Temel bilgilerle başlayalım! Rönesans ne zamandı?

İtalyan Rönesans’ı veya yeniden doğuşu, 14. yüzyılın sonunda İtalya’da başladı ve Avrupa’da birçok kültürel ve mimari başarının yaşandığı bir dönem haline geldi.

Peki, Rönesans nerede başladı?

Rönesans ilk olarak Toskana’da başladı ve Kara Ölüm’ün ardından kalan kırımdan sonra Siena ve Floransa Cumhuriyetlerine odaklandı. Rönesans döneminin sonu, kıtanın Avrupa’da Orta Çağ’dan Erken Modern Çağ’a geçişini işaret ediyordu. Rönesans terimi, tarihçiler tarafından ancak 19. yüzyılda kullanılmaya başlandığı için oldukça modern diyebiliriz.

Daha sonra Venedik Cumhuriyeti üzerinde de büyük etkisi oldu ve Roma’ya da yayıldı. Antik Roma’dan çeşitli yapıların 16. yüzyılda papalar tarafından yeniden inşa edildiği Ebedi Şehirdeydi.

Rönesans’ın zirvesi, İtalya’da çok sayıda yabancı istilanın başladığı 15. yüzyılın sonlarına doğru gerçekleşti. Bu, bilimdeki Rönesans ilerlemelerinin savaşa uygulandığını gören ünlü İtalyan Savaşlarının başlangıcıydı. Bu süre zarfında, 15. yüzyılın başlarında, İtalyan Rönesans’ının unsurları Avrupa’daki diğer ülkelere yayıldı ve bu da Avrupa çapında sanat ve bilimin yeniden keşfine yol açtı.

İtalya’da Rönesans Kültürü

Rönesans İtalyası

Hareketin kökenleri esas olarak 14. yüzyılın entelektüel ve kültürel çabalarıyla sınırlı olmasına rağmen, İtalya toplumu ve kültürünün birçok yönü Orta Çağ’da kaldı. Bu gelişmeler ülkenin seçkinleri arasında oldukça yoğunlaşmıştı, İtalyanların çoğunluğu için hayat orta çağlardan beri değişmeden kaldı.

Ancak, İtalyan şehir hayatı gelişeceği için işler daha iyiye doğru değişmeye başladı. Rönesans’ın yüzyılları, büyük İtalyan şehirlerinin karanlık Orta Çağ ahşap şehirlerinden parlak mermer şehirlere dönüştüğünü gördü. Kentte yaşam, avlulardan sokaklara ve meydanlara doğru akarken konutlar farklı tasarlanmaya başlandı.

Rönesans’ta evlilik ve aile hayatı

Rönesans İtalya’sındaki düğünler, en fakir ailelerin bile zenginleri taklit etmeye çalıştığı Orta Çağ İtalya’sının geleneklerini başka bir düzeye taşıdı. Bir köylü hizmetçi bile, başka bir aileyi oğullarını teklif etmeye ikna etmek için büyük bir çeyiz sağlamalıydı.

Bir aşk eylemi olarak modern evlilik kavramları daha yeni başlıyordu ve zamanın düğünleri daha çok iki aile arasındaki sosyal bir sözleşmeydi. Bununla birlikte, yine de neşeli bir kutlama yapılırdı ve konukların genellikle iyi beslenmeleri ve eğlenmeleri bekleniyordu. Trent Konseyi’nden önce, Roma merkezli medeni kanuna göre, düğünlere bir rahip değil, bir sulh hakimi başkanlık ediyordu.

Rönesans’ta yemek

İtalyan Rönesans’ının mutfağı ve yeme alışkanlıkları, modern yemek konseptlerimizin çoğunun başlangıcıydı. Zamanın gösterişli ziyafetleri ve gösterişli yemekleri, varlıklı lokantaların genellikle çiftler halinde yemek yedikleri, kapları paylaştıkları ve köpekler için yere ıskarta attıkları Orta Çağ ile daha çok ilgiliydi.

Bu arada, Rönesans’ın zengin İtalyanları, özellikle Medici ailesi, eski yemek geleneklerinden kopmaya ve modern gurme mutfağının tartışmasız temelini oluşturan şeyi yaratmaya başlayacaktı. Patates ve biber gibi yeni dünya malzemelerini mutfak kültürüne dahil etmeye başladılar ve sofraya çatal adı verilen yeni bir araç dahil edildi.

Kullanılan tüm görseller tr.wikipedia.org adresinden alınmıştır.

Normanlar, Saksonlar, Vikinglerle dolu tarih” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Keşfet kategorisine geri dönebilirsiniz.