Evcil Hayvanların Bakımı Nasıl Olmalı?

Evcil hayvan bakımı denince akla ilk olarak zor bir sorumluluk olduğu gelir. Ancak ilk kez tecrübe edinmek normal olarak herkesi zorlar. Evcil hayvan edindikten ya da sahiplendikten kısa bir süre sonra her şey çok daha kolaylaşır.

Çünkü her evcil hayvan sahibinin tek amacı ve tek hedefi, evcil hayvanlarının yaşam kalitesini arttırarak dostluk ve birlikteliklerinin uzun süreli olmasını sağlayabilmektir. Bu yüzden biz insanların yaşamında olduğu gibi hayvanların da dikkat ve titizlik gerektiren yaşamları vardır.

Evcil hayvanların bakımında aşağıdaki unsurlara dikkat etmelisiniz.

  •  Veterinere düzenli gidin

Bir evcil hayvan edindikten sonra en kısa süre içinde veterinere götürün. İnsanlarda olduğu gibi, evcil hayvanlar da herhangi ciddi bir rahatsızlıktan önce sorunlarının tespiti için düzenli olarak check-uptan geçmelidir.

  •  Sevgi ve ilginizi gösterin

Evcil hayvanınızla ilgilenmek ve onlarla oynamak için zaman ayırmanız gerekir. Bu yüzden birlikte kullanacağınız oyuncaklar ve oyun setleri alın. Evcil hayvanınızı motive etmek ve ona iyi alışkanlıklar kazandırmak için onu ödüllendirmeyi ihmal etmeyin.

  •  Düzenli temizlik programı oluşturun

Düzenli uygulanacak bir temizlik rutini, hem sizin hem de evcil hayvanınızın sağlıklı ve mutlu kalmasını sağlar. En az haftada 1 uygulanacak düzenli bir temizlik programı oluşturun ve hastalık, koku oluşumu gibi olumsuz durumları önlemek için evcil hayvanınızı ve onun yaşam alanını sürekli temizleyin.

  • Çiğ et vermeyin

Evcil hayvanınız çiğ eti iştahla yiyor olabilir ancak bu onun için çok zararlıdır. Çiğ et, mide ve bağırsaklarda parazit oluşumuna yol açar. Çiğ et tüketen evcil hayvanlar, bu parazitleri sadece kendi bünyelerine almaz aynı zamanda çevresindeki insanlara da yayabilir. Böylece hem kendi sağlığınız hem de hayvanınızın sağlığı olumsuz etkilenebilir.

  • Sık sık banyo yaptırmayın

Evcil hayvanınızı yazın serinletmek için çözüm olarak onları yıkamayı düşünebilirsiniz. Ancak bu sağlıklı bir fikir değildir. Tüyleri ve vücudu ıslanan evcil hayvanınız soğuk algınlıklarına karşı daha hassas olur veya derisi kuruyabilir.

Evcil Hayvanların Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Evcil hayvanlarda beslenmenin nasıl olması gerektiği oldukça önemli bir konudur. Evcil hayvan sahiplenirken nasıl besleyeceğimizi bilmeli ve ona göre davranmalıyız. Beslenmesine dikkat edilmeyen hayvanlar bir müddet sonra hastalanır ve bu hastalık ölümle bile sonuçlanabilir.

  • Yavru hayvanları besleme

Yavru hayvanlar ilk birkaç ayda diğer hayvanlara göre daha titiz bir beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Anne sütü hiç almamış olan yavrulara gerekli besin ihtiyacı, doğru bir şekilde karşılanmalıdır. Aksi halde bu hayvanın ölümüne yol açabilir. Yavru hayvanlar özellikle biberon ile sıvı şekilde beslenmelidir. Gelişigüzel bir besleme asla yapılmamalıdır ve veteriner hekimlerden bilgi alarak beslenme yapılmalıdır.

  • Tüylerin sağlığına uygun besleme

Evcil hayvanların tüylerinin sağlıklı olmasında düzgün bir beslenme çok önemli bir unsurdur. Tüyler proteinler sayesinde oluşur bu yüzden protein bakımından zengin olan besinlerle hayvanınızı beslemeniz çok önemlidir. Iyi beslenen ve yetersiz beslenen hayvanların en büyük farkı tüylerinin sağlığından anlaşılır. Evcil hayvanlarınızın tüylerinde veya tüy köklerinde birtakım yaralar ve yıpranmalar görüyorsanız, bu beslenmeyle ilgili bir problemin olduğuna işarettir. Ayrıca düzgün beslenmeyle pek çok hastalık atlatılabilir.

“Evde Spor Nasıl Yapılır” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Keşfet kategorisine geri dönebilirsiniz.