Gül suyunun neden her Hint evinde bulduğunu merak ediyor musunuz? Gül suyunun faydaları, şüphesiz güzelliğin sihirli iksiridir. Bu kadar kolay temin edilebilir olması ve yapılması da onu birçok hanede temel bir unsur haline getirir. Yağlı, kuru veya karma bir cildiniz olsun, her şekilde gül suyunu rutininize dahil edebilirsiniz. Gül suyu satın alırken sadece %100 saf gül suyu aldığınızdan emin olmalısınız, yani gülün damıtılmış suyu, gül yağı üretiminin yan ürünü olan kimyasalları içermez. Gül suyunun kullanımı, Kleopatra’nın (evet, Kleopatra) cilt bakım rutinine kadar dayanır. Gül suyunun cilt ve saç için harika olduğunu biliyoruz ama neden iyi olduğu ve onu tam olarak nasıl kullanmanız gerektiği çok önemli! İşte bize gül suyunun 10 harika cilt bakımı ve saç bakımı kullanımını sizler için bu yazımızda derledik.

  • Gül suyu cildinizin pH dengesinin korunmasına yardımcı olur ve ayrıca fazla yağı kontrol altına alır. Bunun yanı sıra gül suyunun tahriş olmuş cildin kızarıklığını azaltmaya, akne, dermatit ve egzamadan kurtulmaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özellikleri vardır. Harika bir temizleyicidir ve tıkanmış gözeneklerde biriken yağ ve kiri temizlemeye yardımcı olur.
  • Gül suyu cildi nemlendirmeye ve canlandırmaya yardımcı olur, cilde tazelenmiş bir görünüm kazandırır.
  • Gül Suyunun MucizesiGül suyu antibakteriyel özelliklerinden dolayı yara, kesik ve yaraların iyileşmesine de yardımcı olur.
  • Gül suyunun antioksidan özellikleri cilt hücrelerini güçlendirmeye ve cilt dokularını yenilemeye yardımcı olur.
  • Gül suyu, gözeneklerin temizlenmesine ve cildin tonlanmasına yardımcı olur. Buharlamadan sonra gül suyu uygulanması kılcal damarları sıkılaştırır, kızarıklık ve lekelenmeyi azaltır.
  • Gül aromasının güçlü bir ruh hali iyileştirici olduğu söylenir. Sizi endişe duygularından kurtarır ve duygusal huzuru artırır, böylece daha rahat hissetmenizi sağlar.
  • Gül suyunun besleyici ve nemlendirici özellikleri saçın kalitesini artırır. Hafif kafa derisi iltihaplarını tedavi ettiği ve kepekten kurtardığı bilinmektedir. Gül suyu, doğal bir saç kremi olarak harikalar yaratır ve saçın uzamasına yardımcı olur.
  • Yastığınızın üzerindeki gül suyu kokusu da uzun bir günün ardından daha iyi uyumanıza yardımcı olarak zinde uyanmanızı sağlar.
  • Ayrıca cildin yaşlanmasına yardımcı olarak ince çizgileri ve kırışıklıkları gidermeye yardımcı olur.

Peki, nasıl kullanmalıyız?

Gül suyunu kullanmanın belki de en iyi ve en kolay yolu, yüzün gün içinde topladığı tüm kirleri temizlemek için geceleri uygulamaktır. Gül suyunu kullanmanın bir diğer yolu ise yüzünüze püskürtmektir. Makyaj sabitleyici bir ürün olarak da kullanabilirsiniz. Yüzünüzü taze ve nemli tutmak için sabah güzellik rutininizi tamamladıktan sonra boş bir sprey şişesini gül suyuyla doldurun ve yüzünüze sıkın. Saçlarınıza uygulamak istiyorsanız eşit miktarda gül suyu ve gliserini karıştırıp, pamuklu pedler yardımıyla saç derisine uygulayın ve 10-15 dakika masaj yapın. 30 dakika daha bekletin ve ardından şampuanla yıkayın.

Gözaltındaki halkalardan doğal yollarla kurtulma” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da İyi Yaşa kategorisine geri dönebilirsiniz.