Tavşanlar hakkında çok fazla ilginç şey olmayabilir. Sıradan grimsi kahverengi bir kürkü, küçük kulakları ve nispeten kısa bacakları vardır. Ancak bilmediğiniz bir şey var! Bu mütevazı hayvanlar, yeni bir araştırmaya göre Birleşik Krallık’taki birçok ekosistemi bir arada tutmada önemli bir rol oynayan kilit bir tür!

Avrupa tavşanları (Oryctolagus cuniculus) otluk ve fundalık yerlerde yaşar. Biraz seçici yiyicilerdir. Otlarken, kaşınırlar ve yuva yaparlar, arzu edilen yiyecekleri ararken toprağı bir hayli hırpalarlar. Aslında bu hareketleri ve zemini nasıl bozdukları ekosisteme yardımcı olur.

Yabani Beyaz Tavşanların Ekosistemimizi Koruduğunu Biliyor muydunuz?

Yabani beyaz tavşanların bu otlama ve kazma eylemleri, nadir bulunan bitki ve omurgasızların ihtiyaç duyduğu çıplak toprak/kısa ot alanları yaratır.

Büyükbaşlar gibi diğer otlayanlar da dokundukları alanlarda daha homojen bir etki yaratırlar ve bu da araziye daha az fayda sağlar.

Tüm kazma ve oyuk açma işlemleriyle birlikte tavşanlar aynı zamanda idrar yaparken ve dışkılarken toprağa besin sağlarlar. Araştırmacılar, bu aktivitenin birçok yosun, bitki, böcek ve kuş türü için faydalı koşulların korunmasına yardımcı olan ova otlaklarına, fundalıklarına ve kumul habitatlarına fayda sağladığını bulmuşlardır.

Yabani beyaz tavşanların yardımı olmadan, bu türler çoğu bölgeyi terk etmek zorunda kalır, hatta yok olmakla karşı karşıya kalabilir.

Ne yazık ki, Avrupa tavşanları bir krizle karşı karşıya. Hastalık, habitat kaybı, yırtıcı hayvanlar ve avlanma gibi tehditler nedeniyle hayvanlar, kendi yerel bölgelerinde, İber Yarımadası’nda (İspanya ve Portekiz) Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından nesli tükenmekte olan hayvanlar olarak sınıflandırılmaktadır.

Miksomatozis adı verilen bir hastalık, 1950’lerin ortalarında Fransa’da bir çiftçi tarafından tavşan popülasyonunu kontrol etmek için kasıtlı olarak tanıtılan Güney Amerika’dan gelen böceklerle yayılan bir virüstür. Avrupa tavşanlarının yaklaşık %90’ı erken salgınlar sırasında ölmüştür ve hastalık İber Yarımadası’ndaki tavşan popülasyonlarını etkilemeye devam etmektedir.

Artık araştırmacılar tavşanların tüm ekosistemler için ne kadar kritik olduğunu bildiklerinden, toprak sahiplerini onları korumaya yardımcı olmak adına teşvik ediyor.

Araştırmacılar, insanların yapabileceği en basit şeylerden birinin dal yığınları oluşturmak ve eğimli toprak yığınları yapmak olduğunu, böylece tavşanların içine girip sığınak bulabileceğini söylüyor.

Korumacılar, azalan tavşan popülasyonlarını korumaya yardımcı olmak için, hayvan otoyolları gibi işlev gören geniş kesintisiz hayvan habitatları olan vahşi yaşam koridorları oluşturmak gibi başka taktikler de kullanıyorlar.

Örneğin, Natural England’da Shifting Sands proje yöneticisi Pip Mountjoy, bu projenin odak noktası olan Breckland’in yaklaşık 13.000 türe ev sahipliği yapan 370 mil kareden fazla orman, otlak ve fundalık alanı kapladığını söylüyor.

Karya Döneminin Antik Cenneti: Knidos” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Keşfet kategorisine geri dönebilirsiniz.