Köpekler tarih boyunca insanların en yakın dostu oldu. Sevimli dostlarımız bize neşe vermek için binlerce yıldır yanımızdan hiç ayrılmadı. Ancak bazı köpek türleri huyları ya da görünüşleri sebebiyle hemcinslerinden hep daha çok dikkat çekti. Doğuştan yorgun görünen tatlı Fransız Mastiffi de bu köpek türlerinden bir tanesi.

Fransız Mastiffi

Dogue de Bordeaux olarak da bilinen Fransız Mastiffi en çok sevilen köpek türleri arasında yer alır. Cesur, sadık ve arkadaş canlısı olan bu köpek özellikle çocuklarla harika anlaşır. Sakin yapısı sayesinde apartman dairesinde bakımı kolaydır.

Fransız Mastiffi yaklaşık 5 ila 8 yıl arasında bir ömre sahiptir. Fransa’nın en eski köpek türlerinden olan Mastiff, ilk bakışta bulldog köpek cinsinde benzer. Ancak adeta doğuştan yorgun görünen tatlı Fransız Mastiffi o enteresan görüntüsünün altında çok sevecen bir kalp taşır.

Doğuştan Yorgun Görünen Tatlı Fransız MastifffiFransız Mastiffi Hakkında Bilgiler

Aslında Fransız Mastiffi binlerce yıldır Fransa’da bulunan ve bakılan bir köpek türü. Hatta bu türün Julius Sezar dönemine kadar uzandığına dair rivayetler bulunuyor. Fransız Mastiffi aynı zamanda Bordeaux Mastiff veya Bordeaux Bulldog olarak da adlandırılır.

Fransız Mastiffi kaslı vücuduyla güçlü köpek türleri arasında yer alır. Yaklaşık 50 kg ağırlığında olan bu köpeğin dişileri 58 cm’e, erkeleri ise 68 cm’e kadar büyüyebilir. Sahibini koruma iç güdüsüne sahip Mastiffler, buna uygun olarak çok güçlü ön ve arka ayaklara sahiptir.

Fransız Mastiffine Nasıl Bakılır?

Fransız Mastiffi de dahil olmak üzere tüm köpek cinsleri kendilerine özel bir bakım rutinine sahiptir. Köpeği beslerken köpeğin yaşına ve kilosuna uygun yüksek kalitede bir köpek maması seçilmesi önem arz eder. Kilo almaya eğilimli bir köpek türü olduğu için kalori alımının ve köpeğin kilosunun düzenli olarak takip edilmesi önerilir.

Yüzündeki kırışıklıklarla tanınan bu köpek türü, tüylerinin tıraş edilebilmesi açısından bakımı en kolay köpek türlerinden biridir. Üstelik tüyleri çok fazla uzamadığı için tıraş ettirme sıklığı da çok fazla değildir. Ancak her şeye rağmen Fransız Mastiffi düzenli olarak tüy döker. Bunun dışında herhangi bir problemi olmayan Fransız Mastiffi, köpekler arasında sık tercih edilen türlerden. Düzenli veteriner ziyareti ve iyi bir beslenme programıyla Mastiffiniz uzun yıllar sağlıklı bir şekilde yaşayabilir!

Antik çağdan günümüze Çift Başlı Kartal Sembolü” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Önemse kategorisine geri dönebilirsiniz.