fbpx

Kültürü, Lezzetleri, Etna Yanardağı Bir De Mafyası İle Ünlü! Akdeniz’in En Büyük Adası Sicilya

Her yerinden tarih ve güzellik fışkıran “Akdeniz’in en büyük adası Sicilya”, 2020 seyahat ajandanızda mutlaka yer almalı! Gelin, Sicilya’da kısa bir gezintiye çıkalım…

İtalya’nın 20 bölgesi içindeki beş özerk bölgeden biri: Sicilya. Akdeniz’in bu en büyük adası; Yunan, Roman, Arap ve Aragon medeniyetlerine ev sahipliği yaptı. Sicilya, günümüzde İtalya’ya bağlı ama kendi parlamentosuna sahip özerk bir bölge. Her şehrinde farklı kültürlerin izlerini taşıyan, büyük bir ada… Sicilya, Messina Boğazı ile ana karadan ayrılıyor.

Başkent Palermo ve Etna Yanardağı

Sicilya’nın başkenti, Palermo. 2018 yılında İtalya kültür başkenti, 2015’te ise Avrupa’nın en iyi sokak yemekleri kenti seçilen Palermo’da gezilecek çok yer var: Normanni Sarayı, Duomo Meydanı, alışverişin merkezi Liberta Caddesi, Utanç Çeşmesi, Avrupa’nın üçüncü büyük tiyatro binası Tiyatro Massimo… Palermo’yu gezerken rahat ayakkabılarınızı giyin, biraz yorulacaksınız! Ayrıca arkeolojik site Valle dei Templi (Tapınaklar Vadisi) de görülmeli ki UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde olduğunu hatırlatalım.

Vezüv, Stromboli ve Etna, bilindiği üzere İtalya’nın volkanik dağları. Etna Yanardağı, Sicilya’da Catania kentinin tepesinde, 3 bin 330 metre yükseklikte, aktif bir volkan. Avrupa kıtasının en yüksek yanardağı olan “Etna”nın eteklerinde Nicolosi yerleşimi yer almakta. Volkanik taşlarla yapılmış evlerin olduğu bir semt; Nicolosi… Bu bölgeyi gezerken kendinizi ay yüzeyinde, sönmüş kraterler arasında ilerliyormuş gibi hissedebilirsiniz!

Kültürü, Lezzetleri, Etna Yanardağı Bir De “Mafya”sı İle Ünlü! Akdeniz’in En Büyük Adası Sicilya

Sicilya adasına genel bakış

Dillere Destan Sicilya Mutfağı ve Sicilya Mafyası

Akdeniz’in en büyük adası Sicilya, her yerinden tarih ve güzellik fışkıran, sıcakkanlı insanların yaşadığı bir ada. Sicilya Mutfağı ise dillere destan! Deniz ürünleri, cannoli adlı tatlı, limoncello, brioche ekmeği ve yine bu adadan çıkan enfes bir lezzet “Brioche Siciliana con Gelato”. Geleneksel lezzetleri tatmadan, limoncello içmeden dönmeyin!

Normanlar, Yunanlılar, Romalılar ve Arapların yerleşim ve yaşam alanı olan Sicilya’da farklı medeniyetlerin izlerini takip ederken kaybolacaksınız! Sicilya aynı zamanda “mafya” kavramının da hayat bulduğu topraklar olarak bilinmekte… Peki neden? 19. yüzyıl başlarında Arapların işgaline uğrayan bu büyük ada, daha sonra Fransız ve İspanyol hakimiyetine geçti. Halkın o dönemdeki liderleri de topraklarını korumak için örgütlendi, mafya yapıları oluştu. Mevcut yönetimin boşluğundan da yararlanan mafya örgütlenmeleri, yerel halkı ve toprak sahiplerini haraç vermeye zorladı (koruma karşılığında). Sicilya mafyasının bugün hala filmlere, romanlara konu olan hikayesi de buradan gelmekte. Ünlü Baba (Godfather) filminin gerçek öyküsü de bu topraklardan beslenirken Sicilya’daki Carleone kasabasının dünya çapında tanınmasının nedeni de bu…

Ünlü matematikçi ve fizikçi Arşimet’in doğup yaşadığı şehir Siracusa, Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan bir şehir. Duomo yani Katedral Meydanı’nın etrafındaki kafelerde dinlenebilirsiniz. Ortaçağ şehri Taormina ise Sicilya’nın incisi ve en şık turizm merkezi. Tepede bir terastan şehri kuş bakışı izleyin, ara sokaklarında dolaşın.

Akdeniz’in en büyük adası Sicilya, sizleri bekliyor. 2020 seyahat ajandanıza mutlaka ekleyin! Alman edebiyatçı Goethe’nin de söylediği gibi “Sicilya’yı görmeden İtalya’yı anlamak mümkün değildir”.

Bugün kendinize bir kahvaltı hediye edin! Boğaz manzaralı olsun” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Keşfet kategorisine geri dönebilirsiniz.

Herhangi bir şey ara