Oksijen kaynağımız olan ağaçlar, bizi ultraviyole ışınlardan korur, gıda sağlar, havayı temizler, erozyonu önler… Bazılarının muhteşem kokusu her nefes aldığımızda içimizi yaşama sevinciyle doldurur, bazılarının meyvesi hayatımızın vaz geçilmezi olur, bazılarının da görüntüsü bizi kendine aşık eder.

Kuraklıkla uğraştığımız şu yıllarda, ağaçları sevmek kadar, onları korumak ve çoğaltmak da adeta hayati bir önem içeriyor. Sürekli sanayileşen dünyamızda, ağaçlık alanları arttırmak geleceğimiz için her bireyin üzerine düşen en önemli sorumluluk!

Peki, dünyamızda kaç tane “oksijen kaynağımızın” kaldığını biliyor musunuz? Cevabınız hayır ise, sizin için faydalı bilgileri aşağıda sıralamaya gayret ettik.

Uydudan alınan veriler ve 400 bin yerel kaynaktan derlenen çalışmalar sonucunda, dünyada yaklaşık 3 trilyonun üzerinde ağaç olduğu tahmin ediliyor. Yani, kişi başına düşen ağaç sayısı yaklaşık 422 adet. Bu verilerin ışığında kimileri bu sayının yeterli olduğunu düşünse de senede 15 milyar ağaç kesildiği göz önüne alındığında dünyamıza yeni ağaçlar kazandırmak hala çok önemli.

Dünyada Kaç Ağaç Kaldı?

Farklı verilere göre; çok geniş arazilere yayılmış, yeşil alanlara sahip olan Amazon bölgesi aynı zamanda dünyada bulunan ağaçların yüzde 43’ne ev sahipliği yapıyor. Bölgelere göre ağaç haritası ise aşağıdaki gibi:

  • En sık ağaçlık alanı kutuplara yakın ve soğuk olan Rusya, İskandinavya ve Kuzey Amerika gibi bölgelerde.
  • En az görülen bölgelerin başında ise Bahreyn yer alıyor. Yaklaşık üç bin ağacın bulunduğu bu ülkede, yeşil alanın epeyce az olduğu aşikar.
  • Ardından gelen Cocos Adalarında da durum çok farklı değil. Bu adalarda yaklaşık 6 bin ağaç bulunduğu ifade ediliyor.
  • Dünya nüfusunun yüzde 18’ini oluşturan Çin’de 140 milyar ağaç varken, Rusya’da bu rakam yaklaşık 642 milyar. Bunun sebebi ise genellikle soğuk bölgelerde daha sık ağaç görülmesi.

Günden güne artan nüfus ve sanayileşme seviyesi ile azalan ağaç sayısı maalesef ters oranda ilerliyor. Bu durumda her bireye çok önemli görevler düşüyor. Hayatın her alanında tasarruf yapmalı, geleceğimizin bizim elimizde olduğunu daima kendimize ve çevremize hatırlatmalıyız.

Akdeniz’in incisi Mersin’e kısa bir yolculuk…” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Önemse kategorisine geri dönebilirsiniz.