Kediler, insanların en sevimli dostudur. Milyonlarca kedi sever evlerini bu sempatik hayvanlarla paylaşır. Öte yandan birçok ailede bir birey gibi muamele gören kediler hakkında bilmediğimiz birçok şey var. Örneğin; kediler doğduktan sonra yaşamlarının ilk yılında, bir insanın ilk 15 yılına eşit düzeyde gelişim gösterir. İki yaşındaki bir kedi, 25 yaşındaki bir insan kadar gelişmiştir. Yani bir kedinin hayatının her 1 yılı, yaklaşık 7 insan yılına eşittir. İşte kediler hakkında 10 enteresan gerçek…

Kedileri çok severiz; ancak çoğu zaman onlar hakkındaki bilgilerimiz sınırlıdır. Örneğin; kedilerin koku almalarını sağlayan fazladan bir organı olduğunu biliyor muydunuz? Bu fazladan organ sebebiyle zaman zaman ağızları açık dururlar. Ya da kedilerin miyavlamayı sadece insanlarla iletişim kurmanın bir yolu olarak geliştirdiklerini duydunuz mu? Küçük kedi dostlarımızın göründüğünden daha fazla ilginç özellikleri var!

Kediler Hakkında Enteresan Gerçekler

Kediler, “allogrooming” adı verilen bir ritüelde diğer kedileri ve bazen de insanları tımar eder. Kediler, kokan şeylerin üzerinde uyumayı sever. Kediler, gözetleme delikleri olan yerleri daha çok tercih eder. Kediler, sıkıldıklarında genellikle ayak bileklerine saldırır. Kediler hakkında bunlar gibi duymadığınız birçok enteresan bilgi var!

Kediler Hakkında 10 Enteresan Gerçekİşte kediler hakkında sizi şaşırtacak 10 enteresan gerçek:

  1. Kediler kulaklarını 180 derece döndürebilir.
  2. Bir kedi, yetişkin bin insandan en az beş kat daha iyi işitebilir.
  3. Kedilerin ön pençelerinin her birinde beş parmak; arka ayakların her birinde dört parmak vardır. Ön bacaklarının arkasında da bıyık vardır.
  4. Kedilerin pençeleri aşağı doğru kıvrıktır; bu sebeple kolayca çıktıkları ağaçlardan aşağı inmekte zorlanırlar.
  5. Evcil bir kedi günün yaklaşık yüzde 70’ini uyuyarak; günün yüzde 15’ini de tımar ya da bakımla geçirir.
  6. Miyavlama, bilinenin aksine kedilerin doğuştan gelen bir kedi dili değildir. Kediler, insanlarla iletişim kurabilmek için miyavlamayı geliştirmiştir.
  7. Kediler, boylarının altı katına kadar zıplayabilir.
  8. Kedilerde 230 kemik vardır; insanlarda ise 206 kemik vardır.
  9. Kedilerin mırıldanması, kendi kendilerine bir yatıştırıcı veya motive edici davranış olarak görülür. Çünkü kediler hasta olduklarında, de üzüldüklerinde ve mutlu olduklarında mırıldanır.
  10. Kediler insanlara titreyen bir kuyrukla yaklaşıyorsa, bu o kişiyi görmekten son derece mutlu olduğu anlamına gelir.

Eşsiz manzaralara sahip Yosemite Milli Parkı” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Önemse kategorisine geri dönebilirsiniz.