Vikingler 8.yüzyıl ve 11.yüzyıl arasında İskandinavya’da yaşamış, güçlü, iri ve gözü pek savaşçılardan oluşan, savaş ve yağma kadar denizciliğe de çok önem veren, çoğunlukla servet için anavatanlarını terk eden savaşçı bir toplumdu. MS 793’te, İngiltere’nin kuzeydoğusundaki Northumberland sahiliyle başlayan Viking akınları, Britanya’dan Fransa’ya, İzlanda’dan Rusya’ya, Kuzey Amerika’dan Akdeniz’e kadar yayıldı.

Vikingler genellikle çiftçi, tüccar, demirci ve zanaatkârlardan oluşan Norveçli, İsveçli ve Danimarkalılardı. Ortak özellikleri uzun boylu, sağlam vücutlu ve kadınları dahil savaşçı bir yapıya sahip olmalarıydı. Servet edinmek için yaptıkları baskınlar genellikle kıyıya yakın yerleşim yerlerini hedef alırdı.

Vikinglerin bu kadar uzaklara açılabilmelerindeki en büyük sebep gemi inşasındaki üstün teknolojileriydi. Uzun Viking gemileri hızlı, açık okyanusu geçecek kadar güçlü, en dar nehirlerde bile kolayca manevra yapabilecek kadar dar, yeri geldiğinde karada taşınabilecek kadar hafif deniz taşıtlarıydı. Gemi inşasındaki bu özen ve zeka, Vikinglere çağlar boyunca saldırı için ihtiyaç duydukları taktik üstünlüğü verdi.

Aslında Viking gemileri dönemine göre eşsiz bir tasarıma sahipti. Köleler yerine bizzat Viking savaşçıları tarafından kürekle çekilen bu gemiler o dönemde Karavela adı verilen Avrupa’daki muadillerine göre çok daha hafif, esnek ve hızlı idi. Vikingler savaş ve ticaret için farklı gemiler kullanırlardı. Savaş gemileri, ticaret ve keşif için inşa edilen gemilere kıyasla daha uzun ve daha dardı.

100 Yıl Sonra Bir Daha Gömülü Bir Viking Gemisini Yüzeye Çıkarma ÇalışmalarıGömülü Viking Gemisi

Norveç’teki arkeologlar yer altı radarları ile toprağın sadece 50 cm altında bir Viking mezarlığı tespit ettiler. Mezarlıkta, 20 metre uzunluğunda bir Viking gemisi yer alıyordu. Arkeologlara göre gemi, 1.000 yıl önce bir kral ya da kraliçeye mezar olması için karaya çıkarılmıştı. Yapılan incelemeler üzerinden bunca zaman geçmesine rağmen, geminin ana hatlarını koruduğunu gösterdi. Oldukça iyi durumda olan bu gemi Vikinglerin gemi inşasında ne denli ileri gittiklerini bizlere anlatıyor. Yer altından çıkarılacak bu koca çınar, bu zamana kadar bulunan en büyük Viking gemisi olacak.

Bugüne kadar bu derece iyi korunmuş sadece üç Viking gemisi bulundu. Norveç’te bulunan bu kalıntılar da çok uzun zaman önce ortaya çıkmıştı. Son kazıların yapıldığı 1904’teki teknoloji seviyesi göz önüne alındığında yeni tespit edilen bu gemi kesinlikle büyük bir tarihsel öneme sahip. Modern teknoloji ile desteklenen kazı çalışmaları bizleri Vikingler hakkında yepyeni bilgilere ulaştırabilir.

Kazı İçin Ne Kadar Bütçe Ayrıldı?

Norveç kazının gerçekleştirilebilmesi için 15,6 milyon Norveç kronu ayırmış durumda. Norveç parlamentosu onay verirse çalışmalara hemen başlanacağı söyleniyor. Bu da tarihten gelen bu görkemli hayalet gemiyi, yakın zaman içerisinde hayranlıkla izleyebileceğimiz anlamına geliyor.

Spor sonrası nasıl beslenilir?” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Öğren kategorisine geri dönebilirsiniz.