Baş ağrısı hepimizin zaman zaman muzdarip olduğu bir şikayettir. Bazen verdiği rahatsızlık dayanılmaz bir hal alır ve tüm günümüzü mahvedebilir. Tansiyondan kaynaklanan baş ağrıları, bölgesel ağrılar, çeşitli sebeplerden kaynaklanabilen migren gibi çeşitli baş ağrıları mevcuttur. Ayrıca soğuk algınlığı ve grip, stres, çok fazla alkol tüketmek, görme bozuklukları, dehidrasyon, çok fazla ağrı kesici almak ve kadınların regl dönemleri ya da menopoz şiddetli baş ağrılarına yol açabilir. Doktor gözetimindeki ilaç tedavileri baş ağrısı türüne göre değişkenlik gösterir.

Genel olarak ilaçlar baş ağrısını hafifletmekte etkili olurken baş ağrısını geçirecek doğal yöntemler de mevcuttur. Eğer ilaç derdinize deva olmuyor ya da siz ilaçtan kaçınıyorsanız aşağıda sizler için hazırladığımız yöntemleri denemenizi öneririz! Bu önerileri gündelik alışkanlıklarınızın bir parçası haline getirmeniz önemlidir.

Bol su için

Yeterli sıvı tüketimi baş ağrınızı hafifletecek en etkili doğal yöntemlerden biridir. Hatta eğer az su tüketen biriyseniz muhtemelen migren ve tansiyon baş ağrılarının nedeni budur. Neyse ki, su içerek 30 dakikadan 3 saate kadar baş ağrınızı hafifletmeniz hatta geçirmeniz mümkün. Eğer baş ağrısı çekmek istemiyorsanız bol su için ve su bazlı yiyecekler tüketmeyi ihmal etmeyin.

Magnezyum alın

Magnezyum kan şekeri dengesi, sinir sistemi gibi vücuttaki sayısız işlev için gerekli olan bir mineraldir. Aynı zamanda magnezyum takviyesi, baş ağrısı için de etkili ve güvenli bir doğal yöntemdir. Yapılan bazı araştırmalara göre magnezyum eksikliği olan kişilerde baş ağrısı görülme olasılığı daha yüksektir.

Yeteri kadar uyuyun

Eğer yeterli bir süre uyumuyorsanız bunun sağlığınız açısından büyük zararları vardır; baş ağrısı da uykusuzluğun sonuçlarından biri olabilir. 6 saatten az uyumak sizin baş ağrısı çekmenize sebebiyet verebilir. Dolayısıyla günde ortalama 8 saatten az uyumamak bu riski ortadan kaldıracaktır. Gereğinden fazla uykunun da baş ağrısını tetikleyebileceğini unutmamakta fayda var. İdeal uyku süresi kişiye özeldir. Gün içerisinde enerjik hissedecek kadar bir uyku düzenine geçmek en iyisi olacaktır.

Histamin içeren gıdalardan uzak durun

Histamin vücutta doğal olarak bulunan ve bağışıklık, sindirim ve sinir sisteminde rol oynayan bir kimyasaldır. Aynı zamanda peynir, fermente gıdalar, balık ve ette de bulunur. Beslenme listenizden histamin içeren besinleri çıkarmak ya da bunları azaltmak sık gerçekleşen baş ağrılarınızı azaltabilir.

Uçucu yağ kullanın

Uçucu yağlar, çeşitli bitkilerden elde edilen ve aromatik bileşikler içeren konsantre sıvılardır. Pek çok tedavi edici yönleri vardır ve çoğu zaman topikal olarak kullanılırlar, ancak bazıları yutulabilir. Nane ve lavanta esansiyel yağları, özellikle baş ağrıları için oldukça faydalıdır. Şakaklara nane yağı sürmek baş ağrısının semptomlarını azaltır. Aynı zamanda lavanta yağı, üst dudağa uygulandığında ve solunduğunda migren ağrısını ve ilişkili semptomları azaltmada oldukça etkilidir.

Soğuk kompres uygulayın

Soğuk su torbası uygulamak da yine baş ağrısına iyi gelen ve en bilindik yöntemlerden biridir. Boyun ve baş çevresine soğuk su torbası uygulamak yanmayı hafifletir, sinir iletimini yavaşlatır ve kan hücrelerini daraltır. Bunlar baş ağrısını hafifleten şeylerdir.

Kafeinli çay veya kahve için

Kafein içeren çay ya da kahve yudumlamak da baş ağrınızı hafifletebilir. Kafein, ruh halinize iyi gelir, canlılık verir, kan hücrelerini daraltır ve bunların hepsi bağ ağrısını hafifleten unsurlardır. Bununla birlikte, kişi düzenli olarak büyük miktarda kafein tüketiyorsa ve aniden kafein alımını durdurursa, kafein yoksunluğunun da baş ağrısına neden olduğu araştırmalarla belirlenmiştir. Bu yüzden sık sık baş ağrısı çeken kişiler kafein alımına dikkat etmesi gerekir.

Ağır kokulardan kaçının

Parfüm, temizlik maddeleri, deodorant gibi ağır kokular baş ağrınızı artırabilir. Kokuya aşırı duyarlı kişilerde baş ağrısı görülme riski daha fazladır. Eğer siz de kokuya duyarlı olduğunuzu düşünüyorsanız ağır parfüm, sigara ve yemek kokularından kaçınmalısınız. Aksi takdirde bu durum baş ağrısına neden olabilir ya da hali hazırda olan baş ağrınızı şiddetlendirebilir.

Zencefil tüketin

Zencefil antioksidan özelliğe ve enflamasyonu azaltan bileşenlere sahiptir. Baş ağrısıyla yakından ilişkili olan kusmayı ve mide bulantısını önler. Basit bir zencefil çayıyla baş ağrınızı hafifletmeyi deneyebilirsiniz.

Bu öneriler dışında alkol ve sigara tüketimini azaltmak ya da tamamen bırakmak, öğün atlamamak, çok uzun süre ekrana bakmamak da yine baş ağrısını önlemek için yapabilecekleriniz arasındadır.