Hayvanların insanların stres yönetimine ve depresyon süreçlerine yardımcı olduğunu biliyor muydunuz?

Birçok uzmanın yaptığı araştırma sonuçları gösteriyor ki bir hayvan sahiplenmek bize hem fiziksel hem de mental açıdan birçok fayda sağlıyor. Sizi iyi hissettirecek ve tüylü sadık dostlarımıza karşı önyargılarınızı yıkacak ya da birkaç pati onlara yakınlaştıracak birkaç madde hazırladık, gelin hep beraber köpeklerin insan sağlığına yararlarını inceleyelim.

Bir köpekle vakit geçirmenin en yalın ama belki de en büyük faydası mutlu olmaktır. Evcil hayvanlarımızla geçirdiğimiz her keyifli vakitte vücudumuz mutluluk hormonu olarak da bilinen Serotonin hormonunu salgılar. Köpeklerimizle birlikteyken dünyanın dertlerinden kısa bir süre uzaklaşır ve çocukça oyunların içinde neşeyi paylaşırız. Onlar bizim bir anlamda oyun arkadaşlarımızdır.

Köpek Beslemenin Faydaları

Kişinin sabır ve stres yönetimine destek olurken, duygusal süreçlerde de sorunların üstesinden gelmesine yardımcı olurlar. Çünkü köpekler birçok insani duyguyu anlayabilirler. Hüzünlü bir insanın duygularını fark edip, sarılmak için gelebilirler ya da öfkeli birini uzaklaştırmak isteyebilirler.

Evcil hayvan beslemek insanın özgüvenini güçlendirir, çünkü yanınızda sonsuz bir sevgiyle size arkadaşlığını sunan bir köpeğiniz vardır, artık hiç yalnız değilsinizdir. Köpek beslemek kişisel bakımınıza özen göstermenize de yardımcı olur, artık daha renkli bir hayatınız var! Aktif ve renkli bir hayatınızın olması kaçınılmaz olacaktır çünkü onun ihtiyaçları için yürüyüşe çıkmaya başlayıp, yeni çevrelere girip, arkadaş edinmesine bire bir şahit olacaksınız.

Köpeğinizi anlamaya çalışmak empati yeteneğinizi de arttıracaktır. Onun isteklerini anlamaya çalışmak, birçok farklı duygunun ifade edilişini öğrenmenizi sağlayacaktır. Bu sizi hayatınızın her yönünden güçlü ve bilinçli bir birey haline getirecektir.

Çocuk yaşta köpek beslemek kişiyi sorumluluk sahibi ve bilinçli bir birey haline getirir. Evdeki çocuklarınız ya da küçük kardeşlerinizin daha iyi, daha duyarlı birer birey olarak büyümeleri, onların geleceği için çok faydalı bir yatırım olacaktır. Tüm bunlarla beraber köpekler Down sendromlu çocukları anlayabilir ve günlük hayatlarında onlara her konuda destek olabilirler.

Küçükler kadar ileri yaşlı kişiler için de durum aynıdır. Köpeklerin 65 yaş üstü kişilerde bunama hızını yavaşlattığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Aynı zamanda köpekler, insanların kalp krizi riskini önlemesi ve atak süreçlerinde ki destekleriyle de harika birer yardımcı, koruyucu ve şüphesiz harika dostlardır.

Hayatının kolaylaşmasına ihtiyacı olan görme engelli bireyler, günlük hayatını kolaylaştırmak için köpek eğitilebilir ve bu köpekler sahiplerinin günlük gereksinimlerini harika bir şekilde karşılarlar.

Eğer yönetemediğiniz bir stresle baş başaysanız ve bir arkadaşa ihtiyacınız var ise tüm evcil hayvanların sizleri anlayabildiklerini ve çözüm odaklı olduklarını unutmayın. Sağlıklı ve düzenli bir hayatı sizinle paylaşması için bir köpek sahiplenebilirsiniz. Bir kap su ve bir kap yemek ile de sokaktaki dostlarımızla aramızdaki bağı güçlendirip, onlarla iletişimin ne kadar eşsiz olduğunu keşfedilirsiniz!

Korkuyorsan Görmeye Değer: Transylvania” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Önemse kategorisine geri dönebilirsiniz.