İnsanların ürettiği atıklar, bir süredir çevreye zarar veriyor. Sürekli çöp üretiyoruz ve bununla sürdürülebilir bir şekilde baş edemiyoruz. Biyolojik olarak parçalanamayan ve uygun şekilde geri dönüştürülemeyen atıklar ise okyanuslarımızı ve çöp alanlarımızı dolduruyor.

Örnek olarak plastik atıkları ele alalım. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, üretilen 6,3 milyar metrik ton plastik atığın yalnızca %9’unun geri dönüştürüldüğünü buldu. Örneğin 2017’de, Çevre Koruma Ajansı, yalnızca o yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde toplam belediye katı atık üretiminin 267,8 milyon ton olduğunu hesapladı. 2015 seviyeleri ile karşılaştırıldığında, 5,7 milyon artış oldu. Maalesef üretilen her atık çevreyi çeşitli şekillerde etkiliyor: kötüleşen iklim krizine katkısı, vahşi yaşam ve doğal çevre üzerindeki olumsuz etkisi ve kendi halk sağlığımıza olan zararı git gide büyüyor.

İklim Değişikliği

Atıkları bertaraf etme şeklimiz de rahatsız edici. Daha da kötüsü, sadece bu on yılda, atık bertarafının daha dikkatsiz hale geldiği görülüyor. Yapamadığımız şey ise, iklim değişikliğini azaltmamıza veya iklim değişikliğine uyum sağlamamıza yardımcı olacağına inandığımız fikirleri eyleme geçirmek. Konuyla ilgili örnek verecek olursak, düzenli depolama alanlarına atılan çöpler metan gazı salıyor. Hatta, açık depolama alanlarının tüm depolama metan emisyonlarının %91’ini temsil ettiği bulundu. Dünyanın çeşitli yerlerinde büyük, açık çöp yığınlarının yakılması, gezegenimizi ısıtan bir sera gazı olan tehlikeli seviyelerde karbondioksit yaymaktadır. Araştırmacılar, dünyadaki çöplerin yaklaşık %40’ının bu şekilde yakıldığını buldu ve bu, hem atmosferimiz hem de bu yanan alanların yakınında yaşayan insanlar için büyük ölçüde risk oluşturuyor.

Atıklar Çevreyi Nasıl Etkiler?

Vahşi Yaşam

Ekosistemler bölgeden bölgeye büyük farklılıklar gösterir. Ancak, küresel atık sorunumuzun en büyük sonuçlarından biri, deniz yaşamı ve su yollarıyla ilgili olarak kendini gösteriyor. Basitçe söylemek gerekirse, geçimleri okyanusa bağlı olanları etkiliyor. Deniz canlıları, neyin yiyecek olup neyin olmadığını ayırt edemezler. Bu durumu algılayamadıkları için ölümle sonuçlanan çöpleri tüketirler. Ayrıca, binden fazla türde birçok plastik parça bulduğundan, bu balıkları, fokları, kaplumbağaları, balinaları ve diğer birçok su hayvanını etkiler. Çöp veya plastiklerin yutulması nedeniyle, açlık genellikle bir sonraki adımdır, çünkü bazı türlerin midelerinde yedikleri nesneyi parçalayacak yüksek asit seviyeleri yoktur. Biyoçeşitlilik söz konusu olduğunda, atık sorunumuz dünyadaki türlerin sağlığını ciddi şekilde etkilemektedir.

Halk Sağlığı

Hareketsizliğimiz nedeniyle insan sağlığı risk altındadır. İlk başta da belirttiğimiz gibi, her gün büyük miktarlarda çöp üretmeye devam ediyoruz ve bunu doğru şekilde yok edemiyoruz. Sonunda ise, hepimizin paylaştığı ekosistemlerdeki çevre ve vahşi yaşam için olduğu gibi bizim de yaşamımız etkileniyor. Dünyamıza nasıl davrandığımızla uzun ömürlülüğü önleyemez veya teşvik edemeyiz. Ürettiğimiz emisyon, bizi uzun vadede etkiler. Astım, doğum kusurları, kanser, kardiyovasküler hastalık, KOAH, bulaşıcı hastalıklar ve erken doğum gibi hastalıklar bu sebeple gelişebilir. Bu yüzden önlemler almak için birlik olmalı ve doğuracağı tüm negatif sonuçları derinden incelemeli ve düşünmeliyiz.

Yabani Beyaz Tavşanların Ekosistemimizi Koruduğunu Biliyor muydunuz?” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Önemse kategorisine geri dönebilirsiniz.