayesi, şöyle devam etti;

  • Atatürk Orman Çiftliği’nin Kuruluş HikayesiAtatürk, Tapu İdaresine, satın alınan çiftlik ve mülklerin devlete devredilmesi için gerekli belgelerin hazırlanması talimatı verdi.
  • 11 Mayıs 1937 tarihinde, hazırlanan belgeleri imzalamak üzere çiftlikte inşa edilen Marmara Köşkü’ne teşrif etti.
  • Çiftlik arazisi Atatürk tarafından Hazine’ye bağışlandı; çiftliğin örnek bir işletme olarak yönetilmesi adına bir devlet teşekkülü kurulmasına karar verildi.
  • Devir işlemlerinin ardından Atatürk, 11 Haziran 1937 tarihinde Başbakanlığa tezkere gönderdi. Bu tezkere ile çiftlik arazisindeki bütün tesisler, hayvanlar ve demirbaşlar Orman Çiftliği ile birlikte hazineye bağışladı.
  • 1 Nisan 1950 tarihinde 5659 sayılı kanunla Gazi Orman Çiftliği “Atatürk Orman Çiftliği” adını aldı. Bu kanunla çiftlik, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına bağlandı; tüzel bir statü kazandı.
  • Atatürk Orman Çiftliği 1992 yılında 1. derecede SİT alanı ilan edildi. Çiftlik içinde bulunan ve “Gazi Tesisleri” olarak bilinen 46 hektarlık alan, 2011 yılında 3. derecede doğal SİT alanı olarak tescillendi.

Atatürk Orman Çiftliği üzerinde 2013 yılında Cumhurbaşkanlığı Sarayı inşası başladı. Saray, başkanlık sistemi seçimlerinin ardından 29 Ekim 2014 tarihinde resmen kullanıma açıldı. Sarayın bulunduğu dev komplekste Millet Camii ve Millet Kütüphanesi gibi yapılar da bulunuyor.

Kullanılan tüm görseller sozcu.com.tr ve cumhuriyet.com.tr adresinden alınmıştır.

Meyvelerdeki gizli tehlike: Meyvelerin şeker oranları” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Önemse kategorisine geri dönebilirsiniz.