Tropik mercan resifleri, binlerce hayvan türüne barınak sağlayan, dünyadaki en çeşitli deniz ekosistemleridir. Ancak bugün, mercan resifleri tüm dünyada endişe verici bir oranda yok olmaktadır.

Mercanlar resif yapısını oluşturur ve işleyen bir mercan kayalığı ekosisteminin temelidir. Mercanlar olmadan resifler yıllar içinde bozulacak ve yok olacaktır. Şu anda, mercan resifleri kirlilik, aşırı avlanma ve genel olarak devam eden iklim değişikliği gibi birçok stresle karşı karşıyadır; bunun sonucunda deniz suyu sıcaklıkları yükseliyor ve bu durum dünya çapında mercanların beyazlamasına neden oluyor. Sonuç olarak, dünyadaki mercan resiflerinin yüzde 50’sinden fazlası son 30 yılda yok olmuş ve yüzde 90’a kadarı gelecek yüzyılda yok olma riskiyle karşı karşıya. Çok az bozulmamış mercan resifi ise hala mevcut.

Değişen iklimimizin mercan resifleri üzerindeki etkisi, 2015/16’daki üçüncü küresel ağartma olayıyla kendini gösterdi. Bu olay mercanların toplu olarak yok olmasına neden oldu. Ne yazık ki,Mercanların Bize İhtiyacı Var! sıklıkta artan, mercanların aralarında iyileşmek için yetersiz aralıkların olduğu bir noktaya kadar net bir şiddetli ağartma olayları modeli vardır.

Mercanların olmadığı bir dünya, yalnızca daha az çeşitliliğe ve daha az güzelliğe sahip bir okyanusa sahip olacağımız anlamına gelmez, aynı zamanda, özellikle gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere birçok insan için ekonomik bir felakettir. Mercanlar, balıkçılık ve turizm, doğrudan sağlıklı mercan resiflerine bağlı olan önemli geçim kaynakları sağlar. Resifler, ticari olanlar da dahil olmak üzere birçok balık türü için birer yuvadır ve her yıl milyonlarca turisti kendisine çeker. Mercan resifleri, özellikle kasırgalar ve tropik fırtınalardan sıklıkla etkilenen bölgelerde doğal kıyı koruması sağlar. Mercan resiflerinin büyük biyolojik çeşitliliği, yeni tıbbi ilaçlar için önemli bir kaynak görevi görmektedir.

Toplamda, mercan resifleri yaklaşık 300.000 km²’lik bir alanı kaplar ve km² başına 100.000 – 600.000 ABD Doları arasında bir ekonomik değere sahip olduğu tahmin edilir, bu nedenle en yüksek değerli ekosistemlerden biridir. Mercan resifleri, en karmaşık ekosistemler arasındadır ve kıyı ortamlarının bozulmuş durumunu ortaya koymaktadır.

Mercanlar 400 milyon yıldan fazla bir süredir varlar; yine de insan faaliyetlerinden kaynaklanan değişiklikler, uyum sağlama yeteneklerinden daha hızlı gerçekleşiyor. Mercanlar, devam eden bu değişikliklerin yoğunluğuna ve hızına dayanamayabilir. Hayati öneme sahip bir konu mercanların cinsel üremesidir. Eşeyli üreme, genetik çeşitliliği korur ve türlerin uzun vadede doğal olarak dinamik bir ortama uyum sağlamasını sağlar. Stres altındaki mercanların, hayatta kalmalarını riske atan cinsel üremeyi durdurması ise muhtemeldir.

Küresel ölçekte iklim değişikliğini azaltmak için acil aksiyonun yanı sıra, geleneksel koruma önlemlerinin bu temel ekosistemin hayatta kalmasını sağlamak için yetersiz olduğu giderek daha belirgin hale geliyor. Mercan resiflerine gelecek nesiller için hayatta kalmak ve gelişmek için bir mücadele şansı vermek istiyorsak, mercan kayalığı korumasını tamamlamak için aktif yenileme önlemlerine ihtiyacımız vardır.

Su İçmek ve Kilo Vermek Arasındaki Bağlantı” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Önemse kategorisine geri dönebilirsiniz.