Sinema birçok duygunun hareketli görsele aktarıldığı bir mecradır. İzlediğimiz zaman karşılaştığımız ve empati kurduğumuz duygular yaşamda tanıdık olduğumuz duygular olması bakımından zaman zaman bizi oldukça etkileyebilir.

Kardeşlik bağını anlatan filmler de bu bağlamda işlenen konulardan biridir ve birçok kişiyi oldukça etkileyebilmektedir. Aşağıda sizler için kardeşlik bağını konu alan bazı kült filmleri derledik.

Kardeşlik Bağını Anlatan Filmler

İhtiras Rüzgarları (1994)

19. yy. ve üç erkek kardeş ile bir emekli albay baba. Bir savaşın ve üç erkek kardeşin âşık olduğu bir kadının ele alındığı senaryoda birçok duyguya şahit olabilirsiniz.

Kardeşlik Bağını Anlatan Filmler

Hannah ve Kız Kardeşleri (1986)

Komedi ve dramın harmanlandığı bu filmde üç kız kardeşin hikayesini izliyoruz. Hannah, Holly ve Lee’nin birbirleri ile ilişkileri ve erkeklerle olan karşılaşmaları yer yer güldüren yer yer ağlatan duyguları beraberinde getirmektedir.

Kardeşlik Bağını Anlatan Filmler

Rachel Evleniyor (2008)

Kym uyuşturucuya olan bağımlılığından dolayı bir rehabilitasyon merkezinde tedavi görmektedir. O sırada kardeşi Rachel evlenecektir ve Kym bu düğüne katılmak için eve dönecektir. Bu dönüş ile birlikte aile içindeki geçmişe, kişisel sorunlara ve çatışmalara ve tüm bunların sorgulanmasına şahit oluruz.

Kardeşlik Bağını Anlatan Filmler

Küs Kardeşler Limited Şirketi (2007)

Birbirinden farklı karakterlere sahip üç kardeşin, babalarını kaybetmeleri üzerine Hindistan’a çıktıkları yolculuk ve bu yolculuktaki serüvenleri elle alınmaktadır bu filmde.

Kardeşlik Bağını Anlatan Filmler

Üvey Kardeşler (2008)

Anne ve babalarının evlilikleri sonrası birlikte yaşamak zorunda kalan Doback ve Huff’un kıskançlık ve rekabet dolu ve yer yer güldüren davranışlarına şahit oluruz Üvey Kardeşlerde.

Kardeşlik Bağını Anlatan Filmler

Boleyn Kızı (2008)

Borelyn Kızı’nda aynı erkeğe âşık olan iki kız kardeşin, bu aşk için birbirlerine neler yapabileceklerine ve nerelere savrulabileceklerine şahit oluruz.

Kardeşlik Bağını Anlatan Filmler

Kelebekler (2018)

Tolga Karaçelik’in yazıp yönettiği Kelebekler filminde üç kardeşin babalarının ölümü üzerine 30 yıl sonra buluşarak köye doğru çıktıkları yolculuklarını izleriz. Birbirilerini çok az tanıyan bu üç kardeşin köyde karşılaştıkları tuhaflıklarla hem kendilerini hem de birbirlerini tanıma hikayelerine tanık oluruz.

Kardeşlik Bağını Anlatan Filmler

Çığlıklar ve Fısıltılar (1972)

En büyük kardeş olan Agnes kanser hastası ve kendisini dışarıdan izole etmiş bir bireydir. Onu ziyarete gelen diğer iki kız kardeşi Agnes ile empati kurma konusunda zorlanan ve kendi evlilikleri içine gömülmüş karakterlerdir. Çocukluk yaşlarından itibaren rekabetin hâkim olduğu ilişkilerinde gün yüzüne çıkan sırlar perdeye dökülür.

Kullanılan görseller imdb.com adresinden alınmıştır.

Karadeniz’de Görmeniz Gereken Yerler” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Eğlen kategorisine geri dönebilirsiniz.