Adalar dünya üzerindeki cennet parçaları gibidir: hışırtılı palmiyelerin altında rahatlayabileceğiniz ve sakin mavi denizi seyredebileceğiniz mükemmel bir kara parçaları olan bu cennetlerde birkaç gün geçirmek bütün yorgunluğunuzu alabilir.

Elbette tüm adalar aynı şekilde yaratılmamıştır. Bazılarının güzelliği dillere destandır.

Bazıları kristal deniziyle insanları kendine tutsak ederken diğerleri bereketli ormanlarıyla ve kültürel mücevherleriyle gezginleri büyüler. Kendi keyfinize ve zevkinize özel bir ada bulmak her zaman olasıdır.

Peki, dünyadaki en güzel adalar hangileridir dersiniz? Gelin, birlikte bu doğal güzellikleri inceleyelim.

Maldivler

Dünya’daki En Güzel Adalar - Maldivler

Maldivler dünyanın en muhteşem adalarından bazılarını içinde barındırır fakat bu adaları gerçekten güzel kılan şey masmavi denizidir. Hint Okyanusu’nu zar zor gören bu göz kamaştırıcı beyaz kıyıları, kristal berraklığında ışıldayan masmavi suları kucaklar.

Maldivler takımadaları 26 doğal atolden oluşur ve gezegenin en alçakta yatan ülkesidir.

Büyüleyici suların altında, mercan resifleri gelişir ve bu durum elbette dünyanın her yanından dalgıçları ve şnorkelli yüzücüleri cezbetmeye yeter.

Maldivler kısa süreliğine de olsa görmeniz gereken, sizi başka diyarlara götürecek adalarda sadece birisidir.

Bora Bora

Dünya’daki En Güzel Adalar - Bora Bora

Dev bir fötr şapkaya benzeyen bu yemyeşil volkanik ada, sayısız Güney Pasifik fantezisine eşlik eder. Bu tropikal güzelliğin en mükemmel özelliği, tek renkli koyu mavi renkteki inanılmaz büyüleyici lagünüdür diyebiliriz. Çeşitli deniz canlıları bu berrak sularda yüzerler ve lagünün üzerinde küçük adacıklar, motuslar vardır. Ada tabii ki, ağız sulandıran mutfağı ile tamamen Fransızdır. Çevredeki resiflerde dalış ve şnorkelli yüzme yapabilir, yürüyüş yollarında palmiye ağaçlarıyla dolu ormanlardan geçebilirsiniz.

Palawan

Dünya’daki En Güzel Adalar - Palawan

Palawan adaları, dünyadaki güzel ada bölgelerinden bazılarıdır ve bir kişinin ziyaret etmesi için en görkemli ve güzel yerlerden biridir. 1.200 millik sahil şeridi ve 1.780 ada ve küçük adacık ile kelimenin tam anlamıyla ziyaret etmek ve tatilinizi geçirmek için çok sayıda harika şeyleri bir arada sunar.

Bu adaların en önemlisi, Güney Çin Denizi boyunca Filipinler’in kuzey kıyılarında yer alan Palawan Adası’nın kendisidir.

Seyşeller

Dünya’daki En Güzel Adalar - Seyşeller

El değmemiş ve görsel bir şölen sunan Seyşeller seyahat etmeye elbette değer. Kenya’nın doğusunda, 115 mercan ve granit adadan oluşan bu bozulmamış takımada, UNESCO listesindeki ormanlardan ve gelişen mercan resiflerinden dev kayalarla çevrili, palmiyelerle kaplı plajlarıyla ilgi çekici yerler ile doludur.

Bu ekvator adalarının toplam arazi alanının neredeyse yarısı korunmaktadır ve adaların çoğu, mükemmel dalış ve şnorkelli yüzme fırsatı sunmaktadır.

Santorini

Dünya’daki En Güzel Adalar - Santorini

Siyah lav kayalıklarının tepesinde yer alan Firá ve Oia yerleşimleri, adanın en güzel ve pahalı destinasyonları ve Oia, dünyanın en çok fotoğrafı çekilen yerleri arasında yer almaktadır.

Santorini’nin diğer önemli noktaları arasında Akrotíri Arkeolojik Sit Alanı, Antik Thira, Perissa’nın siyah kumlu plajı ve tabii ki muhteşem gün batımları sayılabilir. Yükselen deniz kayalıkları ile çevrili bu çarpıcı kalderaya yelken açmak, unutulmaz bir deneyimdir.

Dünyada BTS Fırtınası” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Önemse kategorisine geri dönebilirsiniz.