Hindistan’da Holi (Renklerin Festivali), Peru’da Takanakuy (Dövüş Festivali), İspanya’daki La Tomatina (Domates Festivali); İşte dünyanın en sıradışı, birbirinden renkli festivalleri…

Yurtdışı seyahatinizi planlarken gittiğiniz bölgedeki ilginç bir festivale de denk gelirseniz, daha çok eğlenmeniz garanti! La Tomatina, Holi, Takanakuy, Dia de Muertos… Bazıları  aktivistler tarafından eleştirilse de her yıl binlerce turisti o ülkeye çeken festivaller. Dünyanın en ilginç festivallerini derledik. 2020 Seyahat rotanıza ekleyin!

Harbin Ice and Snow Festival (Harbin Buz ve Kar Festivali)/ Çin

Çin’in Harbin kentinde, buz heykellerin yarıştığı Harbin Ice and Snow Festival- Harbin Buz ve Kar Festivali, dünyanın en büyük buz ve kar festivali. 5 Ocak’ta başlayan festival, bir ay boyunca renkli görüntülere sahne oluyor. Heykellerin içerisine yerleştirilen ışıklandırmalar, dünyanın farklı yerlerindeki yapıtların “buz”dan taklitleri… Festival gibi festival!

Holi (Renklerin Festivali)/ Hindistan

Mart ayında düzenleniyor ve iki gün sürüyor. Renklerin Festivali’nin (Holi) hikayesi ise şöyle: Krishna (mitolojik bir figür), aşık olduğu kadına kavuşamaz; bunun nedeni olarak da kadının onun ten rengini beğenmemesi olduğunu düşünür. Yüzünü renk renk boyayarak aşık olduğu kadının karşısına çıkınca da mutluluğu yakalar! “Sevgi”yi simgeleyen Holi Festivali’nde herkes herkesin yüzünü boyayabiliyor. Siz yine de dikkat edin!

La Tomatina (Domates Festivali)/ İspanya

Eski belediye başkanı protesto edilirken tesadüf eseri ortaya çıktığı bilinen La Tomatina (Domates Festivali), İspanya’nın Bunol bölgesinde, Ağustos ayında gerçekleştiriliyor. Kent merkezine kamyonlar dolusu domates getiriliyor ve bu domatesler de bir saat içerisinde domates savaşının silahları oluyor. Domates Festivali’nin sonunda kıpkırmızı olmak garanti! Katılımcılar daha sonra da kendilerini nehre bırakıyor!

cunku-baska-sen-yok-3-siradisi-festivaller

Hindistan’da Holi (Renklerin Festivali)

Battle Of The Oranges (Portakal Festivali)/ İtalya

İtalya Turin’de, Ivrea kasabasında bu kez “silahlar” domatesler değil, portakallar! Katılımcılar birbirlerine portakal fırlatırken atlı arabaların içindeki zırhlı bir grup da onların içinden geçiyor. Battle Of The Oranges (Portakal Festivali), Şubat ayında düzenleniyor ve 500 bin kilo portakalın heba edildiği tahmin ediliyor.

San Fermin (Boğa Festivali)/ İspanya

San Fermin-Boğa Festivali, Temmuz ayında düzenleniyor ve sekiz gün sürüyor. İspanya Navarra’da boğalar, kalabalık insan grupları arasında koşuyor. Boğalardan kaçamayıp hayatını kaybedenler ya da kalabalıkta ezilenler de oluyor ki büyük eleştiri konusu! Festivalde, Bask kültürüne dair pek çok etkinlik de var.

Cooper’s Hill (Peynir Yuvarlama Festivali)/ İngiltere

İki yüz yıllık bir geçmişi olan Cooper’s Hill (Peynir Yuvarlama Festivali), İngiltere’de bahar aylarında düzenlenmekte… Gloucestershire bölgesindeki bir köyde gerçekleşen Peynir Yuvarlama Festivali’nin kadınlar ve erkekler olmak üzere iki ayrı etabı mevcut. Dik bir yokuştan aşağıya doğru dört kiloluk bir peynir bırakılıyor; yarışmacılar da ardından peyniri yakalamaya çalışıyor. Amaç, peynirin yakalanması olsa da peynir yakalanamasa bile bu parkuru en erken tamamlayan yarışmacı, “peynir”in sahibi oluyor.

Takanakuy (Dövüş Festivali)/ Peru

Peru’da her yıl And Dağları’na komşu olan Santo Tomas bölgesinde gerçekleştiriliyor.  Yerel halkın katıldığı Takanakuy (Dövüş Festivali), profesyonel dövüşçülerin yer aldığı bir şenlik değil. Halkın arasında birbirine düşman olan kişiler, festivalde kozlarını paylaşıyor! Amaç, stres atmak.

Wife Carrying (Eş Taşıma Festivali)/ Finlandiya

Finlandiya’ya özgü Wife Carrying’in (Eş Taşıma Festivali), kökeninin kız kaçırma hikayelerine dayandığı tahmin ediliyor. Günümüzde aynı zamanda resmi bir spor dalı. Farklı ülkelerden “eş” olarak gelen katılımcılar, parkurları aşmaya çalışıyor. Erkekler, eşlerini istedikleri şekilde taşımakta özgür! Takdir edersiniz ki kolay değil, özellikle erkeklerin kondisyonunun çok iyi olması şart.

Dia de Muertos (Ölüler Günü Festivali)/ Meksika

Kökeni 15’inci yüzyıla kadar uzanıyor. Dia de Muertos- Ölüler Günü Festivali, her yıl Kasım ayında Meksika’da gerçekleştiriliyor. Aztek mitolojisinde önemli bir yeri olan ölünün ruhunu kutsama ve koruma ritüeli diyebiliriz. Katılımcılar yüzlerini boyuyor, korku filmlerini andıran kostümler giyiyor.

Monkey Buffet Festival (Maymun Açık Büfe Festivali)/ Tayland

Tayland Bangkok’taki bir kasabada her yıl Kasım ayında düzenlenen Monkey Buffet Festival- Maymun Açık Büfe Festivali’nde, yüzlerce maymuna açık büfe ziyafeti veriliyor. Turistlerin büyük ilgi gösterdiği festivalin kazananları tabii ki maymunlar!

Siz sevgilinize nasıl hitap ediyorsunuz?” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Eğlen kategorisine geri dönebilirsiniz.