“Reykjavik, gezegenimizin en kuzeydeki egemen başkentidir; İzlanda’nın tek büyük şehrinden beklediğinizden daha fazla kültür, tarih ve heyecana sahiptir.”

 • Reykjavik, Grönland’ın doğusunda, bir kutup altı adası olan İzlanda’nın güneybatı kıyısında bulunur. Ülke kabaca Kuzey Amerika ve Avrupa’nın ortasında yer alır.
 • Bu coğrafi konumu nedeniyle şehir, Atlantik’in her iki yakasından gelen gezginler için harika bir hafta sonu tatili vadeder. Aynı zamanda, konferanslar ve sunumlar düzenlemek için canlı bir İskandinav şehri olmasıyla iş adamları için en uygun mola yeri olarak hizmet eder.
 • İzlanda’nın en eski, en büyük ve en çalışkan şehri olan Reykjavik, bu ülkenin kültürel kalbi olarak kabul edilir.
 • 2021 itibariyle, Reykjavik belediyesinde toplam nüfusun yaklaşık üçte birine denk gelen yaklaşık 131.000 kişi yaşamaktadır. Büyük Başkent Bölgesi’nde ise yaklaşık 233.000 kişi yaşamaktadır ve bu da onu ülkenin en kalabalık bölgesi yapar.
 • İzlanda’daki en büyük ikinci yerleşim yeri olan Akureyri, Reykjavik’ten arabayla yaklaşık 5 saat kuzeydedir.
 • Şehrin her sakini için ayrı ayrı konuşmak imkansız olsa da, Reykjavikler benzer değerleri paylaşma eğilimindedir. Kişisel özgürlüğe, eşit hakların arayışına ve konuşma özgürlüğünün kutsallığına büyük önem verirler. Kalp ve hayal gücü söz konusu olduğunda, şehir, hepsi bir sanat aşkıyla birbirine bağlı müzisyenler, komedyenler, yazarlar, ressamlar ve karikatüristlerden oluşan büyük bir performans sahnesine sahiptir.
 • Reykjavik iki mevsim görür; Yazları nüfus canlanır. Bu süre boyunca, şehrin bira bahçelerinde bol bol vakit geçirebilir, parkta frizbi-golf oynayabilir, sıcak bir havuzda gevşeyebilir ya da ata binmek için vahşi doğada yola çıkabilirsiniz. İzlandalılar açık hava aktivitelerine bayılan bir millettir.
 • Reykjavik çok güvenli bir şehir olarak kabul edilir. İzlandalılar, genel olarak, herhangi bir inanca sahip gezginlere karşı çok misafirperverdir.
 • Son zamanlarda mutfak konusunda kendisini oldukça geliştirmiş olan Reykjavik’te yemek yiyebileceğiniz çok sayıda sofistike, uygun fiyatlı ve eleştirmenlerce beğenilen restoran var. Bu ülkede geleneksel olarak yenen yemeklerin tadına bakmak isteyen acıkmış konuklar, şehir merkezindeki İzlanda Barını (Íslenski barinn) ziyaret etmelidir. Rahat pub benzeri mekanlarda, çavdar ekmeği ve ekşi İzlanda likörü Brennivin’i tadabilirsiniz.
 • Reykjavik, dünyanın en yeşil şehirlerinden biridir. İzlanda’nın enerji ihtiyacının %85’i jeotermal (%65) ve hidroelektrik (%20) gibi yerli yenilenebilir kaynaklardan karşılanmaktadır.
 • Yetkililer, 1924 ve 1984 yılları arasında Reykjavik’te köpeklerin yaşamasını yasaklamıştır. Köpeklerin olmadığı 60 yıl düşünün! Yasağın arkasındaki düşünce, o zamanlar İzlanda’da köpeklerin öncelikle çiftlik hayvanları olarak kabul edilmesiydi. Esasen, yetkililer bir şehrin, bir köpek için uygun bir yer olduğunu düşünmüyordu. Merak etmeyin, 2006’da yasak tamamen kaldırıldı!
 • BONUS: Reykjavik, Avrupa’da McDonalds restoranı olmayan tek başkenttir. Ayrıca orada Starbucks da yok!

Kaz Dağları Milli Parkı” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Önemse kategorisine geri dönebilirsiniz.