Amerika’nın California eyaletinde yer alan Yosemite Milli Parkı sadece Amerikalıları değil dünyanın dört bir yanından gelen tüm turistleri büyüler. Harika vadilerinin yanı sıra ihtişamlı granit blokları, canlı çeşitliliği ve bölgenin sakinliği tüm ziyaretçilere unutulmaz anlar yaşatır. Milli Park, eşsiz manzaranın tadını çıkarırken doğayla baş başa kalmak isteyenlerin bir numaralı tercihidir.

Yosemite Milli Parkı Hakkında Bilgiler

Yosemite Milli Parkı, 1864 yılından beri koruma altında olan bir bölge. Bu nedenle park içinde eyalet yasaları ve ulusal yasalar tarafından belirlenen kurallara uymak mecburi. Parkın göze çarpan ilk özelliği, harika görünen, ihtişamlı şelaleler…

Milli parkın adı eskiden bu bölgede yaşamış olan yerli kabilelerden birinin adından geliyor. Bu bölge daha önceden yerliler tarafından büyük ağız anlamına gelen Ahwahnee olarak adlandırılıyordu. Yosemite ise boz aynı anlamına gelen uzumate kelimesinden türetilmiş bir isim.

Bölgede yaklaşık 3.000 yıldır yaşam olduğu tahmin ediliyor. Amerika’nın keşfi ve Mariposa Savaşlarından önce de bölgede Amerikan yerlileri yaşıyordu.

Yosemite Milli Parkı’nın Konumu

Milli Park California eyaletindeki Sierra Nevada bölgesini batısında Toulumne, Mariposa, Mono ve Madera beldelerinin sınırları içerisinde yer alıyor.

Tamamı 3,027 km²lik bir alanı kaplayan park zengin biyolojik çeşitliliği ve büyüleyici manzaraları ile dikkat çekiyor. Park sadece 2019 yılında 4,422,861 kişi tarafından ziyaret edilmiş. Hiç kuşkusuz bu inanılmaz rakam milli parkın turistler, doğa severler ve kamp severler arasında ne kadar popüler olduğunu gözler önüne seriyor.

648 metre ila 3.997 metre arasında değişen yüksekliği nedeniyle milli park, trekking yapmak isteyenlerin ve kaya tırmanışçılarının da en gözde rotalarından birisi olarak sayılıyor.

Eşsiz Manzaralara Sahip Yosemite Milli Parkı

Yosemite Milli Parkı’nın Jeolojik Yapısı

Milli parkta yer alan jeolojik yapı ağırlıkla granit bloklar ve eski dönemlerden kalan kaya yapılarından oluşuyor. Bu yapılardan bazılarının geçmişi neredeyse 10 milyon yıl öncesine dayanıyor. Plakaların kayarak üst üste binmesi devasa granit bloklarını oluşturmuş. Ayrıca yaklaşık 1 milyon yıl önce bölgede toplanan buz ve kar kütlesi de bölgedeki buzul yapılarına sebebiyet vermiş. Vadinin U şekli ve buzul yapıları, her sene milyonlarca ziyaretçinin eşsiz manzaralara şahit olmak için milli parka akın etmesine neden oluyor.

Yosemite Milli Parkı’nda Yapılabilecek Aktiviteler

Parkaki en yaygın aktiviteler arasında trekking başı çekiyor. Trekking ve gezi yapmak isteyenler için yaklaşık 1.300 km uzunluğunda yürüyüş alanları bulunuyor. Farklı zorluk seviyelerine sahip yürüyüş rotaları, yeni başlayanlardan profesyonellere kadar birçok seviyeye hitap ediyor.

Trekkinge ek olarak, parktaki diğer bir popüler aktivite ise kaya tırmanışı. Yosemite Milli Parkı “Half Dome” ve “El Capitan” isimli iki adet zor tırmanış noktasına sahip. Bölgede ipsiz tırmanış yapan dağcılara rastlamak da mümkün. Ayrıca Badger Geçidi bölgesinde, kayak yapmak isteyenler için pistler de bulunuyor.

En leziz İtalyan yöresel yemekleri” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Keşfet kategorisine geri dönebilirsiniz.