Suşi dünya çapında popüler olmasına rağmen, tam olarak nelerden oluştuğu pek çok insan tarafından bilinmez. Genel olarak düşünülenin aksine, suşi her zaman çiğ balık anlamına gelmez. Fakat gerçek şudur ki, çiğ balık içerisinde bulunan en önemli yiyecektir. Suşi aslında, sirkeyle tatlandırılmış pirinçten, sebzeyle ve çiğ balıkla süslenmiş bir çeşit yiyecektir.

Fazlaca bilinen suşi ruloları, bu ailenin sadece bir parçasıdır. Geniş yelpazesinde aslında birçok tat, birçok farklı tarif bulunur ve bu yüzden kafanızın karışması oldukça normaldir.

Örneğin, konik temaki rulolardan silindirik makizushi rulolarına kadar birçok biçimde suşi görebilirsiniz. Japonya’da bulunan en popüler suşi formlarından biri, bir parça balık veya başka bir malzeme (neta) ile tepesinde preslenmiş pirinç (shari) bulunduran dikdörtgen şeklindeki nigiri’dir. Bu tarz suşi, mütevazı bento kutularıyla marketlerden, lüks suşi restoranlarına kadar dünyanın neredeyse her yerinde bulunabilir.

Geleneksel Japon suşi daha basit, daha az süslenmiş ve balığa odaklanmış olsa da, Amerikan muadilleri daha çok suşi rulolarını merkezine almış, bol miktarda garnitür ve sos ile süslenmiştir. Bununla birlikte, hangi stili seçerseniz seçin, sipariş vermeden önce ne sipariş ettiğinizi bilmeniz oldukça önemlidir. İşte bu yüzden sizlere suşi konusunda adeta rehberlik edecek yazımızı okumanızı tavsiye ederiz!

Sashimi

Sushi Severler için Sushi Çeşitleri - Sashimi

Sashimi tam olarak suşi değildir! Suşi, genelde pirinçle servis edilen ve diğer malzemelerle süslenebilen bir balık olsa da, sashimi olduğu gibi servis edilen bir çiğ balıktır. “Hira-zukuri” olarak bilinen uzun dikdörtgen dilimler halinde dilimlenir ve yanında çeşni olarak wasabi, soya sosu ve zencefil ile servis edilir.

Nigiri

Sushi Severler için Sushi Çeşitleri - Nigiri

Nigiri, bir top sirkeli pirincin elle kalıplanması ve üzerine bir dilim çiğ balık konulmasıyla yapılan bir suşi tarzıdır. Genellikle iki parça halinde servis edilir ve elle yenebilir.

Chirashi

Sushi Severler için Sushi Çeşitleri - Chirashi

“Dağınık” anlamına gelen Chirashi, çiğ balık ve çeşitli garnitürlerin karışımı ile doldurulmuş bir kase sirkeli pilavdır. Yapımı, yemesi kadar hızlı ve kolaydır. Japonya’da soslar, servis edildiği bölgeye göre değişir ve genellikle Japonya’da, 3 Mart’ta kutlanan özel bir gün olan Hinamatsuri, Kızlar Günü veya Oyuncak Bebek Günü’nde yenir.

Maki

Sushi Severler için Sushi Çeşitleri - Maki

Maki, geleneksel olarak bir nori (kavrulmuş deniz yosunu) tabakası ile yapılan, pirinç, sebze ve balık tabakasının etrafına sarılan, daha sonra özel bir bambu hasır kullanılarak şekil verilen ve 6-8 parçaya bölünen rulo suşidir. Boyut ve stil olarak sipariş edebileceğiniz çeşitli maki suşi ruloları bulunur.

  • Futomaki, çeşitli malzemelerle doldurulmuş daha büyük boyutlu rulolardır.
  • Hosomaki, bir pirinç tabakası ile sarılmış, ancak salatalık, ton balığı veya havuç gibi yalnızca tek bir dolgu içeren bir nori tabakasından yapılmış daha küçük rulolardır.
  • Temaki, bir nori tabakasını koni şeklinde yuvarlayarak, ardından pirinç, sebze ve balıkla doldurarak yapılan el rulolarıdır. Temaki, yemek çubuklarıyla yenemeyecek kadar büyük olduğu için elle yenir.
  • Gunkanmaki, bir sirkeli pirinç topunun etrafına nori sarılarak oluşturulur, böylece istiridye, ikura (somon yumurtası), tobiko (uçan balık yumurtası) gibi malzemelerle doldurulabilecek bir çukur sağlanır.

California Roll

Sushi Severler için Sushi Çeşitleri

California Roll, dışında bir pirinç tabakası ve içinde bir nori tabakası bulunan,içten dışa bir suşi rulosu gibi görünür ve genellikle avokado, yengeç, salatalık ve bazen tobiko (uçan balık yumurtası) içerir.

Tempura Roll

Sushi Severler için Sushi Çeşitleri - Tempura Roll

California Roll gibi Tempura Roll, pirinci dışarıda, kızartılmış karides ile birlikte avokado ve salatalık gibi sebzeler içerir ve bir nori tabakasıyla sarılır.

Spicy Tuna Roll

Sushi Severler için Sushi Çeşitleri - Spicy Tuna Roll

Baharatlı Tuna Roll’un dışında da pirinç vardır, içi baharatlı mayonezle karıştırılmış çiğ ton balığının etrafına sarılmış bir nori yaprağına sarılır.

Dragon Roll

Sushi Severler için Sushi Çeşitleri - Dragon Roll

Dragon Roll, karides tempura, avokado, salatalık içerdiği ve dışında pirinç ve susam bulundurduğu için Tempura Roll’a benzer. Bununla birlikte, Dragon Roll, tobiko ile birlikte rulo üzerine ince avokado dilimleri içerir ve ardından üzerine baharatlı mayonez ve unagi sos gezdirilir.

Spider Roll

Sushi Severler için Sushi Çeşitleri - Spider Roll

Spider Roll, derin yağda kızartılmış yumuşak kabuklu yengeçten yapılır ve dolgusunda salatalık, avokado, daikon filizi veya marul, balık yumurtası ve baharatlı mayonez vardır.

Masum görünen meyvelerin kalorileri” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da İyi Yaşa kategorisine geri dönebilirsiniz.