Ülkemizin Güney Doğu bölgesinde yer alan, tarihi zenginliği ve yöresel yemekleri ile adından oldukça söz ettiren Adıyaman’ın nesi meşhur sorusuna bu yazımızda kısa kısa cevaplar vermeye çalışacağız. Siz de hazırsanız, hep beraber Adıyaman’a kısa bir yolculuk yapalım.

8. Dünya Harikası, Adıyaman’da bulunuyor!

Yazımızın henüz başında, Adıyaman ile ilgili muhtemelen daha önce hiç duymadığınız bir bilgiyi paylaşmak istedik. Yanlış duymadınız, Adıyaman’da bulunan Nemrut Dağı, UNESCO tarafından Dünya’nın 8. yeryüzü harikası olarak seçildi! Tam olarak 2150 metre yüksekliğindeki olan Nemrut dağı, Helenistik döneme ait birçok tarihi esere ev sahipliği yapar. Mezarlıklar, heykeller ve tabii ki muazzam bir manzara Nemrut dağının temel karakteristiklerindendir.

Köfteye Doymak İstiyorsanız, Adıyaman’a Gidelim

Dünya’nın 8. yeryüzü harikası Nemrut Dağı

Adıyaman’da tarihi keşfedin

Eğer tarihi yerinde keşfetmeyi seven bir gezginseniz, o halde Adıyaman’da Nemrut Dağı’ndan çok daha fazlasını bulabileceğinizi söyleyebiliriz. Örneğin; Cendere Köprüsü, üzerinde geçerken adeta tarihi yaşayabileceğiniz bir eser olup, Adıyaman Müzesi’ni de gezmeniz için sizi fazlasıyla ikna edecektir. Adıyaman müzesinde Paleolitik döneme ait kesici el aletleri; Kalkolitik döneme ait kaplar, Tunç çağına ait süs eşyaları; Roma ve İslâm dönemine ait seramik kaplar sergilenir.

Karakuş Tümülüsü, Nemrut Dağı Millî Parkı, Perre Antik Kent, Kahta Kalesi, Nemrut Doğu Terası, Adıyaman Saat Kulesi, Adıyaman Kalesi, Arsemia Ören Yeri gibi birçok kale, camii, köprü, türbe benzeri turistik yerler bulunur.

Kısaca Adıyaman’da keşfedebileceğiniz o kadar çok tarihi yapı var ki, muhtemelen hepsinden bir yazıda bahsetmek Adıyaman şehrine saygısızlık olacaktır!

Sırada Adıyaman köftesi var

Adıyaman’ın yöresel lezzetleri denildiğinde akla ilk köfte çeşitleri gelir. Urfa, Antep gibi kebap ve et yemeklerinin oldukça ün yaptığı illerin bir komşusu olan Adıyaman’da da köfte çeşitleri oldukça popülerdir. Bu doğrultuda denemeniz gereken başlıca köfte çeşitleri; Kavurmalı sıcak köfte, Mercimekli köfte, Kel köfte, Ekşili köfte, Yarpızlı (Yarpuzlu) köfte, Dolmalı köfte, İçli köfte, Çiğ köfte olarak sıralanabilir.

Elbette ki Adıyaman sofrası sadece köfte çeşitlerinden ibaret değildir. Görünüşü ilk bakışta menemeni andıran Adıyaman Tavası da mutlaka lezzetini keşfetmeniz gereken Adıyaman’a özgü yemeklerden birisidir. Şehirde Adıyaman Tavası yapan birçok işletme bulabilirsiniz. Emin olun, esas malzemesi koyun eti ve domates olan bu yemeğin tadına doyamayacaksınız…

Adıyaman’da Gezilecek Yerler…

Genel olarak tarihi mirası ve yöresel lezzetleri ile ön plana çıkan bir ilimiz olan Adıyaman’da gezebileceğiniz birçok yer bulmak mümkün. Bu yerlerin bir kısmı yazımızın başında belirttiğimiz tarihi yerler olmakla birlikte bir diğer kısmı da farklı güzellikleri barındıran mekanlardan ibaret;

  • Oturakçı Pazarı – Adıyaman seyahatinizde, şehirden ayrılmadan önce mutlaka bu pazara uğramanızı öneririz. El emeği, göz nuru yüzlerce el işi ürün satıldığından Oturakçı sevdikleriniz ya da kendiniz için güzel bir Adıyaman hatırası almak için ideal bir pazardır.
  • Çelikhan İçmesi – Eğer Adıyaman’a yolunuz düşerse, Çelikhan ilçesine uğramayı unutmayın. Bu ilçede bulunan su kaynağının; mide, bağırsak, karaciğer rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenir.
  • Adıyaman Mağaraları – Adıyaman’da iç içe geçmiş, adeta bir tüneli anımsatan birçok mağara bulunmaktadır. Mesela Gümüşkaya Mağarası M.Ö. 150 yılında yapılmış, balkonlarıyla, odalarıyla konut olarak kullanılmıştır.
  • Su Gözü – Adıyaman’ın Besni ilçesinde bulunan Sugözü köyünü de mutlaka görmelisiniz. Tam anlamıyla bir doğa harikası bulacaksınız! Rahatlamak, ruhunuzu dinlendirmek ve Adıyaman’a gelmişken sevdikleriniz ile unutulmaz bir zaman geçirmek için bu su birikintilerinin bulunduğu yeri ziyaret etmenizi önemle tavsiye ediyoruz.

Kediler hakkında 10 enteresan gerçek” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Keşfet kategorisine geri dönebilirsiniz.