Ağaçların kentsel alanlardaki önemini tahmin etmek kolaydır. Havayı temizler, ruh halimizi iyileştirir, seli ve buna bağlı toprak kaymalarını engeller, binlerce canlıya çeşitli dönemlerde ev sahipliği yapar. Kısaca varlıkları paha biçilemezdir.

ABD Orman Hizmetleri Kuzey Araştırma İstasyonu’ndan yapılan kapsamlı bir araştırmaya göre, ülkenin tahmini 5.5 milyar ağaca ev sahipliği yapan kentsel bölgeleri, hava kirliliği ve enerji tasarrufu sayesinde topluma yaklaşık 18 milyar dolarlık fayda sağlıyor. Karbon ve emisyon salınımlarından oluşan kirliliğin azalması, binalarda enerji verimliliğinin artması akla ilk gelen hususlardan…

Rakamlara şöyle bir göz attığımızda, 9,7 milyonluk Georgia’da 372 milyon ağaç, 36,8 milyonluk Kaliforniya’da 343 milyon ağaç, 9,2 milyonluk Kuzey Carolina’da 320 milyon ağaç, 24,3 milyonluk Teksas’ta 309 milyon ağaç, 18,3 milyonluk Florida’da 407 milyon ağaç olduğunu görüyoruz. 15,5 milyonluk İstanbul’da ise ağaç sayısı ile ilgili net bir rakam bulunmuyor. İstanbul’un, kişi başına 4.9 metrekarelik yeşil alanla dünyanın 50 popüler şehri arasında en sonlarda yer aldığı göz önünde bulunursa ağaç sayımızın yukarıdaki verilere yaklaşamayacağı aşikar.

Şehirler Büyüdükçe Ağaçlara Olan İhtiyaç da Artıyor!Kentsel ormanların artışı hiç kuşkusuz, artan hava sıcaklıkları, enerji kullanımındaki yükseliş, hava ve su kalitesinde azalış gibi kentleşmeyle ortaya çıkan çevresel sorunların azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Dünyanın karasal biyolojik çeşitliliğinin % 75’inden fazlasını ormanlar barındırır. Aynı zamanda muazzam bir ekonomik öneme sahiptirler; birçok gelişmekte olan ülkede tüketilen toplam enerjinin (yakıt-odun ve odun kömürü) % 80’inden fazlası ormanlardan elde edilir. Odun yakıtı, günümüzün küresel yenilenebilir enerji arzının yüzde 40’ını sağlar. Ağaçlar sera gazı emisyonlarının ciddi bir kısmını emebilir. Kullandığımız ilaçların yüzde 25’inden fazlası yağmur ormanı bitkilerinden elde edilir.

Ağaçlar sürdürülebilir şehirler yaratmak için hayati önem arz eder: kentsel alanlarda hava sıcaklığını 8 dereceye kadar soğutarak buraların yaşam kalitesini arttırır, üstelik klima ihtiyaçlarını yüzde 30 oranında azaltır. Bununla birlikte kentsel ağaçlar zararlı hava kirleticileri ve ince partikülleri gideren mükemmel hava filtreleridir.

Kaynak:  unece.org/info/media/news/forestry-and-timber/2019/10-facts-to-fall-in-love-with-forests/doc.html 

Salgınlarla uğraştığımız bugünlerde hepimiz, çevre tahribatının tüm canlılar üzerindeki olumsuz etkilerini çok daha iyi anlıyoruz. Bugün, gelecek kuşaklara yaşanabilecek bir dünya bırakma sorumluluğunu hep beraber üstlenmemiz, doğayla savaşmadan, uzlaşmaya dayalı yeni bir ortak düşünceye varmamız çok daha önemli. Yeryüzündeki yaşamın geleceği bizlere bağlı…

Köpek severler için en güzel köpek filmleri” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Keşfet kategorisine geri dönebilirsiniz.