Yeni bir dil öğrenmenin en büyük zevklerinden biri, dilin beklenmedik özelliklerini keşfetmektir. Dil öğrenenler dil bilgisiyle daha az ilgilenirken, kesinlikle yeni, sıra dışı ve kulağa hoş gelen kelimelerden daha çok hoşlanırlar.

Aşağıdaki kelimeler tam da bunu yapıyor – bazıları kulağa o kadar güzel geliyor ki, insan anlamını öğrenmek için can atıyor! İşte sizler için (bize göre) dünyanın en güzel kelimelerinden bazılarını bir araya getirdik. Siz de okumaya devam edip, kelime dağarcığınızı genişletebilirsiniz!

Spookasem (Afrikanca)

Terim doğrudan “hayalet nefesi” olarak tercüme edilirken (spook “hayalet” ve asem “nefes” anlamına gelir) spookasem, Afrikanca konuşanlar tarafından pamuk şekere atıfta bulunmak için kullanılır. Dişlerinizi çürütecek şekerlemenin hak ettiğinden çok daha güzel bir kelime olduğu kesin!

Kaamos (Fince)

Kaamos, “kutup gecesi” için Fince bir kelimedir, 24 saatten fazla süren bir karanlık dönemi temsil eder ve kutup dairelerinde meydana gelen bir fenomendir. Ancak kaamos, güneş ışığına duyulan özlemi ve az gün ışığıyla gelen coşku eksikliğini tanımlamak için kullanıldığı için daha duygusal bir anlam da taşır.

Hiraeth (Galce)

Hiraeth, sadece kulağa güzel gelmekle kalmayıp aynı zamanda zarif ve şiirsel bir anlamı olan Galce bir kelimedir. BBC Travel’a göre, “yurt özlemi, nostalji ve özlem unsurlarını birleştiriyor. Bununla birlikte, geçmesi, telafisi mümkün olmayan bir kaybın – asla yeniden yaratılamayan eşsiz bir yer, zaman ve insan karışımının – ince bir kabulüdür.

Mellifluous (İngilizce)

Pürüzsüz, akıcı “mellifluous”, herhangi bir İngilizce kelimenin en uygun tanımlarından birine sahip olabilir: “kulağa hoş gelen ses” anlamına gelir. Benzer şekilde “euphonic”, “symphonious” ve “sonorous” sözcükleri de aynı anlama gelir.

Rimjhim (Hintçe)

Bir yüzeye vuran yağmurun nazik sesini tanımlayan oldukça havalı bir kelime!

Komorebi (Japonca)

Komorebi güzel bir kelime ama tanımı daha da güzel: “Ağaçların arasından süzülen ışık.”

Fernweh (Almanca)

Fernweh, hiç bulunmadığınız bir yeri özleme hissini tanımlamak için kullanılan Almanca bir kelimedir. Bunu hiç yaşamadıysanız, Kuzey Norveç’te fiyortların ve dağların yakınında bulunan en nefes kesici kiralık evlere baktıktan sonra yaşayabilirsiniz.

Tu’burni (Arapça)

Tu’burni, kelimenin tam anlamıyla “beni göm” olarak tercüme edilir. Sevdiğiniz kişiden önce ölmek ve onlarsız yaşamak zorunda kalmamak arzusunu ifade eder.

Düzenli Olarak Bisiklet Sürmenin Faydaları” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Öğren kategorisine geri dönebilirsiniz.