Özellikle Akdeniz ve Ege mutfaklarının vazgeçilmezi zeytinyağı, içerdiği antioksidanlar ve mineraller ile oldukça sağlıklı ve bir o kadar da lezzetli bir besindir. Üstelik zeytinyağı, herhangi bir kimyasal işlem gerektirmeksizin üretilebilen ve diğer bitkisel yağların aksine, bir tohumdan değil de bir meyveden çıkarılan tek yağdır. İşte tüm bu özelliklerinden dolayı binlerce yıldır sadece mutfaklarda değil, güzellikten sağlığa kadar birçok alanda zeytinyağından faydalanılır.

Söz gelimi, zeytinyağının doğal iyileştirici güçlere sahip olduğuna inanan Hipokrat, yaraları ve travmaları tedavi etmek için zeytinyağı bazlı merhemleri kullandığı bilinen ilk tıp adamıydı. Orta Çağ’da hem evleri aydınlatmak hem de güzelleşmek için zeytinyağı tercih edilirdi. Bugün de tıpkı atalarımızın yaptığı gibi, eşsiz aroması, mükemmel tadı ve insan sağlığına faydalarından dolayı yemeklerimizden güzellik ve sağlık ürünlerimize kadar geniş bir çerçevede zeytinyağı kullanıyoruz.

Binlerce yıldır kadınlar tarafından özellikle saç bakımı için tercih edilen zeytinyağı üzerine yapılan araştırmalar gerçekten de zeytinyağının saçlar için birçok faydası olduğunu göstermiştir. Özellikle kullanılan kozmetik ürünler içerisinde yer alan kimyasallar göz önünde bulundurulduğunda zeytinyağı gibi doğal bir ürüne eğilimin artması hiç de şaşırtıcı değil.

Peki, zeytinyağı saça nasıl uygulanır? Zeytinyağı gerçekten saç uzatır mı?

Zeyinyağı ile saçlarınızı nemlendirin

Mümkün olduğu kadar zeytinyağını şampuan öncesinde tercih edin. Sadece birkaç yemek kaşığı zeytinyağını saçınıza dökün, uçlardan başlayarak köklere doğru ilerleyin ve masaj yaparak iyice diplere yedirin. Bu işlem teknik olarak saçınızın kuru kısımlarının iyi bir şekilde nemlenmesini sağlayacak, banyonun ısısı da zeytinyağının faydasını arttıracaktır. Saçınızı istediğiniz zaman yıkayabilirsiniz ancak zeytinyağını ne kadar uzun tutarsanız etkisi o kadar fazla olacaktır.

Zeytinyağı Saça Nasıl Uygulanır?

Zeytinyağı saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olur mu?

Saçlarınız çok kırılıyor ve sağlıklı uzamıyorsa saçlarınızı zeytinyağı ile beslemek aradığınız çözüm olabilir. Zira zeytinyağı içerisindeki antioksidanlar saçınızın doğal görünmesinin yanı sıra sağlıklı uzamasına da yardımcı olacaktır.

Saç uzamasını destekleyen diğer bir yöntem de kafa derisindeki kan akışını hızlandırmaktır. Bu şekilde saç deriniz daha fazla oksijen ve besin alacak, saçınız daha hızlı uzayacaktır. İşte tüm bu sebeplerden dolayı saç derisine masaj yapmak için zeytinyağı tercih edebilirsiniz. Yapmanız gereken son derece basit:

  1. Yağı ısıtın: Öncelikle zeytinyağı biraz ısıtmanızı öneriririz. Ancak yağı yakmamaya ve çok ısıtmamaya dikkat edin. Sıcak yağ saçlarınıza ve kafa derinize zarar vereceği gibi çok fazla ısıtılan yağda bazı vitaminler kaybolacaktır.
  2. Yağı kafa derinize uygulayın: Isıtmış olduğunuz yağı kafa derinize uygulayın ve ardından saç köklerinize 5 dk masaj yapın.
  3. Başınızı ters çevirin: Başınızı eğin ve saçınızı önünüze alın.
  4. Saçınızı öne doğru tarayın: Zeytinyağı saçlarınızı kolay taramanıza yardımcı olacaktır.
  5. Saç derinize masaj yapın: Kafa derinize parmak uçlarınızla 10 dakika masaj yapın. Ne kadar çok bastırabilirseniz sonucu o kadar başarılı olacaktır.

Masaj yapmayı bitirdiğinizde saçınızı her zamanki gibi yıkayın. Uzmanlar bir hafta boyunca her gece bu uygulamayı yapmanın saçların çok daha hızlı uzamasına yardımcı olacağını belirtiyorlar…

Göz kaşıntısına ne iyi gelir?” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Öğren kategorisine geri dönebilirsiniz.