Dairenizde yapacağınız birkaç küçük düzenlemeyle doğayı balkonunuza çekebileceğinizi biliyor muydunuz? Minyatür bir bahçe veya balkon bile, kuşlar ve böcekleri bir mıknatıs gibi çekebiir, yıl boyunca ilgilenebileceğiniz şirin bir hobi alanına dönüşebilir. Nasıl mı? İşte, kolayca uygulayabileceğiniz birkaç öneri…

  1. Doğadaki kuşları yaşam alanınıza çekmek kolaydır. Üstelik onları izlemek hem yetişkinler hem de çocuklar için adeta büyüleyicidir. Bunun için tek yapmanız gereken onların ilgisini çekebilecek bir yemlik hazırlamak. 1/2 su bardağı sıcak suya iki paket tatsız jelatin dökün. İyice karıştırdıktan sonra bardağın kalanına oda sıcaklığında su ekleyin. Ardından biraz bal ekleyerek karışımı tatlandırın. Son olarak bardağın içine kuş yemi dökün ve bir süre dinlendirin. Buzdolabı kullanırsanız karışım daha hızlı katılaşacaktır. Boş yoğurt kaplarından birine su, diğerine de katılaşan karışımınızı koyun. Hazırladığınız bu basit menü kuşlara adeta bir ziyafet gibi gelecektir.
  2. Çiçekler, arılar, kelebekler ve diğer böcekler için polen ve nektar sağlar. Bu sevimli canlıları balkonunuza çekmek için bir servet harcamanıza gerek yok. Birkaç ufak ipucu bunun için yeter de artar bile. Söz gelimi arılar için en çok beyaz, mor, mavi, eflatun ve sarı renkli çiçekler caziptir. Lavanta, ıhlamur, adaçayı gibi bitkiler hem balkonunuza hoş kokular verecek hem de arıları besleyecektir. Kadife çiçeği, alev çiçeği, yıldız patı gibi çiçekler de bir yandan balkonunuza hoş bir görünüm katarken diğer yandan kelebeklere ev sahipliği yapacaktır.
  3. Doğayı Balkonunuza SığdırınAğaçların olmadığı bina yığınlarında kuşlar kendilerine bir yuva bulamaz. Halbuki bir Hindistan cevizi ile yapabileceğiniz ufak bir kuş yuvası bile pek çok hayat kurtarabilir. Ancak şunu unutmamakta fayda var. Pencereler kuşlar için çok tehlikelidir. Cam şeffaftır, kuşlar camı algılayamaz. Camlarınıza yapıştıracağınız çıkartmalar, kuşların hızlıca camlarınıza çarpmasına engel olacaktır.
  4. Sarmaşık gibi sarıcı ve tırmanıcı bitkiler besleyin. Bu bitkiler balkonunuza apayrı bir hava vereceği gibi zararsız böcekler için harika bir habitat oluşturacaktır. Söz gelimi örümcekler bir sarmaşık duvarında kendilerini çok rahat hissederler.

Yukarıda sizlerle paylaştığımız önerileri uygulayarak doğal yaşamı evinize getirebilir, balkonlarınızı gerçek bir dinlendirici vahaya dönüştürebilirsiniz. Bir süre sonra daha sık balkona çıktığınızı fark edeceksiniz. 😊

İtalyan usulü sebzeli çorba (Minestrone Çorbası) tarifi” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Önemse kategorisine geri dönebilirsiniz.