Vücudumuza fayda sağlayan vitaminlerden bahsederken A vitamini hep geri planda kalır. Ancak özellikle göz sağlığı için en önemli vitaminlerden biri olan A vitamini sayısız faydasıyla dikkat çeker. Dolayısıyla bağışıklık sistemini güçlendiren, kemik gelişimine yardımcı olan, diş etlerini güçlendiren, bazı kanser tiplerinin gelişmesine engel olan, saçların sağlıklı uzamasını sağlayan, göz bozukluklarına iyi gelen A vitaminini mümkün olduğu kadar hayatımıza dahil etmeye gayret göstermeliyiz.

A vitamini ile oldukça sık karıştırılan bir vitamin şekli de provitamin A’dır. A vitamini direkt olarak vücudumuza girerken, provitamin vücutta belli süreçten ve belli bir işlemden geçtikten sonra vitamin haline dönüşür. Buna verebileceğimiz en iyi örnek de A beta karotendir. Vücutta karaciğerde gördüğü işlem sonrasında A vitamini haline geldiğinden birçokları tarafından direkt olarak A vitamini kaynağı olarak algılanır.

Uzun lafın kısası yiyecekler ile vücudumuzun ilişkisi o kadar mucizevi ki aslında çok şanslıyız. Şimdi size sıralayacağımız A vitamini içeren besinler sayesinde siz de sağlıklı bir yaşama bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

A vitamini kaynağı besinler:

 • Ciğer

Evet, yanlış duymadınız restoranlarda severek yediğiniz ciğer çok önemli bir A vitamini kaynağı. A vitaminini depolayan ciğerin sadece 85 gramında bile 6,5 mcg A vitamini bulunur. Günde sadece 100 gram ciğer tüketerek %1049 oranında günlük A vitamini ihtiyacınızı karşılamış olursunuz. A vitaminin yanı sıra protein, demir, B2-B12 vitaminler, folik asit, kolin bulunduran ciğeri tüketirken aklınıza sağlığınızı da getirin.

 • Morina balığı karaciğer yağı

Balık karaciğeri mükemmel bir A vitamini kaynağı olarak listede yer alıyor. 1 yemek kaşığı morina balık karaciğer yağında 4,080 mcg kadar vitamin bulunuyor. Balık yağı, A vitaminin yanı sıra Omega-3 ve D vitamini açısından da zenginlik gösteriyor.

 • Somon

Yağlı bir balık olan ve Omega-3 açısından oldukça zengin olan somon aynı zamanda iyi bir A vitamini kaynağı. Somonun 100 gramında günlük A vitamini ihtiyacının %17’si saklı.

 • Keçi peyniri

Hem lezzetli hem de sağlıklı olan keçi peynirinin A vitamini deposu olduğunu biliyor muydunuz? Günde sadece 1 dilim keçi peyniri yiyerek bile günlük A vitamini ihtiyacınızın %13’ünü karşılayabilirsiniz.

 • Cheddar peyniri

Çocukların sevgilisi, sandviçlerin, tostların baş tacı olan cheddar peynirinin sadece bir diliminde günlük A vitamini ihtiyacının %20’u bulunuyor.

 • Katı yumurta

Kahvaltılarınızda tüketebileceğiniz, salatalarınıza ekleyebileceğiniz katı yumurta da A vitamini deposu. Sadece tek bir katı yumurta yiyerek günlük A vitamini ihtiyacınızın %8’ini karşılayabilirsiniz.

 • Krem peynir

Özellikle işe giderken yoğunlukta bir parça simit üzerine sürdüğünüz o üçgen krem peynirden sadece 1 yemek kaşığı kadar yiyerek bile günde %5 vitamin A alabilirsiniz.

 • Beyaz peynir

Her öğün sofralarımızı taçlandıran beyaz peynirde de A vitamini bulunuyor. 100 gram kadar beyaz peynirde günlük A vitamini ihtiyacınızın %14’ü bulunuyor.

A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Provitamin A açısından yüksek besinler

 • Tatlı patates

Son yıllarda Türkiye’de sıklıkla tüketilmeye başlanan tatlı patateste tahmininizden çok daha fazla A vitamini bulunuyor. 100 gram kadar pişmiş tatlı patates ile günlük vitamin ihtiyacınızın %116’sını karşılayabilirsiniz.

 • Mango

Birçok açıdan oldukça besleyici olan mangodan da güzel haber var. Günde orta boy bir mango yiyerek %20 oranında vitamin A ihtiyacınızı karşılamış oluyorsunuz.

 • Havuç

Havuç mükemmel bir beta karoten kaynağıdır. Pişmiş olarak tüketebileceğiniz 1 orta boy havuçta günlük A vitamini ihtiyacınızın tam tamına %44’ünü karşılarsınız.

 • Balkabağı

Bebeklerin ilk katı gıdaya geçişlerinde de büyük rol oynayan bal kabağını kim sevmez ki? Pişmiş 100 gram balkabağında %62’lik oranda günlük A vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

 • Karalahana

Kimisi çok sever kimisi pek yanaşmaz ama pişmiş karalahana da provitamin A zengini bir sebze olarak karşımıza çıkıyor. 100 gramında günlük vitamin gereksiniminin %76’sını tamamlayan karalahanaya bakış açınız bundan sonra değişebilir.

 • Ispanak

Bir vitamin deposu olan ıspanak da A vitamini açısından ön plana çıkan sebzelerden. 100 gram çiğ ıspanağı salatanıza ekleyerek günlük vitamin ihtiyacınızın %52’sini karşılayabilirsiniz.

 • Kantalup kavunu

Ülkemizde de yetiştirilmeye başlanan bu kavun hem lezzeti hem de faydalarıyla dikkat çekiyor. 100 gram yiyerek %19 oranda günlük A vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

 • Karpuz

Kavun kadar olmasa da karpuz da A vitamini konusunda kötü değil. 100 gram karpuzda %3 oranda A vitamini bulunuyor.

 • Mandalina

Kış döneminde oldukça sık tükettiğimiz bir meyve olan mandalina da yüzümüzü güldüren grupta. Sadece bir orta boy mandalina bile günlük A vitamini ihtiyacının %3’ünü karşılıyor.

 • Kırmızı tatlı biber

Salataların vazgeçilmezi olan kırmızı tatlı biberi çiğ olarak tüketerek vitamin depolamanız mümkün. Günde %17 oranında A vitamin kazanmak için tek yapmanız gereken 100 gram çiğ kırmızı tatlı biber tüketmek.

 • Kayısı

Yaz döneminin en sevilen meyvelerinden biri olan kayısıdan sadece 1 tane yiyerek günlük A vitamini ihtiyacınızın %4’ünü karşılayabilirsiniz.

Daha sağlıklı bir yaşam için neler yapabilirsiniz?” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da İyi Yaşa kategorisine geri dönebilirsiniz.