Bilim insanları, Dünya’da 8.7 milyon hayvan türü olduğunu tahmin etmektedir. Bunlardan bazıları (aslanlar, köpekbalıkları, kaplanlar) oldukça vahşiyken, diğerleri (tavşanlar, geyikler, su samurları) çok sevimli olabiliyor. Bazıları ise gerçekten tuhaf! Dünyanın her yerinde, gerçekten dikkat çekici ve tuhaf özellikler ve davranışlar sergileyen benzersiz hayvanlar bulabilirsiniz. İşte bunlardan bazılarını derlediğimiz yazımız!

Pabuç gagalı

Evet, pabuç gagalı tam olarak ayakkabı şeklinde bir gagaya sahip! Ayrıca pabuç gagalılar anormal derecede uzundur ve bazıları 4 fitten fazla uzunluğa ulaşır. Benzer bataklık ortamlarında yaşayan diğer pek çok kuşun aksine, pabuç gagalılar oldukça etkili yırtıcılardır. Uzun bacakları, sürüngenleri, kemirgenleri ve balıkları avladıkları sığ suları geçmek için mükemmeldir. Hatta yavru timsahlara saldırdıkları bile olur! Pabuç gagalılar, karşılaştıkları hemen hemen her şeyi kavramak ve boğmak için güçlü gagalarını kullanırlar, ama endişelenmeyin – insanları avlamazlar!

Değnek çekirgesi

Bir değnek çekirgesi bulmak, dikkatli bir gözlem gerektirir; adından da anlaşılacağı gibi bir değneği andırır. Bu, uzun süreler boyunca mükemmel bir şekilde hareketsiz kalma yeteneği ile birleştiğinde, “National Geographic”in uygun bir şekilde ifade ettiği gibi, değnek çekirgesine en verimli doğal kamuflajlardan birini sağlar. Değnek çekirgelerinin birçok çeşidi vardır.  Birçok kişide görüldüğü gibi eğer siz de böcek fobisinden muzdaripseniz, “Phobaeticus kirbyi” kabuslarınıza musallat olacak. Bu, bacakları en uzun böceklerden biridir.

Cam kurbağa

Bu kurbağaların çoğu kireç yeşili bir cilde sahiptir, ancak bazılarının alt kısımlarında herhangi bir renk yoktur, bu da organlarını çıplak gözle görünür kılar.  Bu ağaçta yaşayan kurbağayı tespit etmek için en iyi şansınız Kosta Rika veya Panama’da. Özellikle Kosta Rika’nın Tortuguero Ulusal Parkı, tüm ihtişamıyla bir tane görme şansı vadeder!

Peygamberdevesi Karidesi

Peygamberdevesi karidesinin çeşitli formları yaklaşık 400 milyon yıldır vardır ve etraftaki diğer karideslere benzemezler. O kadar güçlüdürler ki, uzuvları yengeç kabuklarını parçalayabilir ve açık istiridyeleri kırabilir. Ayrıca sopa görünümündeki bu uzuvları bir saniyenin altında yaklaşık 500 yumruk atmak ve camı kırmak için yeterli güç sağlayabilir! Bu karidesler inanılmaz bir görüşe sahip olduklarından (aynı anda iki farklı yönü görebilirler), tam isabetle vururlar. Yaklaşık 400 farklı peygamberdevesi karidesi türü vardır ve bunların en göz kamaştırıcı görünümü kuşkusuz çok renkli tavus kuşu karidesidir.

Dünya Üzerindeki En İlginç Hayvanlar

Vombatgiller

Bir vombat gördüğünüzde – arkadaş canlısı bir yüze ve sakin bir tavıra sahip, tüylü, küçük bir keseli hayvan – muhtemelen hemen bu havalı hayvana sarılmak isteyeceksiniz. Ancak görünüşe aldanmayın: Vombatgiller kemirgen benzeri dişlere sahiptir ve kendilerini tehdit altında hissettiklerinde agresifleşebilirler. Vombatgiller başka yönlerden de şaşırtıcıdır. Diğer keselilerin aksine, keseleri arkaya bakar. Vombatgilleri San Diego Hayvanat Bahçesi’nde bulabilirsiniz, ancak vahşi doğada oldukça yaygındırlar.

Aksolotl

Aksolotl semenderi hem sevimli hem de rahatsız edici olmayı başaran hayvanlardan biri! Bacaklarını geliştirmesine rağmen, asla karaya ulaşmaz, bunun yerine zamanını sualtı yüzeyinde geçirir. Takma adı ise yürüyen balıktır! Kremsi beyazdan zeytin rengine kadar değişen renklerde olan bu olağanüstü canlının anavatanı Meksika’dır.

Malaya ayısı

İnsanlar ayıları düşündüklerinde, genellikle büyük, hızlı ve potansiyel olarak tehlikeli türler hayal ederler. Fakat malaya ayısı onlara benzemez! Malaya ayıları, dünyanın en küçük ayılarıdır. Ancak onları gerçekten öne çıkaran şey, dokuz inç’e kadar çıkabilen alışılmadık derecede uzun dilleridir. “Bal ayıları” olarak da bilinen malaya ayıları, petek bulmak için ağaçlara tırmanır ve dilleri ganimetlerini yalarken oldukça işe yarar. Ne yazık ki, ormansızlaşma nüfusun azalmasına neden olmaktadır. Ama yine de tropikal orman ortamlarında onları bulabilirsiniz. Özellikle Sumatra ve Borneo Adaları, yaşam alanlarına erişmek için iyi yerlerdir.

Güne Nasıl Başlamalıyız?” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Önemse kategorisine geri dönebilirsiniz.