Karbon ayak izi, bir kişinin yaşam tarzını ve faaliyetlerini doğrudan veya dolaylı olarak desteklemek için üretilen tüm sera gazı miktarına karşılık gelir. Karbon ayak izleri genellikle bir yıl boyunca eşdeğer ton karbondioksit cinsinden ölçülür ve bir kişi, kuruluş, ürün veya etkinlikle ilişkilendirilebilir.”

Karbon Ayak İzi” belirli bir insan topluluğunun doğa üzerinde yarattığı etkiye denk gelen “Ekolojik Ayak İzi”nin en önemli bileşenidir; tüm unsurlar tarafından ortaya çıkan emisyonu absorbe etmek için yeterli biyokapasite yoksa yanan fosil yakıtlardan kaynaklanan karbon emisyonları atmosferde birikir.

Peki, karbon ayak izini nasıl azaltırız?

Yukarıdan anlayabileceğimiz gibi, bir bireyin karbon ayak izini tam olarak hesaplamak kolay değil. Yaşam tarzı ve yaşanan yer bu hesaplamayı doğrudan etkiler. Söz gelimi bir dağ kasabasında hiç araç kullanmadan, mümkün olduğu kadar kendi yetiştirdiklerini tüketen bir birey ile kalabalık bir şehirde yaşayıp, hazır yemek ile beslenen ve sürekli araba, uçak gibi ulaşım araçlarını kullanan bir bireyin sebep olduğu karbon emisyonu birbirinden çok farklıdır. Ancak her nerede ve her ne şekilde yaşanırsa yaşansın, her bireyin karbon ayak izini azaltabilmek adına alabileceği birçok önlem bulunur.

Ulaşım

Karbon Ayak İzi Nedir, Nasıl Azaltılır?

Araba yolculuklarından kaçının (bir araba motorunda yakılan her litre yakıt 2,5 kg’dan fazla CO2 yayar bu yüzden mümkün olduğunca yürümeyi, bisiklete binmeyi veya toplu taşıma araçlarını, özellikle trenleri kullanmayı tercih edin).

Yemek

Karbon Ayak İzi Nedir, Nasıl Azaltılır?

Tüketilen hayvansal gıdayı azaltın.

Yerel ve mevsimlik üretilen yiyecekleri yiyin.

Organik atıkları geri dönüştürün. Aksi takdirde, çöplüklerde biyolojik olarak parçalanabilen atıklar tarafından metan salınacaktır. AB’de bu emisyonlar, sera gazı emisyonlarının %3’ünü oluşturmaktadır.

Su kullanımı

Karbon Ayak İzi Nedir, Nasıl Azaltılır?

Çamaşır makinesini ve bulaşık makinesini tam doldurup çalıştırın.

Sadece ihtiyacınız olan suyu kaynatın ve pişirirken tencerelerinizi kapatın: böylece hem enerjiden tasarruf edersiniz hem de amacınıza daha çabuk ulaşırsınız.

Bir çatıya erişiminiz varsa, yeraltı ya da baraj suyuna alternatif olarak yağmur suyunu toplayın.

Enerji kullanımı

Karbon Ayak İzi Nedir, Nasıl Azaltılır?

İnanılmaz bir enerji israfı yaratan klimayı mümkün olduğu kadar az kullanmaya gayret edin, mümkünse yerine bir fan kullanın.

Enerji cihazlarınızı, yalnızca siz evdeyken (ya da gelmek üzereyken) açık olacak şekilde programlayın.
Evinizin yalıtımını iyileştirin, böylece ısı kaybetmez, soğutmak ya da ısınmak için doğaya zarar veren bir cihaz kullanma ihtiyacı azalır.

Cep telefonunuzun şarj cihazını fişten çekin çünkü cep telefonuna bağlı olmadığında bile elektrik tüketmeye devam eder.

İhtiyacınız olmadığında ışıkları kapatın ve LED gibi enerji tasarruflu ışıklar kullanın.

İsraf Yönetimi

Karbon Ayak İzi Nedir, Nasıl Azaltılır?

İhtiyacınız olmayanı reddedin, ihtiyacınız olanı azaltın; eşyalarınızı mümkün olduğu kadar çok yeniden kullanın.

Alışveriş çantası kullanarak alışverişinizi eve taşımak için poşet satın almaktan kaçının.

Ambalajsız/az ambalajlı ürünleri seçin: bu, enerji israfına katkıda bulunduğu gibi üretim maliyetlerini de düşürür.

İz bırakan filmler” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Önemse kategorisine geri dönebilirsiniz.