Gezegendeki tahmini 7.77 milyon hayvan türüne sahip “hayvanlar alemi”, inkar edilemez bir çeşitliliğe sahip. Öte yandan dünyadaki biyoçeşitliliğin genişliği gayet iyi bilinse de hayvanların yapabileceği inanılmaz şeyler genellikle göz ardı edilir. Öpüştüğünü hiç fark etmediğiniz tüylü yaratıklardan sarhoş olmaktan hoşlananlara kadar, bu ilginç hayvan hikayeleri, en büyük hayvan severleri bile şaşırtacak.

Koala parmak izleri insanlara o kadar yakın ki suç mahallerinde iz bile bırakabilirler

Hayvanlar Hakkında İlginç Bilgiler - Koala

Koalaların bizimle pek ortak noktası yokmuş gibi görünebilir ama ellerine daha yakından bakarsanız tıpkı insanlara benzer parmak izlerine sahip olduklarını görebilirsiniz. Tabii ki koalaların suç işlemek gibi bir niyeti olamaz, ama bir gün kazara bir suç mahalline girerlerse yetkililerin işlerini yaparken oldukça zorlanacağı aşikar!

Papağanlar özverili bir şekilde birbirlerine yardım ederler

Hayvanlar Hakkında İlginç Bilgiler - Papağanlar

Papağanlar korsanlarla ilişkilendirilebilir, ancak Afrika gri papağanlarının kötü şöhretli açgözlü, hazine arayan suçlular gibi olmadığı ortaya çıkmış bir gerçektir. Hatta Current Biology‘de yayınlanan 2020 tarihli bir araştırmaya göre, araştırmacılar renkli kuşların “gönüllü olarak birbirlerine yiyecek ödülleri kazanmalarına yardım ettiklerini” ve “özverili” eylemler gerçekleştirdiklerini keşfetti. Yani gayet ahlaklı ve yardımseverler!

Çayır köpekleri öpüşür

Hayvanlar Hakkında İlginç Bilgiler - Çayır Köpekleri

Çayır köpekleri birkaç nedenden dolayı ilginç yaratıklardır: Sincaba benzer dev kemirgenlerdir, birbirine bağlı devasa yeraltı evlerini kazarlar ve öpüşürler! Tatlı bir şekilde öpüştüklerinde birbirlerini tanımak için ön dişlerini kullanırlar; hayvanat bahçesi ziyaretçileri onların “öpüşüp kucaklaştıklarına” bile şahit olmuşlardır.

Avlanmanın yüzde 90’ını dişi aslanlar yapar

Hayvanlar Hakkında İlginç Bilgiler - Dişi Aslan

Erkek aslanlar etkileyici yeleleri sayesinde dikkatleri üzerine çekerken, iş ailelerini beslemeye geldiğinde işin büyük kısmını dişi aslanlar yapar. Yani söz aslanlara geldiğinde yuvayı da avlanmayı da dişiler yapıyor!

Evcilleştirilmiş kedilerin en eski kanıtı 9500 yıl öncesine dayanıyor

Hayvanlar Hakkında İlginç Bilgiler - Evcilleştirilmiş Kediler

Kediler binlerce yıldır insanların etrafında dolaşıyor. Guinness Dünya Rekorları, kedileri 9500 yıldır evcilleştirdiğimizi bildiriyor. Bunun kanıtı, 2004 yılında “Kıbrıs’taki Shillourokambos’un neolitik köyünde bir kedinin kemiklerinin bulunmasıyla ortaya çıktı. Kedinin yerdeki konumu, benzer korunma durumu ile beraber onların kemikleri de insan kemikleriyle birlikte gömülüydü.

Bazı salyangozların tüylü kabukları vardır

Hayvanlar Hakkında İlginç Bilgiler - Salyangozlar

Salyangozların kabukları olduğu bir sır olmasa da, muhtemelen bazılarının gerçekten kıllı kabukları olduğunu bilmiyordunuz. Bu tüyler, bir salyangozun yaprak gibi ıslak yüzeylere yapışmasına yardımcı oldukları için oldukça kullanışlıdır.

Güvercinler matematikten anlar

Hayvanlar Hakkında İlginç Bilgiler - Güvercinler

Güvercinleri o kadar akıllı değillermiş gibi düşünebilirsiniz. Ama aslında oldukça zekiler. Science dergisinde 2011 yılında yayınlanan bir araştırma, kuşların maymunlarla aynı düzeyde matematikten anladıklarını ortaya koydu. Çalışma sırasında güvercinlerden, her biri farklı sayıda nesne içeren dokuz görüntüyü karşılaştırmaları istendi. Araştırmacılar, kuşların görüntüleri içerdikleri nesne sayısına göre sıralayabildiklerini buldu. Basitçe söylemek gerekirse, kuşların sayabildiğini öğrendiler!

Vahşi şempanzeler içmeyi sever

Hayvanlar Hakkında İlginç Bilgiler - Vahşi Maymunlar

İçkiden hoşlanan sadece insanlar değildir. Royal Society Open Science dergisinde 2015 yılında yayınlanan bir araştırma, Gine’deki şempanzelerin fermente edilmiş hurma özsuyu içmeye ve bu süreçte sarhoş olmaya düşkün olduklarını ortaya koyuyor!

En leziz meze tarifleri” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Önemse kategorisine geri dönebilirsiniz.