Gürültü kirliliği, tüm canlıların hayatına müdahale eden veya zarar veren herhangi bir rahatsız edici veya istenmeyen gürültü olarak tanımlanabilir.

Gürültü sürekli etrafımızı sarsa da, gürültü kirliliği genellikle su kalitesi ve hava kalitesi sorunlarından daha az dikkat çeker çünkü görülemez, tadılamaz veya koklanamaz. Madencilik operasyonları tarafından üretilen gürültü, genellikle doğal gürültüden daha yoğundur ve gece boyunca devam edebilir. Gürültü kirliliğine katkıda bulunan yaygın madencilik ve maden işleme faaliyetleri, aşırı yük kaldırma, delme, kazı, kırma, yükleme ve boşaltma, araç trafiği ve jeneratör kullanımını içerir.

Gürültü kirliliği, habitat kalitesini düşürerek, stres seviyelerini artırarak ve diğer sesleri maskeleyerek yaban hayatı türleri üzerinde de olumsuz bir etkiye sahiptir. Kronik gürültüye maruz kalma, iletişim veya avlanma için sesin önemli olduğu durumlarda özellikle yıkıcı bir detaydır. Ek olarak, sesli iletişime dayanan kuş türlerinin ve gece hayvanları gibi diğer çeşitli türlerin gürültü kirliliği olan alanlardan kaçındığı gösterilmiştir. Kuş popülasyonlarındaki ve yiyecek arama faaliyetlerindeki azalmalar, ekosistem hizmetlerini ve çeşitliliği etkileyerek tohum dağılımını olumsuz etkileyebilir. Doğal habitatlardaki gürültü kirliliğinin çoğuna araç trafiği, jeneratörler ve genel olarak gelişme neden olduğundan, gürültü kirliliği genellikle habitat tahribatına neden olabilir.

Ses ve Gürültü

Ses, beynin anlamlı olarak yorumladığı kulakta titreşimlere neden olan hava basıncındaki değişikliklerdir. Gürültü ise duygusal ve fiziksel olarak zarar veren rahatsız edici, istenmeyen sestir.

Giriş yazısındakine ek olarak bazı gürültü kirliliği örnekleri şunları içerir:

Şantiyeler: Vinçler, çimento karıştırıcılar ve kırıcılar arasında, bir şantiyenin yürütülmesi işitme koruması takmadan imkansızdır.

Büyük etkinlikler: Komşunuz partiler vermeyi seviyorsa veya bir konser mekanının veya kulübün yakınında yaşıyorsanız, katılımcılar kadar eğlenmeyebilirsiniz.

Trafik: Bir otoyolun yakınında yaşıyorsanız, araba motorlarının seslerine, kornalarına ve geçen arabaların rüzgar gürültüsüne alışmış olabilirsiniz.

Havaalanı trafiği: Gelen ve giden uçaklar, normal otoyol trafiğinden tipik olarak çok daha gürültülüdür.

Endüstriyel makineler: Sanayi sitelerindeki fırınlar, jeneratörler ve diğer makineler zararlı olabilir, ancak çoğunlukla orada çalışan insanlar için.

Gürültü Kirliliğinin Etkileri

Yüksek seslerin işitme hasarına neden olabileceği oldukça açıktır. Ancak vücudunuzun gürültü kirliliğinden etkilenmesinin başka yolları da vardır. Aşırı gürültü şunlara yol açabilir:

  • Artan kan basıncı,
  • Değişen kalp atışı,
  • Artan solunum hızı,
  • Rahatsız sindirim,
  • Erken doğum,
  • Uykusuzluk hastalığı,
  • Sinirlilik.
Peki, kendimizi nasıl koruyabiliriz?

Kendinizi gürültü kirliliğine karşı korumanın en iyi yolu, yoğun gürültü kirliliği olan bir bölgede bulunduğunuzda yüksek kaliteli kulak tıkaçları veya gürültü önleyici kulaklıklar takmaktır.

En İyi Disney Filmleri” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Eğlen kategorisine geri dönebilirsiniz.