İş, toplantılar, zorunluluklar kısaca sizin stresle dolmanızı sağlayan her şey sizi yıpratır. Peki, gün boyunca ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi doğal olarak elde etmenin bir yolu olsaydı, hoş olmaz mıydı? İşte, gün boyunca yanınızdan ayırmamanız gereken tüm doğal enerji içeceklerini sizin için listeledik.

Çoğumuz çay ya da kahveyi çok sevsek de aslında enerji seviyemizi artırabilecek pek çok sağlıklı içecek mevcut.

Su

Belki bilmiyordunuz ama su size enerji verme potansiyeline sahiptir. Vücudunuzun içinde meydana gelen her metabolik reaksiyon su gerektirir. Susuz kaldığınızda bu reaksiyonlar yavaşlar. Sonuç olarak, kendinizi halsiz hissetmeye başlarsınız. Aslında, dehidrasyon, enerji düşüklüğünün en temel nedenlerindendir. Vücudunuzu yeniden nemlendirmek, sahip olduğunuz bu yorgunluğu tersine çevirir ve size daha fazla enerji verir. Bunun yanında suyunuza taze meyve eklemek de hem lezzetli hem de sağlıklı bir seçenektir. Söz gelimi suyunuza atacağınız kabuklu bir dilim limon ya da portakal vücudunuz için oldukça yararlıdır hatta enerji seviyenizi artırabilen doğal şekeri, vitamini ve mineralleri sağlar.

Sizi Enerjiyle Dolduracak İçecekler

Yeşil çay

Yeşil çay, kalp ve beyin sağlığı açısından sayısız faydaya sahiptir. Kilo kaybına yardımcı olabilecek metabolizmanızı hızlandırma yeteneğine bile sahiptir. Kafein miktarı düşüktür; vücudunuzun kortizol salgılamasını tetikleyen bir hormon olan adrenokortikotropik hormonunun üretimini artırmak için sınırlı miktarda kafein içerir. Kortizol eksikliği enerji düşüklüğünün bir diğer nedenidir.

Protein Shake’leri

Yeterli protein almamak da yorgunluğa neden olabilir. Protein shake, vücudunuzun yeterince çalışması için ihtiyaç duyduğu protein miktarına ulaşmasına yardımcı olma yeteneğine sahip sağlıklı bir enerji içeceğidir. Bununla birlikte, içeceğinize karbonhidrat eklemeniz de gerekir. Bunun nedeni, proteini enerjiye dönüştürmek için vücudunuzun karbonhidratlara ihtiyacı olmasıdır. Vücudunuzun enerji üretmesi için ihtiyaç duyduğu karbonhidratlar için içeceğinize kinoa veya buğday tohumu eklemeyi unutmayın.

Taze meyve suları

Bir meyve sıkacağı alın ve taze portakal suyu gibi kendinize sağlıklı enerji içeceklerini yapmaya başlayın. Koyu yeşil sebzelerden elde edilen meyve suları da B vitamini içerdiğinden size bol miktarda enerji verir. Maydanoz, karalahana ve ıspanak suyu, metabolizmanızın en iyi şekilde çalışması için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu B vitaminlerini içerir. Doğal bir tatlandırıcı olarak içeceklerinize bal da ekleyebilirsiniz.

Smoothieler

Smoothieler, özellikle evde hazırlandığında vitamin ve minerallerle doludur. Örneğin koyu yeşil sebzelerden bir smoothie yaptığınızda içerisine biraz arı poleni eklemeyi deneyin, bu enerji seviyenizi daha çok arttıracaktır. Zencefil de enerjinizin atmasına yardımcı olur. Limon, elma ve portakal ile iyi bir denge sağlar. Tıpkı meyve sularında olduğu gibi, bu içeceği de meyveler ve bal ile tatlandırabilirsiniz.

Hindistan cevizi suyu

En bilindik spor içeceği olan hindistan cevizi suyu, hindistan cevizinin yüksek mineralli ve potasyumlu içeriği ile enerjinizi artırmanın harika bir yoludur.

Hayatın vazgeçilmezi: Suyun önemi” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da İyi Yaşa kategorisine geri dönebilirsiniz.