fbpx
Shinrin-Yoku Mucizesi! İnsanlar Yerine Ağaçlara Sarılın

Shinrin-Yoku Mucizesi! İnsanlar Yerine Ağaçlara Sarılın

Koronavirüsten dolayı dünya genelinde tedbirler, kısıtlamalar ve yasaklarla karşı karşıyayız. Sosyal izolasyon sebebiyle diğer insanlarla aramıza 1.5 – 2 metre mesafe koymaya çalışıyoruz, hiçbir sosyal aktivite ve etkinliğe katılmıyoruz, toplantı yapamıyoruz, sevdiklerimize sarılamıyoruz, düğünlerimizi erteliyoruz hatta hayata gözlerini yuman yakınlarımızı bile içimizden geldiği gibi uğurlayamıyoruz…

Aslında çok iyi biliyoruz ama bilinçli olarak göz ardı ediyoruz, bu salgının duygusal olarak bizleri ne kadar yıprattığını. Heyecanlandığımızda, sevindiğimizde, üzüldüğümüzde hep sevdiklerimize sarılırdık, çünkü bizi rahatlatırdı, duygularımızı paylaşmamıza yardımcı olurdu, mutlu ederdi kısaca.

Bilim adamları sarılmanın stres azalttığını, mutlu ettiğini, korkuları azaltmaya yardımcı olduğunu hatta ağrıları azaltabileceğini bile ifade ediyorlar. Ama bugün annelerimize, babalarımıza bile sarılırken tereddüt ediyoruz, çoğu zaman vaz geçiyoruz onların sağlığını düşünerek.

Shinrin-Yoku Mucizesi! İnsanlar Yerine Ağaçlara SarılınBu noktada İzlanda Ormancılık Servisi’nin çözümü oldukça yaratıcı; insanlar yerine ağaçlara sarılmak. Japonlar yıllardır “Shinrin-Yoku” (doğa terapisi) pratiği yapıyor ve kanıtlar gayet açık: doğada zaman geçirmenin hem zihin hem de beden için sayısız faydası var. Ormandaki seslerin, ağaç kokusunun, yaprakların arasından geçen güneş ışığının ve temiz havanın ruh halimizin yenilenmesine yardımcı olacağı kuşku götürmez.

Ancak burada bahsetmek istediğimiz doğada yürümek ya da koşmak değil. Aksine durarak orman içerisinde görme, işitme, dokunma, tat ve koku alma duyularımızla bağlantı kurmak; duyularımızı açarak doğal dünya ile aramıza bir köprü inşa etmek.

Ormanın gücünü ortaya çıkarmanın anahtarı beş duyudur. Önemli olan doğanın tüm duyulardan içeri girmesine izin vermek. Şarkı söyleyen kuşları ve yaprak hışırtılarını dinleyin, dallardan süzülen güneş ışığına bakın, derin derin nefes alarak etrafınızdaki floranın kokusunu alın, ayaklarınızı yalın ayak uzatın ve gözlerinizi kapatarak bir ağaca sarılın. Bir süre sonra ağaçtan size doğru akan sıcaklığı hissedeceksiniz.

Hatta ormana bile ihtiyacınız yok. Yakındaki bir parkta veya bahçenizde de shinrin-yoku yapabilirsiniz. Yeter ki dikkatinizi dağıtacak eşyalardan kurtulun, size sıkıntı veren günlük düşüncelerden arının, konsantre olun, doğayı dinleyin ve bir ağaca sarılın. Düzenli olarak yaptığınızda salgın sebebiyle artan stresinizin azaldığını göreceksiniz.

Ufak dostlarımız için aşı takvimi” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Önemse kategorisine geri dönebilirsiniz.

Herhangi bir şey ara